ARTICLE AD BOX
Trump preklical Bidnovo varnostno dovoljenje in dostop do obveščevalnih podatkov
Ameriški predsednik Donald Trump je v svoji zadnji odločitvi nekdanjemu predsedniku Joeju Bidnu preklical varnostno dovoljenje in dostop do obveščevalnih podatkov. Poteza, ki sledi zgodovinskemu precedensu iz leta 2021, pomeni novo stopnjo napetosti med nekdanjima tekmecema za Belo hišo.
V objavi na svoji platformi Truth Social je Trump zapisal, da „ni potrebe, da Joe Biden še naprej prejema dostop do tajnih podatkov“, ter dodal: “JOE, ODPUŠČEN SI,” kar je referenca na njegovo znamenito frazo iz resničnostne televizijske oddaje The Apprentice.
Poteza sledi zgodovinskemu precedensu iz leta 2021
Odločitev Trumpove administracije se nanaša na dejstvo, da je Biden leta 2021 storil enako. Biden je obveščevalni skupnosti (IC) takrat naročil, naj Trumpu kot nekdanjemu predsedniku prepreči dostop do podrobnosti o nacionalni varnosti, navaja BBC. Ta poteza je bila takrat prva te vrste v ameriški zgodovini. Nekdanji predsedniki so namreč tradicionalno obdržali določeno stopnjo dostopa do obveščevalnih podatkov.
Biden je takrat svojo odločitev utemeljil s trditvijo, da Trumpu ni mogoče zaupati zaradi njegovega “nerednega vedenja”. Biden se je pri slednjem skliceval na dogajanje pred in med napadom na Kapitol 6. januarja 2021. „Kakšno vrednost mu daje obveščevalni brifing? Kakšen vpliv sploh ima, razen dejstva, da bi mu lahko spodrsnilo in kaj rekel?“ je takrat dejal Biden.
Odkritje tajnih datotek in preiskava Bidnovega spomina
Trump je svojo odločitev utemeljil tudi s sklicevanjem na preiskavo ameriškega pravosodnega ministrstva, ki se je nanašala na shranjevanje zaupnih dokumentov pri Bidnu. Preiskava je ugotovila, da Biden ni bil kazensko odgovoren, vendar je izpostavila njegovo slabo spominsko sposobnost. Dokumenti iz preiskave so razkrili, da se Biden ni mogel spomniti nekaterih pomembnih osebnih dogodkov, vključno z letnico smrti svojega sina Beauja ter obdobja, ko je služil kot podpredsednik ZDA.
Biden je takrat zavrnil tovrstno karakterizacijo in se na ugotovitve odzval kritično, a Trump je v svoji izjavi zapisal, da Bidnu “ni mogoče zaupati občutljivih informacij”.
Trumpov ‘obračun’ z nekdanjimi uradniki
Od vrnitve v Belo hišo je Trump sprejel več ukrepov, povezanih s preklicem varnostnih dovoljenj in zaščite za nekdanje visoke predstavnike oblasti. Med njimi je tudi nekdanji načelnik Združenega generalštaba Mark Milley, ki je bil glasen kritik Trumpa. Novi obrambni minister Pete Hegseth je dodatno odredil preiskavo Milleyjevega “ravnanja” in revizijo njegovega vojaškega delovanja.
Poleg tega je Trump preklical varnostno zaščito Anthonyju Fauciju, nekdanjemu glavnemu medicinskemu svetovalcu predsednika, ki je vodil ameriški odziv na pandemijo Covid-19. Pojasnil je, da je bila ta odločitev “zelo standardna” in da ni realno pričakovali, da bi nekdanji uradniki imeli varnostno zaščito do konca življenja samo zato, ker so nekoč služili vladi.
Pretekli mesec je predsednik ukinil tudi varnostno zaščito nekdanjega zunanjega ministra Mika Pompea in nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost Johna Boltona. Hkrati je ukazal preklic varnostnih dovoljenj za več deset nekdanjih obveščevalnih uradnikov, vključno z dvema bivšima direktorjema Cie.
Leta 2020 so ti nekdanji obveščevalni uradniki podpisali pismo, v katerem so namignili, da so poročila o prenosnem računalniku Hunterja Bidna, sina Joeja Bidna, le del ruske dezinformacijske kampanje. Kasnejše preiskave so pokazale, da je bil računalnik avtentičen in da so bili v njem najdeni dokazi o zlorabi drog, prostituciji ter poslih s tujimi družbami.
Biden se ni takoj odzval na Trumpovo potezo. Mediji so se obrnili na njegovo agencijo za talente, s katero je nedavno podpisal pogodbo, vendar niso prejeli takojšnjega odgovora.
Portal24; Foto: Wikimedia/Gage Skidmore
Objava Trump preklical Bidnovo varnostno dovoljenje in dostop do obveščevalnih podatkov je bila najprej objavljena na Portal24.