Uber v Sloveniji: Misliš, da boš plačal manj? Počakaj, da izveš resnico

8 hours ago 11
ARTICLE AD

Ljubljana, 25. april 2025 – Uber, globalni kolos prevozov na zahtevo, znova buri slovensko javnost. Čeprav uradnega datuma njihovega prihoda še ni na vidiku, dogajanje zadnjih tednov govori samo zase. Globalno podjetje je začelo intenzivno novačenje slovenskih voznikov – na skrivaj, po drobcih in, kot pravijo mnogi taksisti, “hinavsko”. Uber obljublja večjo izbiro in nižje cene za potrošnike, toda domači taksisti bijejo plat zvona: grozi jim nelojalna konkurenca in še večja negotovost.


Novačenje voznikov – za zaprtimi vrati

Dogaja se nekaj, kar diši po strategiji preverjanja terena. Po poročanju Žurnal24 slovenski taksisti v zadnjih tednih prejemajo klice z nenavadnih številk. Predstavniki Uberja jih vabijo na sestanke. Ni javnih razpisov, ni velikih oglasov – samo tiha, a vztrajna vabila.

Na teh sestankih jim razkrivajo poslovni model: vozniki naj bi delovali kot podizvajalci, vožnje bi se obračunavale prek taksimetra, kar naj bi bilo “popolnoma skladno z zakonodajo” – trdijo pri Uberju. V začetni fazi pa naj bi Uber sam subvencioniral razliko med prikazano ceno na taksimetru in dejanskim plačilom potnika.

Primer, ki kroži med taksisti: če vožnja po taksimetru stane 9,50 evra, potnik plača le 6,80 evra. Uber pokrije razliko – vsaj na začetku.

Eden od taksistov je za Žurnal24 povedal naravnost: “Delujejo hinavsko. Vsakemu vozniku drugače povejo, kakšni bodo pogoji dela.”

Uber torej vsakega prepričuje s prilagojenimi obljubami? Videti je tako.


Je to sploh zakonito?

Slovenija ima glede taksi prevozov precej togo zakonodajo. Taksi storitve so dovoljene samo ob uporabi taksimetra in ustreznih licenc. Z drugimi besedami: samovoljno obračunavanje storitev prek aplikacij brez ustreznega sistema (še) ni zakonito.

Že leta 2021 je parlament pod vladavino takratne oblasti sprejel spremembe zakona o cestnem prometu, ki bi načeloma omogočile delovanje platform, kot sta Uber in Lyft (poroča bne.eu). A realnost? Implementacija je ostala polovična.

Kasneje je Inštitut 8. marec z aktivnostmi in zakonodajnimi predlogi blokiral nekatere spremembe, kar je Uberjev prihod upočasnilo.

Kljub vsemu – Uber danes trdi, da bo v Sloveniji deloval “v okviru obstoječih zakonskih podlag”, kot so za Ljubljanainfo potrdili na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.

Kaj to konkretno pomeni? Uber naj bi sprva nastopil kot klicna platforma, ki povezuje uporabnike z vozili, podobno kot danes delujejo podjetja kot je Metro taksi.

Ampak pozor: papir prenese marsikaj – praksa pa pokaže pravo sliko.


Kaj pravijo domači taksisti?

Med vozniki vlada resna zaskrbljenost. Povprečni dohodki v Ljubljani že zdaj niso visoki – predvsem za tiste, ki delajo v okviru večjih taksi družb.

Eden izmed voznikov je bil brutalen v svoji iskrenosti: “Kdaj se zgodi, da delam ves dan, 12 ur, domov pa prinesem le 20–30 evrov,” je zaupal za Žurnal24.

Njihov strah je razumljiv. Uberjevo tipično delovanje po svetu vključuje t. i. dampinške cene: sprva ponudijo izjemno nizke tarife, subvencionirajo vožnje iz lastnega žepa, izrinejo konkurenco – in ko je trg njihov, cene zrastejo.

Primerov je veliko – v Madridu, Londonu, celo v Zagrebu, kjer so lokalni taksisti dolgo protestirali proti Uberjevim praksam. V Zagrebu je Uber uradno začel delovati leta 2015, protesti pa niso ustavili njihove rasti (poroča The Guardian).

Taksisti se bojijo, da bo Ljubljana naslednja postaja v tej že poznani zgodbi.


Uberjeva (ne)uspešna taktika vstopa

Sprva naj bi Uber, po informacijah Žurnal24, pristopil k večjim taksi družbam v Ljubljani – na primer Metro taksi, Laguna, Intertours – in jim ponudil visoke provizije v zameno za prenos celotne flote. Toda – skoraj vsi so jih zavrnili.

Pri Metro taksiju so nam jasno povedali: “Do nas ni nihče pristopil, z nami niso stopili v kontakt. Nam je pa prišlo na uho, da to počnejo pri drugih taksi podjetjih.”

Po zavrnitvah so se očitno odločili za počasnejšo, bolj individualno taktiko – novačenje po vozniku.

In še ena zanimivost: taksisti klice Uberjevih predstavnikov prejemajo s številke +38680688632. Klicati nazaj? Nemogoče. Vedno se oglasi le avtomatski odzivnik – v slovenščini, seveda.


Kaj nas čaka?

Če Uber res vstopi v Ljubljano okoli 1. maja (kar se vse bolj šušlja), bo to preizkusni kamen za domači taksi trg – in za zakonodajalce.

Če bodo oblasti dovolile Uberjev “prikriti model” – taksimeter, a subvencionirane cene prek posrednika – lahko pričakujemo množične spremembe. Domači taksisti bodo pod še večjim pritiskom. Po drugi strani pa se lahko potrošniki nadejajo nižjih cen… vsaj nekaj časa.

A izkušnje iz tujine učijo: ko enkrat konkurenca popusti, se časi cenovnih ugodnosti hitro končajo.


Uberjev prihod je daleč od nedolžne zgodbe o inovacijah. Je predvsem zgodba o globalnem podjetju, ki svojo pot utira z močjo kapitala – in o domačih delavcih, ki v tem spopadu tvegajo veliko več, kot se na prvi pogled zdi.

Spremljajte razvoj dogodkov – to bo bitka, ki se bo čutila na vsakem mestnem vogalu.


Pripravil: N. Z.

Vir: Žurnal24, Ljubljanainfo, bne.eu, The Guardian

The post Uber v Sloveniji: Misliš, da boš plačal manj? Počakaj, da izveš resnico first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article