ARTICLE AD
Večina trboveljskih občinskih svetnikov skupaj z županom Zoranom Pozničem nasprotuje prodaji kompleksa na lokaciji nekdanje cementarne Lafarge Cement podjetju iz Kresnic brez predhodne jasne vizije, varovalk in vključitve lokalne skupnosti. Kot pravijo, gre za netransparentno prodajo, skrbi jih tudi morebitna dodatna obremenitev okolja.
Na občini, kjer imajo v skladu z zakonskimi določbami predkupno pravico, poudarjajo, da so na netransparentnost prodaje začeli opozarjati že februarja, medtem ko so ponudbo multinacionalke Holcim, ki je nastala z združitvijo francoske skupine Lafarge in švicarskega Holcima, za odkup prejeli šele tik pred prvomajskimi prazniki.
Ponudba za odkup “se je iztekla 10. maja 2025 in je bila za občino neizvedljiva, obenem pa je bilo več določb kupoprodajne pogodbe po mnenju več pravnikov nezakonitih,” so v današnjem sporočilu za javnost sporočili z Občine Trbovlje.
Kot so pojasnili, občina predkupne pravice zaradi ponudbe v višini nekaj milijonov evrov in zaradi kratkih zakonskih rokov za njeno uveljavljanje ni bila zmožna uveljavljati, ne da bi ogrozila (finančno) stabilnost občine. Prav tako občina v tako kratkem roku ne bi mogla prejeti končnega soglasja ministrstva za finance.
Na občini so prepričani, da bi vsaka sprememba lastništva morala potekati v sodelovanju z lokalno skupnostjo, pri čemer bi morali upoštevati javni interes in dolgoročno trajnostno vizijo za občino.
Na občini pa jih poleg netransparentosti postopka prodaje in slabe komunikacije skrbi tudi okoljski vidik. “Okoljski davek smo že plačali in na novo onesnaževanje ne pristanemo,” so izpostavili. Pri tem se jim zdijo zaskrbljujoče predvsem napovedi o razširitvi dejavnosti v kamnolomu, dodatnem odlagališču različnih materialov in organizaciji težkega tovornega prometa skozi mesto.
Prav tako svetnike in župana skrbi, da bi v primeru prodaje območja podjetja iz Trbovelj, Zasavja in širše odstopila od namere o vzpostavitvi Tehnološkega parka Mesto Akrobatov in gradnje novih industrijskih objektov v največji regijski obrtno-industrijski coni Lakonca, ki jo bo občina uredila s sredstvi sklada za pravični prehod EU. “S tem bi bila ogrožena tudi največja investicija občine v njeni zgodovini,” so zapisali.
Župan ter člani svetniških skupin Socialni demokrati, Slovenska demokratska stranka, Nova Slovenija – Krščanski demokrati, Lista DNK Trbovelj, Levica in samostojni svetnici zato zahtevajo, da se “vsakršni posli, povezani s prenosom lastništva trboveljske cementarne, nemudoma ustavijo in se v postopek vključi Občina Trbovlje ter najširša javnost”. Nedopustno se jim namreč zdi, da se o prihodnosti “enega ključnih območij v občini odločajo izključno zasebni interesi poslovnežev, brez odgovornosti do ljudi, okolja in razvoja naše skupnosti”.
Ob tem so napovedali, da bodo v primeru, da bo prišlo do posla, naredili vse, da bodo prodajo preprečili.