ARTICLE AD BOX
Etično okolje lahko prispeva k zmanjševanju prevar, so na uvodnem dogodku ob mednarodnem tednu ozaveščanja o prevarah izpostavili sodelujoči. Podjetja, ki nimajo vzpostavljenih etičnih standardov, od zaposlenih težko pričakujejo, da bodo tako ravnali, je ocenil Klemen Radetič iz Zavarovalnice Triglav.
Prevare so v porastu, z razvojem novih tehnologij, kot je umetna inteligenca, pa se pojavljajo tudi nove prevare s področja kibernetskega kriminala, socialnega inženiringa in kraje identitete, je na današnjem dogodku v organizaciji Zavarovalnice Triglav in slovenske podružnice Združenja preizkušenih preiskovalcev prevar opozorila predsednica slednje Sonja Kolar.
“V zadnjem času opažamo, da podjetja vedno bolj pogosto odkrivajo prevare, tako zunanje kot notranje, kar nas seveda navdaja z upanjem, da se bosta preventiva in ozaveščanje o tej pomembni tematiki preselila tudi v ostale družbene skupine,” je dejala. Kot ugotavljajo v združenju, so posamezniki in organizacije za preventivo namreč zainteresirani šele, ko so žrtev prevare oziroma začutijo razsežnosti možnih posledic.
V okviru dogodka je potekala okrogla miza, na kateri so poleg Kolar sodelovali še Janja Skamlič iz revizorske družbe Ernst & Young Slovenija, Katja Mihelič Sušnik iz Komisije za preprečevanje korupcije in Radetič iz Zavarovalnice Triglav.
Kot so izpostavili sogovorci, etično okolje lahko vpliva na preprečevanje prevar tudi v podjetjih. “Podjetje, ki nima vzpostavljenih etičnih standardov, verjetno težko od zaposlenih pričakuje, da bodo tako ravnali,” je ocenil Radetič.
V organizacijah oziroma v podjetjih, kjer imajo šibko etično kulturo ali etično okolje morda sploh ni vzpostavljeno, je po njegovem mnenju veliko nevarnosti prevar oziroma nepoštenih ravnanj.
V Zavarovalnici Triglav zato veliko pozornosti namenjajo izobraževalnim aktivnostim, vzpostavljeno imajo tudi notranjo linijo za prijavo prevar. Kot zanimivost je izpostavil, da po vsaki izobraževalni aktivnosti zaznajo porast prijav.
Današnji dogodek v Ljubljani je predstavljal uvod v mednarodni teden ozaveščanja o prevarah, ki poteka med 17. in 23. novembrom. V prihodnjih dneh se bo tako v živo kot prek spleta zvrstilo več dogodkov, konferenc in okroglih miz, na katerih bodo organizatorji širšo javnost ozaveščali o problematiki prevar.
Mednarodni teden ozaveščanja o prevarah od leta 2000 poteka pod okriljem največje svetovne organizacije za boj proti finančnim prevaram, Združenja preizkušenih preiskovalcev prevar (ACFE). Strokovnjakom in skupnostim za boj proti prevaram po vsem svetu ponuja priložnost, da se združijo, premislijo, kako daljnosežne so lahko posledice prevar, in dogovorijo, kako lahko skupaj ustvarjamo etično okolje, so še poudarili pri ACFE Slovenija.