UKC z novo prebojno metodo za zdravljenje motenj srčnega ritma

3 days ago 7
ARTICLE AD BOX

Na kliničnem oddelku za kardiologijo v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so konec oktobra prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma s pomočjo elektroporacije. Metoda je primerna za zdravljenje atrijske fibrilacije, ki je najpogostejša obstojna aritmija, so strokovnjaki danes pojasnili na novinarski konferenci.

Nova metoda je po besedah vodje programa elektrofiziologije srca na kliničnem oddelku za kardiologijo Interne klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Andreja Pernata za pacienta varnejša, saj zmanjša verjetnost poškodbe organov, ki ležijo v okolici srca, predvsem živca, ki oživčuje prepono in požiralnik.

Obstoječe metode temeljijo na segrevanju ali zamrzovanju tkiva srčne mišice za zamejevanje ali uničenje žarišča, ki povzroča aritmijo. Pri postopku, izvedenem z elektorporacijo, zdravniki namesto termične energije uporabljajo kratke visokonapetostne sunke električne energije, ki privedejo do sprememb v celičnih membranah, pri tem pa ne vodijo v povišanje ali znižanje temperature v steni srca, je pojasnil Pernat.

Nova metoda je varna, hkrati pa je tudi zelo hitra, je dodal kardiolog Matevž Jan. Zaradi nove metode bodo lahko v razpoložljivem času povečali število posegov, na ta način pa tudi skrajšali čakalne dobe.

Nov sistem elektroporacije, ki so ga kot ena prvih ustanov v širši regiji pridobili v UKC Ljubljana, pa omogoča tudi, da se poseg lahko opravi brez uporabe rentgenskih žarkov.

Postopek z elektroporacijo so v začetku februarja letos prvič izvedli tudi na kardiološkem oddelku katinarske bolnišnice v Trstu.

Read Entire Article