ARTICLE AD BOX
V dunajskem muzeju Albertina so spomladansko razstavo posvetili renesančnim ribam. Pod naslovom Leonardo – Dürer, risbe renesančnih mojstrov na tonirani podlagi združuje 26 risb Albrechta Dürerja ter številne risbe Leonarda da Vincija, ob njih so na ogled dela še nekaterih pomembnih renesančnih umetnikov. Razstava bo na ogled do 9. junija.
Kot piše na spletni strani Albertine, gre za doslej najobsežnejšo predstavitev Leonardovih del v nemško govorečem svetu, poleg tega se razstava teme loteva na pionirski način, saj razvoj dogodkov v Italiji in na severu prvič prikazuje v medsebojnem kontekstu.
Medtem ko so risbe na tonirani podlagi v Italiji imele bolj vlogo skice in študije v umetniškem procesu, so bile severno od Alp cenjene kot samostojna umetniška dela. Še zlasti v nemško govorečih deželah so risbe na toniranem papirju prikazovale verske ali mitološke teme.
Na razstavi so predstavljena tudi dela Rafaela, Tiziana, Albrechta Altdorferja, Hansa Baldunga Griena, Hansa Holbeina starejšega in drugih izjemnih renesančnih mojstrov. Dve tretjini razstavljenih del je iz zbirke muzeja Albertina.
Kot še piše na spletni strani muzeja, so mojstrske risbe, kot so Leonardovi Apostoli ali Dürerjevi roki, sklenjeni v molitvi, utrle pot k priznanju risbe kot slikarstvu enakovredne umetniške zvrsti. Še danes gre za eni izmed najbolj znanih del renesanse, obenem sta osrednji del grafične zbirke muzeja Albertina.
Dela za razstavo so med drugim posodili še pariški muzej Louvre, Metropolitanski muzej v New Yorku, Galerija Uffizi v Firencah, berlinski Grafični kabinet in Britanski muzej v Londonu.