V Centru Rog prvi festival RogDizajnDnevi

2 days ago 5
ARTICLE AD BOX

V Centru Rog se je z 48-urnim Rog Kreatonom – dizajn šprintom za mlade v ponedeljek začel prvi festival RogDizajnDnevi. Letošnja naslovna tema je vprašanje, kaj se lahko naučimo od prednikov. Festival sovpada s prvim letom delovanja Centra Rog in bo do 22. novembra potekal v treh sklopih, poleg RogKreatona sta tu še RogExpo in RogForum.

Rezultate prvega leta delovanja Centra Rog je na današnji novinarski konferenci predstavila direktorica Renata Zamida. Kot je povedala, se je v letu dni potrdilo, da Center Rog v Ljubljani, pa tudi širše v regiji ter v mednarodnem prostoru zapolnjuje pomembno nišo v kreativnem sektorju, in sicer tako za ljubiteljske izdelovalce kot za profesionalne oblikovalce, arhitekte, izdelovalce in različne rokodelce.

Trenutno beležijo približno 1700 aktivnih članov, ki pri njih ustvarjajo v sklopu delavnic, tečajev in drugih izobraževalnih programov pa tudi samostojno. V petih rezidenčnih prostorih so letos gostili 30 mednarodnih ustvarjalcev, tudi v tem trenutku so rezidenčna stanovanja polna. V projektnih studiih so prostor za eno do treh let ponudili 55 kreativcem.

Po besedah vodje strateškega razvoja in programov Mete Štular, ki je tudi kurirala letošnjo premierno festivalsko edicijo, festival odraža, da jim je uspelo povezati visoko, popularno in ljudsko kulturo, ki vse tri odsevajo v programu festivala. Izrazila je veselje, da se v Centru Rog mešajo ljudje in skupnosti. Teme letošnjega festivala Kaj se lahko naučimo od prednikov? pa se je že v ponedeljek lotilo približno 30 mladih, ki se soočajo s petimi različnimi izzivi.

RogKreaton, ki bo potekal 48 ur, je namenjen mladim oblikovalcem, arhitektom, inženirjem in rokodelcem, starim od 18 do 30 let. Za prvo izdajo so prejeli kar 52 prijav iz 15 držav, izbrali so jih 32, ki pod taktirko mednarodnih mentorjev ustvarjajo izdelke na podlagi petih izzivov.

Dvodnevna konferenca RogForum se bo pričela v četrtek z omizjem Kako postati dober prednik – oblikovanje za prihodnost. Udeležili se je bodo številni zanimivi domači in tuji gostje, ki bodo razpravljali o različnih vidikih naslovne teme. Po besedah Štular pripravljajo šest okroglih miz, na katerih bo sodelovalo približno 30 udeležencev z vsega sveta. Kot je poudarila, to ne bo akademska konferenca, ampak bolj družabni forum, saj želijo povezati podobne institucije, kot je Center Rog, z namenom, da domačim ustvarjalcem odprejo pot v tujino, tako kot v Ljubljani gostijo ustvarjalce z različnih koncev sveta.

Na razstavi RogExpo je predstavljen izbor izdelkov in prototipov, ki so nastali v proizvodnih laboratorijih Centra Rog v prvem letu delovanja in se vežejo na festivalsko temo. Kuratorka razstave Alja Fir je povedala, da je diapazon sodelujočih ustvarjalcev izjemno širok, predstavljenih je 29 produktov ali projektov. Kot je pojasnila, niso želeli razstaviti samo končnih izdelkov, ampak predstaviti tudi proces njihovega nastajanja.

Štiri rezidenčne ustvarjalce so po njenih besedah izbrali preko odprtega poziva. V veliki dvorani v prvem nadstropju sta predstavljena dva projekta – 25 metrov dolga skupnostna miza, ki jo je zasnovala portugalska oblikovalka Francisca Sottomayor, ter reinterpretacija jurte arhitektke Asel Yeszhanova iz Kazahstana. Večji del razstave pa je umeščen v steklen prizidek, kamor so pod strop obesili posebne viseče vitrine. V njih so predstavljeni izdelki od oblačil, nakita in svetilke pa vse do posode in inovativnega obešalnika za plašče. Kot je pojasnila kuratorka, so hoteli pri sami postavitvi izstopiti iz klasičnega galerijskega prostora. Odprtje razstave bo v sredo ob 19. uri.

Read Entire Article