ARTICLE AD
Ko so jagode zrele, dišijo drugače. Njihova rdeča barva je bolj intenzivna, površina lesketa in vsak plod v dlani deluje kot nekaj, kar nočeš zgolj pojesti, temveč ohraniti. Najlepši način, da jagode shraniš za kasneje, je marmelada. Domača, brez nepotrebnih dodatkov, s teksturo, ki razume sadje, ne pa ga prekrije. In najboljša med njimi je tista, ki izgine najhitreje – ker jo vsi namažejo na kruh, pomešajo v jogurt ali kar z žlico pojedo iz kozarca.
Zrelost v kozarcu in vonj po domačem
Recept, ki sledi, temelji na spoštovanju sadeža in potrpežljivem kuhanju. Ne vključuje želatine ali umetnih želirnih sredstev. Samo jagode, sladkor, limonin sok – in čas. Rezultat je marmelada, ki ni samo sladka, temveč dišeča, sadna in gosta toliko, da se nežno razmaže po toplem kruhu brez da steče čez rob.

Sestavine za marmelado
Prava izbira jagod
Najboljše so lokalne, pobrane naenkrat, zrele, a ne mehke. Jagode ne smejo imeti belih delov ali znakov gnitja. Če imate možnost, izberite manjše, aromatične sorte – niso tako vodene in imajo bolj poln okus.
Osnovna količina (za približno 5 kozarcev po 2 dcl)
- 1 kg očiščenih jagod
- 400 g belega sladkorja
- sok 1 limone
Če želite gostejšo marmelado, lahko dodate polovico naribanega jabolka (zaradi pektina), a to ni nujno. Nekateri prisegajo tudi na dodatek vanilje ali popra, a v tem receptu ostajamo pri čistih okusih.
Postopek: kuhanje z občutkom in brez naglice
Jagode naj spregovorijo same
Jagode narežite na polovice ali četrtine. Dajte jih v lonec s širokim dnom, dodajte sladkor in limonin sok. Premešajte, pokrijte in pustite stati eno uro. V tem času bodo jagode spustile sok in se začele raztapljati v sladkorju – to omogoča enakomerno kuhanje brez dodajanja vode.
Počasi do prave gostote
Po pretečenem času lonec postavite na srednjo temperaturo. Občasno premešajte in odstranite peno, ki se nabira na vrhu. Po približno 25–35 minutah kuhanja bo marmelada začela gosteti. Za preverjanje naredite preprost test: na hladen krožnik kanite nekaj kapljic marmelade, počakajte minuto in potegnite črto z žlico. Če sledi ne zapolni, je marmelada pripravljena.
Shranjevanje: brez sterilizacije ne gre
Priprava kozarcev in pokrovčkov
Kozarce in pokrovčke operite, nato jih 10 minut pecite v pečici na 120 °C ali prelijte z vrelo vodo in posušite na čisti krpi. Marmelado vlivajte še vročo, skoraj do roba, in takoj zaprite. Obrnite jih za 5 minut na pokrovček, nato ohladite.
Rok uporabe in način shranjevanja
Tako pripravljena marmelada zdrži vsaj eno leto. Hranite jo na temnem in hladnem mestu. Po odprtju hranite v hladilniku in porabite v 10–14 dneh – če sploh zdrži tako dolgo.
Naravna sladkost, ki ne potrebuje izboljšav
Kako jo uporabiti
Marmelado namažite na kruh, prelijte čez palačinke ali dodajte v pečeno jogurtovo torto. Odlična je kot sredica v piškotih ali dodatek zajtrku – še posebej, če jo zmešate z žlico ovsenih kosmičev in jogurtom.
Marmelada kot darilo
Lepo nalepko, ročno napisano sestavino in pokrovček z blago – to je lahko najlepše darilo iz kuhinje. Ko bo nekdo odprl kozarec, ne bo slišal le pok, temveč tudi vašo pozornost, ki ste jo vanj vložili.
Jagodna marmelada, ki postane stalnica
Vsak, ki ima vsaj enkrat jagode v izobilju, si zasluži, da iz njih nastane nekaj, kar bo ostalo. Ta marmelada ni zahtevna, a zahteva čas in potrpljenje. Nagrada pa ni le v kozarcu – je v vsakem zajtrku, kjer sadje postane del rituala.
To ni marmelada, ki bi stala nedotaknjena v shrambi. To je tista, ki jo zmanjka prva – ker je naravna, preprosta in narejena z roko, ne z industrijskim strojem. In ravno v tem je razlika.
Objava To je odlična jagodna marmelada, ki jo boste hitro pojedli se je pojavila na Vse za moj dan.