ARTICLE AD
Na OŠ Tončke Čeč želijo s projektnim učnim delom učencem približati raziskovanje določene teme s sodelovanjem, ustvarjanjem in samostojnim delom.
Prednost takšnega načina dela vidimo v spodbujanju učenja in raziskovanja, razvijanju medpredmetnih povezav, krepitvi timskega dela in komunikacijskih sposobnosti. Sedmošolci so raziskovali ljudsko slovstvo in ljubezen v književnosti.
S pomočjo aplikacije 1KA so ustvarili anketni vprašalnik in raziskovali, kaj ljudem pomeni umetnost in čemu je namenjena. Zanimalo jih je, če se anketirancem zdi pomembna za dokaz obstoja nekega naroda oziroma njihove kulture ter kaj sploh pomeni ljudem »ljudsko slovstvo«. Poglobili so se tudi v raziskovanje pojma »ljubezen« in primerjali ljubezen z zaljubljenostjo ter prijateljstvom glede na moč in trajnost odnosa, pozitivna in negativna čustva, ki spremljajo ljubezen … Za izpolnitev vprašalnika so poprosili predstavnike različnih generacij: sošolce, učitelje, starše, babice, dedke in rezultate predstavili v obliki grafov.
Ob tem, da so ustvarili anketni vprašalnik, pa so tudi raziskovali različna ljudska besedila (Pegam in Lambergar, Kralj Matjaž, Ajda in Slovenci, Volkodlak). Največ časa so namenili raziskovanju. Pomagali so si s knjižnim gradivom, spletom, umetno inteligenco ter drugimi aplikacijami. Do potankosti so raziskali ljudsko pesem in ugotovili, kaj pomenijo njim tuje besede in imeli debato o tem, ali se jim zdi spopad na življenje in smrt primeren za reševanje sporov. Ob raziskovanju zgodbe o kralju so ustvarili čudovite notranjosti votline, v kateri počiva kralj Matjaž s svojo vojsko. Najtežje je bilo ugotoviti, kako in kje so živeli predniki Slovencev ter zakaj so se selili.
Če je ljudsko slovstvo odražalo resnost obrazov, pa je ljubezenska tematika v razred prinesla smeh in predvsem veliko zabave. Učenci so raziskali književna besedila, glasbo, likovne umetnine in filme z ljubezensko tematiko ter ugotovili, da je bilo v zgodovini človeštva izgovorjenih in zapisanih nešteto razmišljanj o ljubezni.
S projektnim učnim delom so učenci poglobili znanje na inovativen način, ob katerem pa je bilo treba tudi kritično razmišljati in javno nastopati. Ugotovili so, kako pomembno je, da med seboj sodelujejo, komunicirajo in sproti rešujejo težave, saj nihče ni želel prevzeti odgovornosti za nekvalitetno opravljeno delo. Ob predstavitvah so podali kritično oceno in se naučili, kako bodo naslednjič še boljši.
Tina Holešek
Foto: Tina Holešek
The post Učenci o ljudskem slovstvu in ljubezni appeared first on Savus.