ARTICLE AD
Nemčija podpira EU v njenih prizadevanjih za iskanje “sporazumne rešitve” z ZDA glede novih carin, vendar je hkrati opozorila, da je unija pripravljena vrniti udarec. Nemška avtomobilska industrija medtem svari, da bo trgovinska vojna ustvarila zgolj poražence. Francoski predsednik Emmanuel Macron pa se bo srečal s predstavniki gospodarstva.
“Vedno smo se zavzemali za pogajanja, ne za spopad,” je po sredini napovedi ZDA glede novih carin dejal nemški minister za gospodarstvo Robert Habeck. Poudaril je, da je EU pripravljena na “uravnotežen, jasen in odločen odziv”, če pogovori ne bodo uspešni, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Po njegovi oceni bo ameriška “carinska manija” potegnila države v recesijo in povzročila veliko škodo po vsem svetu. “Za potrošnike v ZDA to ne bo dan osvoboditve, ampak dan inflacije,” je opozoril. Trump je namreč 2. april večkrat označil za dan osvoboditve za največje svetovno gospodarstvo.
Do novih ameriških carin so kritični tudi v Združenju nemške avtomobilske industrije (VDA), kjer so opozorili, da bodo “zgolj ustvarile poražence”. Ameriški potrošniki se bodo soočili z naraščajočo inflacijo in manjšim naborom izdelkov, medtem ko bo na ameriških podjetjih manj pritiska, da inovirajo, so poudarili.
V združenju so obenem ocenili, da bodo novi ukrepi predstavljali veliko breme in izziv za svetovno avtomobilsko industrijo in bodo vplivali na zaposlovanje.
Od EU pričakujejo “odločen odziv” in obenem pripravljenost na pogajanja, navaja AFP.
V Združenju nemške kemične industrije pa so EU pozvali, naj “ohrani trezno glavo”, in opozorili, da bi spirala zaostrovanja ukrepov le še povečala gospodarsko škodo.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je v odziv sklical sestanek predstavnikov vseh sektorjev, ki jih bodo prizadeli ameriški ukrepi.
Tiskovna predstavnica francoske vlade Sophie Primas je dejala, da je EU pripravljena na trgovinsko vojno z ZDA. “Prepričani smo, da bo to negativno vplivalo na proizvodnjo,” je dejala za televizijo RTL in izrazila posebno zaskrbljenost zaradi vpliva na sektor vina in žganih pijač.
Predsednica italijanske vlade Giorgia Meloni meni, da se je treba izogniti trgovinski vojni, saj da lahko ta le oslabi Zahod. Italijanski zunanji minister Antonio Tajani je na družbenem omrežju X zapisal, da se bo v Bruslju danes sestal z evropskim komisarjem za trgovino Marošem Šefčovičem in z njim spregovoril o odzivu, “ki bo temeljil na pragmatičnem pristopu, osnovanem na dialogu”.
Španski premier Pedro Sanchez je zagotovil, da bo njegova vlada zaščitila domača podjetja in delavce. Nujnost zaščite lastnih interesov sta izpostavila tudi njegov irski kolega Micheal Martin ter predsednica Švice Karin Keller-Sutter.
Poljski premier Donald Tusk je dejal, da prijateljstvo z ZDA pomeni partnerstvo, zato so potrebne “resnično vzajemne carine”. Poljski finančni minister Andrzej Domanski pa je po poročanju poljske tiskovne agencije PAP izrazil vero v gospodarsko odpornost Evrope.
Napoved ameriškega predsednika predstavlja velik udarec za svetovno gospodarstvo, je v odzivu povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Poudarila je, da se je bila EU vedno pripravljena pogajati z ZDA, da bi odpravili preostale ovire v transatlantski trgovini. “Obenem pa smo pripravljeni odgovoriti,” je dejala.
Bernd Lange, ki vodi odbor za trgovino Evropskega parlamenta, je po poročanju AFP Trumpove carine označil za “neupravičene, nezakonite in nesorazmerne ukrepe”.
Britanski premier Keir Starmer je na srečanju s predstavniki gospodarstva dejal, da bodo carine nedvomno imele vpliv na gospodarstvo. Ob tem je poudaril, da se bo London še naprej pogajal z Washingtonom, in izrazil upanje, da bo gospodarski dogovor omejil vpliv carin.
Britanski finančni minister Jonathan Reynolds je medtem izpostavil, da ima London na razpolago “nabor orodij” in da bo brez oklevanja ukrepal.
Ameriški finančni minister Scott Bessent je v sredo na televiziji Fox News državam svetoval, naj ne sprejemajo povračilnih ukrepov, ker bo sicer prišlo do eskalacije.
Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo napovedal uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz blaga iz večine trgovinskih partneric, na uvoz iz približno 60 držav, za katere njegova administracija meni, da imajo najbolj nepoštene trgovinske odnose z ZDA, pa še višje. Za uvoz iz EU bodo veljale 20-odstotne carine, za Združeno kraljestvo pa 10-odstotne.