ARTICLE AD
Na malem odru SNG Nova Gorica bo drevi premiera predstave letošnje ekipe Mladega odra Amo. Tokrat so se ustvarjalci odločili za klasiko, komični triler, ki temelji na adaptaciji drame Osem žensk Roberta Thomasa, in predstavo poimenovali Popolna družina.
Pod režijskim, dramaturškim in igralskim mentorstvom je tako nastala reinterpretacija starejšega teksta, ki se s pogledi mlajše generacije umešča v današnji čas in prostor.
Sredi zasnežene podeželske idile se tik pred božičem zgodi zločin – umorjen je bogat gospodar vile, v kateri je živel skupaj s sedmimi sorodnicami. Ujete v hišo sredi snežnega meteža se morajo, vsaka s svojo skrivnostjo, same lotiti preiskave zločina. Večer pred umorom se zdi vse manj jasen, vse manj pa je možno tudi zaupati pričam, saj ugotavljajo, da mora biti vsaj ena izmed njih storilka zločina. Triler, prepleten s črnim humorjem, poganjajo močni ženski liki, ki razkrivajo kompleksne in temne plati odnosov v družini, so vsebino predstave povzeli pri SNG Nova Gorica.
“Tako mlade igralke kot tudi gledališče so izrazili željo po delu na dramskem besedilu. V pogovorih so dekleta izrazila željo, da bi se preizkusile v igranju kompleksnih dramskih likov in v raziskavi žanrov, kot so kriminalka, triler ali detektivka. Najprej smo iskali besedila s to tematiko, pri čemer smo upoštevali njihova leta in dejstvo, da so v ekipi samo dekleta. Na koncu smo izbrali besedilo Roberta Thomasa Osem žensk (1958), po katerem je bil posnet tudi dokaj znan francoski film z zvezdniško zasedbo,” so besede mentorice za dramaturgijo Ule Talije Pollak navedli v sporočilu za javnost.
Med ustvarjalnim procesom pa so se, ker je besedilo nekoliko zastarelo, osredotočili na vprašanje, kaj avtorice priredbe v besedilu najbolj zanima in kako ga lahko osvetlijo z današnje perspektive, ki se je v zadnjih sedemdesetih letih nedvomno spremenila.
“Pri tem smo izhajali predvsem iz ženske perspektive, kar je najbolj očitno v prirejenem zaključku, ki se radikalno odmika od izvirnika, a je prisotno tudi skozi celotno predstavo. Na vajah smo besedilo skupaj spreminjali, prirejali, dopisovali ter dopolnjevali z različnimi uprizoritvenimi sredstvi. Delali smo po principu raziskovanja različnih žanrov, pri čemer so dekleta pokazala veliko kreativnosti – odlično so se znašle v različnih uprizoritvenih postopkih in se poigravale s tistim, kar jim je tudi kot gledalkam v gledališču najbolj zanimivo,” je še zapisala mentorica za dramaturgijo.
Poleg nje so bili mentorji še Jure Srdinšek za režijo in Jakob Šfiligoj za igro. Vodja projekta je Tereza Gregorič.
Avtorice priredbe in igralke so Ginevra Gianferrari, Alja Kosić, Eva Reljič, Zala Plesničar, Hana Mele Grudzinski, Zala Kogoj in Minka Zavadlav.