Upokojitev pri 57? Le za redke! Preverite, ali ste med njimi

6 hours ago 11
ARTICLE AD

Prihajajoče spremembe v slovenskem pokojninskem sistemu: kaj morate vedeti

Slovenija. Pomlad 2025. Debata o pokojninski reformi znova razplamteva mnenja – pri kavi, v pisarnah, na Facebooku. Kaj se zares spreminja? Kdo bo moral delati dlje? In zakaj sploh vse to?

Počasi, a zanesljivo: do pozne upokojitve

Če danes zberete 40 let pokojninske dobe, lahko v pokoj odidete pri 60 letih. A ta vrata se bodo – če bo predlog reforme sprejet – počasi zapirala. Po poročanju STA naj bi se od leta 2028 starostna meja začela zviševati – po tri mesece na leto. Cilj? Do leta 2035 doseči 62 let kot novo minimalno starost za tiste z 40 leti delovne dobe.

Za tiste z manj delovne dobe pa bo meja še višja. Zdaj je 65 let – v prihodnje bo to 67. Tudi to se ne bo zgodilo čez noč. Predvideno je prehodno obdobje. Ampak jasno je: čas “zgodnje” upokojitve se izteka.

Zakaj zdaj, zakaj sploh?

Zato ker se število upokojencev povečuje, delovno aktivnih pa je vse manj. To ni samo slovenska težava. Nemčija, Belgija, Francija – vse imajo težave s tem, kako zagotoviti dovolj denarja za pokojnine. In kot je zapisano v dokumentu ministrstva: “Če ne ukrepamo zdaj, bomo v nekaj letih imeli velik primanjkljaj v pokojninski blagajni.”

Po podatkih Eurostata bo imel leta 2050 skoraj vsak tretji Slovenec več kot 65 let. To pomeni: več prejemnikov pokojnin, manj vplačnikov prispevkov.

Nižja meja? Da – a le za nekatere.

Tisti, ki ste začeli delati zelo mladi – na primer pri 15 letih – boste po novem imeli možnost za nekoliko zgodnejšo upokojitev. Kot poroča STA, bo mogoče znižati starostno mejo za ves čas, ki ste ga delali pred dopolnjenim 20. letom.

Podoben “bonus” velja tudi za starše. Če ste koristili starševski dopust, lahko računajte na znižanje upokojitvene starosti – za enega otroka za pol leta, za dva 16 mesecev, za pet otrok pa kar štiri leta.

Za tiste, ki so služili vojaški rok (včasih obvezno), bo meja nižja za dve tretjini trajanja služenja.

Primeri iz prakse: številke, ki govorijo same zase

Na ministrstvu za delo so predstavili dva precej zanimiva – in skrajna – primera. Prvi je moški, ki je začel delati pri 15 letih, ni služil vojske in nima otrok. V sedanjem sistemu bi se lahko upokojil pri 58 letih z 43 leti pokojninske dobe. Odmerni odstotek? 67,58 %.

Drugi primer je ženska, prav tako z začetkom zaposlitve pri 15 letih, brez otrok in brez vojske. Njen primer pokaže upokojitev pri 57 letih in 42 letih pokojninske dobe. Odmerni odstotek: 66,22 %.

“Glede starosti se za te zavarovance ne bo spremenilo nič, le odmerni odstotek bodo imeli bistveno višji kot danes,” pojasnjujejo na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Odmerni odstotek: bo res bolje?

Da. In to konkretno. Do konca prehodnega obdobja naj bi moški za 40 let pokojninske dobe prejeli pokojnino v višini 79 % povprečne plače (zdaj 67,58 %), ženske pa 76 % (zdaj 66,22 %). A pozor – po novem se bo osnova izračunavala iz povprečja vseh let (razen petih najslabših), ne več iz najboljših 24 let.

Kaj to pomeni? Če imate bolj enakomerno kariero, boste profitirali. Če ste imeli nihanja – dolga obdobja nizkih dohodkov – morda ne.

Inflacija, plače in usklajevanje

Pomembna sprememba se obeta tudi pri usklajevanju pokojnin. Trenutno se pokojnine usklajujejo po formuli 60 % rast plač + 40 % inflacija. Po novem predlogu pa naj bi bilo 80 % inflacija in 20 % rast plač – da se zaščiti realna vrednost pokojnin.

Kot je razvidno iz gradiva, objavljenega na spletni strani gov.si, je namen tega pristopa stabilizacija vrednosti pokojnin v času nestabilnih gospodarskih razmer – inflacija je namreč v zadnjih treh letih dosegla raven, ki je nismo videli že od začetka 90-ih.

Med vrsticami: kaj vse to pomeni za vas?

Če ste trenutno stari okoli 50 let – recimo iz Krškega, kjer ima podjetje Vipap že desetletja visoko fluktuacijo delavcev – je čas za razmislek. Boste do 2035 res zbrali 40 let delovne dobe? Boste morali delati do 67. leta?

In če ste 35-letnik, ki ste po študiju začeli delati pri 27-ih, je realnost taka: upokojitev pred 65. letom bo praktično nemogoča. Čeprav uradno ne bo prepovedana.

Pogled čez mejo: nismo sami

Slovenija tukaj ne odstopa od evropskih trendov. V Belgiji se bo upokojitvena starost februarja 2025 zvišala na 66 let, februarja 2030 pa na 67. Nemčija bo do leta 2031 prešla na 67 let. Francija? Predsednik Macron je komaj z boji zvišal mejo z 62 na 64 let – in to je sprožilo stavke in proteste po vsej državi. (poroča Reuters)

Pri nas je bilo – za zdaj – bolj umirjeno.

Kaj sledi?

Predlog je trenutno v javni razpravi. Poleti 2025 naj bi ga obravnaval državni zbor. Če bo sprejet, se spremembe začnejo uvajati z letom 2028.

A reforme ne bo brez odpora. Sindikati že opozarjajo, da bo za nekatere delavce – sploh v fizičnih poklicih – vsaka dodatna leto garanja težka, morda nevzdržna. Predstavniki upokojencev menijo: “Pokojninska reforma ne sme biti le računovodska operacija. Gre za življenja ljudi.”

In res – reforma pokojninskega sistema ni samo o številkah. Je o času. O telesih, ki garajo. O tem, kako naj bi izgledala zadnja leta človekove kariere.

O tem, kaj pomeni dostojna starost v Sloveniji.


Pripravil: N. Z.

Vir:

  • STA
  • Eurostat
  • Reuters
  • gov.si
  • Delo
  • ETK.fi

The post Upokojitev pri 57? Le za redke! Preverite, ali ste med njimi first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article