V dokumentih otrok spet tudi »starš«, ne le »oče in mati«

6 days ago 8
ARTICLE AD

Skoraj šest let je mimo od takrat, ko je Giorgia Meloni z odra na nekem shodu rohnela o nesprejemljivosti tega, da na osebnih izkaznicah otrok ne piše »mati« in »oče«, pač pa »starš 1« in »starš 2«. Njen govor je postal viralen, ko so ga prilepili na tehno glasbeno podlago. V času, ki je minil od te politične strumentalizacije na koži otrok istospolnih staršev, se je njena stranka povzpela s 5 na 25 odstotkov in tako je Meloni prišla tudi v Palačo Chigi.

Zgodba o osebnih izkaznicah otrok istospolnih staršev pa je včeraj dobila nov zasuk. Vrhovno sodišče je namreč zavrnilo pritožbo ministrstva za notranje zadeve, ki se je bilo proti želji dveh mater, da bi v otrokovih osebnih dokumentih ne bi bili zabeleženi kot »oče« in »mati«, saj to ne bi odražalo dejanske sestave družine.

Odločitev vrhovnega sodišča pomeni, da je legitimno ne upoštevati diskriminatorne ministrske uredbe iz leta 2019, ko je Viminal vodil današnji podpredsednik vlade Matteo Salvini, s katero so zapovedali, da mora v osebnih dokumentih otrok pisati le »oče« in »mati« in ne več »starš« ( ta poskus bolj vključujočega in nediskriminatornega poimenovanja starševskih vlog so uvedli leta 2015, ko je vlado vodil Matteo Renzi).

Včerajšnja odločitev vrhovnega sodišča torej pritrjuje rimskemu prizivnemu sodišču, pred katerega sta stopili materi in ki je lani ocenilo, da je zapis »oče« in »mati« diskriminatoren, ker ne vključuje vseh vrst obstoječih družin in družinskih odnosov ter »oškoduje pravico mladoletne osebe, da pridobi osebno izkaznico, ki ustreza njenemu posebnemu družinskemu položaju«.

Od predstavnikov vladne večine včeraj ni bilo slišati večjih odzivov na odločitev vrhovnega sodišča, ki pa so se je veselili nekateri v opozicijskih strankah. Alessandro Zan, ki je v Demokratski stranki odgovoren za področje pravic, je ocenil, da gre za »prelomno sodbo, ki določa, da je zaščita vseh otrok na prvem mestu«. Kritičen je bil do »ideološke križarske vojne desnice proti mavričnim družinam s Salvinijevo zapovedjo, ki so ji sledile Piantedosijeve pritožbe«.

Odločitve so se veselili tudi v organizacijah, ki se borijo za pravice LGBT skupnosti, kot so Arcigay, Famiglie Arcobaleno in Rete Lenford, ki so s pravno podporo pomagale dvema materama.

Read Entire Article