ARTICLE AD
Trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko narašča. Naraščanje napetosti se pozna tudi na evropskih tleh in močno odmeva med evropskimi trgovskimi hišami. Luksuzne blagovne znamke so postale tarča ponaredkov.
Torba, vrhunske modne evropske hiše je zelo drag nakup. Hermès, Louis Vuitton ali Prada imajo običajno zelo zasoljene cene. Dvigajo se preko, za običajne ljudi dosegljivih mej. Tudi nad več tisoč evrov.
Številne luksuzne blagovne znamke garantirajo, da je njihovo blago narejeno na Evropskih tleh, kar je za mnoge garancija za kakovostno. Po drugi strani pa TikTokerji pravijo drugače.
Najbolj glasni so Kitajski TikTokerji. Trdijo namreč, da je blago kitajske izdelave in da so luksuzni produkti v resnici narejeni na Kitajskem.
Luksuzne modne hiše prikrivajo resnico?
So v igri ponaredki? Kaj se v resnici dogaja?
Na tisoče TikTok video posnetkov je bilo označenih z #chinesemanufacturer.
Kaj to pomeni? Hashtag ali po slovensko ključnik – #, lojtrca Beseda ki sleti ključniku je ključna beseda in je namenjena poudarku nečesa. Taka beseda se bo pojavila kot zadetek v iskalnikih na družbenih omrežjih veliko prej kot vse ostale.
V tem primeru lahko vidimo, da se videoposnetek nanaša na produkte narejene na Kitajskem.
Narejeno na Kitajskem
Če pogledamo malce bolj podrobno, opazimo, da avtor videoposnetkov TikTok Wang Seng. Wang Seng ki govori v imenu kitajskega proizvajalca torbic.
Njegovi videoposnetki so zabeležili več kot milijon ogledov. A to še ni vse. Videoposnetki so bili nepričakovano izbrisani. Seng je nato ustvaril nov Tik Tok račun in nadaljeval z objavami. Trdil je, da je 80 % luksuznih torbic izdelanih na Kitajskem.
Seng trdi, da luksuzne blagovne znamke odpeljejo skoraj dokončane torbice nazaj v Evropo. V svojih obratih torbicam dodajo svoj logotip in jih prepakirajo v lične embalaže. Tako so pripravljene za prodajo.
Trgovinska vojna s ponaredki
Ta metoda se je izkazala kot dobra. Torbice imajo logotip priznane blagovne znamke. Na pogled so videti kot “Made in Italy” ali “Made in France” in delujejo kot originalno narejene na evropskih tleh. Ne vedoč ozadja, jih ljudje drago kupujejo. Skratka torbice so lahko tudi originali, kaj ne?
OEM (original equipment manufacturers)
Seng in drugi TikTokerji trdijo, da delajo kot proizvajalci originalne opreme (materialov) (original equipment manufacturers (OEM) za luksuzne blagovne znamke.
Kaj pomeni Proizvajalec originalne opreme ali OEM?
OEM je podjetje, ki proizvaja in nato prodaja izdelke ali pol izdelka. Kupec ali drugo podjetje pa te izdelke prodaja svojim strankam pod svojo blagovno lastno znamko. OEM je zelo pogost v avtomobilski ali računalniški industriji.

TikTokerji o trgovinski vojni
V drugih videoposnetkih se neposredno omenjajo 145 % carine, ki jih je za Kitajsko uvedel ameriški predsednik Donald Trump. TikTokerji spodbujajo spletne kupce, da podpirajo kitajske tovarne in kupujejo blago neposredno od njih. To je tudi eden od vzrokov za visoke tarife, ki jih je Trump naložil Kitajski.
Po drugi strani pa vidimo, kako ustvarjalci vsebin na TikTok-u ustvarjalci vsebin poudarjajo dobro usposobljenost kitajskih delavcev. Nazorno pokažejo na visoko usposobljenost in ceno izdelave luksuzne torbice. S tem zasenčijo dolgo znano prepričanje, da je vse narejeno na kitajskem slabe kakovosti. Sklicujejo se na dejstvo, da ni mogoče reproducirati luksuza in s prstom kažejo na kitajski ogromen trg ponaredkov.
Luksuzne znamke vse svoje blago izdelujejo na Kitajskem?
Med gledanjem video posnetkov postane hitro jasno. TikTokerji ciljajo na ameriške potrošnike. Cene so omenjene v dolarjih. Američani so znani po množičnih nakupih evropskega luksuznega blaga.
V nasprotju s tem, kar trdijo nekateri TikTokerji, obstajajo stroga pravila, ki urejajo označevanje evropskih izdelkov.

Da nosi naziv “izdelano v Evropi”, se mora zapis spremeniti. Naziv naj bo natančen z imenom države, kjer je produkt proizveden. “Izdelano v Evropi” i je dobro služilo pred prihodom Donalda Trumpa na položaj predsednika ZDA. Sedaj tega ne more biti več.
Luksuzne znamke se tega zavedajo in Hermès na svoji spletni strani navaja lokacije, kjer proizvaja in izdeluje izdelke – nobena od njih ni na Kitajskem. Enako velja za Louis Vuitton.
Luksuzne blagovne znamke pod drobnogledom
Raziskovalna novinarka Noëmie Leclercq je za EuroVerify povedala, da znamke, za katere meni, da so na “spodnjem delu” luksuznega spektra – kot sta Ralph Lauren ali Prada – proizvajajo na Kitajskem v stopnjah proizvodnega procesa.
Vendar pa je izrazila več skepticizma, da to velja za znamke, kot je Hermès, ki so na vrhu luksuznega spektra.
Skrivnosti blagovnih znamk
Kljub temu je industrija zavita v tančico skrivnosti. Pravi, da ni blagovne znamke, za katero bi lahko 100 % trdila, da se ne proizvaja na Kitajskem. Tam so vsa prodajna mesta. To je trg, ki je bil do nedavnega zelo dinamičen. Torej očitno imajo še vedno tovarne in prodajna mesta.,
Ponaredki na trgu
Ko pa gre za vplivne videoposnetke TikTok. Leclercq meni, da je večina izdelkov, ki jih prikazujejo ustvarjalci vsebin, ponaredkov.
“To pomeni, da trditve ustvarjalcev vsebine, da delajo za ali zastopajo ponudnike originalne opreme za luksuzne modne znamke, verjetno niso resnične. Razlog za tak trend je verjetno politični”, pravi Leclercq
Politika maščevanja
Politika maščevanja je taktika, ki jo je ubrala Kitajska. Leclercq za Euronews razloži vzroke za maščevanje. Kitajska vlada se odziva na Trumpove uredbe. Spodbila ustvarjane ponaredkov, kot poskus maščevanju ameriškim carinam.
Običajno je, da proizvodnja ponaredkov postane geopolitično orožje. Primer je ruska invazija na Ukrajino. Luksuzne blagovne znamke so se umaknile. To pa je sprožilo proizvodnje ponaredkov v Turčiji. Da bi vstopila na ruski trg, bi bila to lahko tudi velika napaka.
Pripravila: AK
Vir: euronews.com, unsplash.com
The post Trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko first appeared on NaDlani.si.