ARTICLE AD
V ospredju letošnjega mednarodnega dneva brez odpadkov, ki ga zaznamujemo danes, so poziv k nujnemu ukrepanju na področju zmanjševanja odpadkov iz tekstilnega sektorja ter spodbujanje trajnosti in krožnosti izdelkov. Da odpadni tekstil pomembno obremenjuje okolje, poudarjajo tudi v društvu Ekologi brez meja.
Generalna skupščina ZN je 30. marec kot mednarodni dan brez odpadkov (angl. International day of zero waste) razglasila, da bi po vsem svetu spodbudila iniciative za življenje brez odpadkov pri zasledovanju ciljev trajnostnega razvoja do leta 2030.
Po podatkih ZN človeštvo vsako leto ustvari med 2,1 in 2,3 milijarde ton komunalnih odpadkov, brez nujnih ukrepov pa bodo te količine do leta 2050 dosegle 3,8 milijarde ton.
“Onesnaževanje z odpadki ogroža zdravje ljudi, vsako leto povzroči na stotine milijard dolarjev gospodarskih stroškov ter poslabšuje trojno planetarno krizo – podnebno, krizo izgube biotske raznovrstnosti ter krizo onesnaževanja in odpadkov,” poudarjajo pri ZN.
Tekstilnih odpadkov na svetovni ravni po njihovih ocenah letno nastane 92 milijonov ton, kar je enakovredno tovornjaku oblačil, ki bi ga vsako sekundo poslali na odlagališče. “Poganja ga hitra rast proizvodnje in potrošnje v tekstilnem sektorju, kar povzroča resna okoljska, gospodarska in socialna tveganja, predvsem na globalnem jugu,” so izpostavili pri ZN.
V luči tega opozarjajo na pomembnost uvajanja naprednih rešitev za reševanje krize z odpadki, ki ustvarjajo tudi gospodarsko vrednost. Prehod v družbo brez odpadkov po navedbah ZN ne bo mogoč brez aktivnosti političnih odločevalcev, industrije in potrošnikov. Vse deležnike, med katerimi je tudi civilna družba, pa pozivajo k sodelovanju v nacionalnih, regionalnih in lokalnih pobudah brez odpadkov.
Ena takšnih je tudi projekt krepitve izvajanja krožnih strategij za tekstil v EU, ki ga vodi mreža Zero Waste Europe s partnerji Ekologi brez meja. Cilj projekta, ki je stekel v začetku tega leta in se bo končal konec prihodnjega, je vzpostaviti podatkovno podprt okvir za upravljanje tekstilnih odpadkov.
V projektu sodelujejo Ekologi brez meja, Zero Waste Estonia in Zero Waste Belgium, občini Bled in Saku (Estonija) ter mesto Bruselj. Pri razvoju shem za tekstil bo v vseh treh državah sodeloval tudi širši nabor deležnikov, kar bo pripomoglo k bolj vključujočemu sistemu. Predstavitev projekta je potekala v petek v okviru dogodka Mednarodni zero waste dan na Bledu, del katerega je bila tudi brezplačna izmenjevalnica oblačil.
Ob tem so pri Ekologih brez meja opozorili, da v Sloveniji letno zavržemo 17.000 ton odpadnega tekstila. Kar nekaj oblačil je oddanih v zabojnike za tekstil, izmenjanih na izmenjevalnicah, oddanih v humanitarne namene in v trgovine iz druge roke, a ga veliko še vedno konča v zabojnikih za komunalne odpadke, na odlagališčih ali v sežigalnicah. Ker odpadni tekstil zelo obremenjuje okolje, je ključno zmanjšati njegovo količino. Pri tem sta uspešna zavestna potrošnja in ponovna uporaba oblačil, vendar se ti trendi v Sloveniji še niso uveljavili v zadostni meri, da bi lahko zaustavili naraščanje količin odpadnih oblačil, so poudarili.
Mednarodni dan brez odpadkov bodo obeležili tudi v Vesni – zeleni stranki. Na dogodku, ki ga pripravljajo v sredo v Ljubljani, bodo s strokovnjaki osvetlili odgovore na vprašanja, s katerimi rešitvami lahko Ljubljana premaga nevarnosti in ovire, ki prežijo na poti v prihodnost brez odpadkov.