ARTICLE AD BOX
Na Malem odru Lutkovnega gledališča Ljubljana (LGL) bodo ob 18. uri premierno uprizorili senčno predstavo Mali nauki o čudenju v režiji italijanskega mojstra senčnih lutk Fabrizia Montecchija. Predstava obravnava odnos med človeštvom ter naravo, medtem pa izpostavlja raziskovalne misli ameriške morske biologinje in pisateljice Rachel Carson.
Carson je bila namreč ena od ključnih oseb pri vzpostavitvi svetovnega okoljevarstvenega gibanja, zato režiser njeno osebno zgodbo prepleta z njenimi revolucionarnimi idejami. Pod vtisom njenih misli in dela se ustvarjalci predstave med drugim sprašujejo o konceptu osebne odgovornosti v povezavi s posledicami podnebnih sprememb, ki zadevajo in prizadenejo vsakega od nas.
Na besedilo predstave so vplivale tudi njene knjige, pisma, predavanja in javni govori, so zapisali pri LGL. Med njene uspešnice sodi knjiga Silent Spring (Nema pomlad) iz leta 1962, v kateri raziskuje škodo prekomerne uporabe insekticidov za okolje in ljudi.
Predstava Mali nauki o čudenju ni biografska uprizoritev o Carson, temveč se v predstavi njeno raziskovanje, znanstvene misli in razmislek o družbi združijo v pričevanje o drugačnem pristopu do sveta in narave. Kot so še zapisali, ustvarjalci uprizoritve izhajajo iz očaranosti nad čudenjem, ki ga je pionirka podnebnega aktivizma zagovarjala.
To je Montecchijeva četrta režija v ljubljanskem lutkovnem gledališču. Leta 2014 je na oder postavil predstavo Račka, Smrt in tulipan, ki je prejela 16 domačih in mednarodnih nagrad, leta 2017 predstavo Virginija Volk, leta 2021 pa tudi večkrat nagrajeno predstavo Moj dedek je bil češnjevo drevo.
V lutkovni predstavi igra Asja Kahrimanović, v slovenski jezik jo je prevedla Veronika Simoniti. Avtor likovne podobe je Fabrizio Montecchi, za video animacije in likovne podobe senčnih lutk pa je poskrbela Giada Fuccelli.