Po katastrofalnih poplavah v mesecu avgust 2023 smo takoj aktivno začeli z iskanjem strokovnjakov, kot so geologi, gradbeniki, statiki za izdelavo projektov sanacij plazov, ki ogrožajo hiše, ceste ali ostalo javno infrastrukturo. Vsi pozvani strokovnjaki se na naše prošnje odzivajo in pridejo na teren. Strokovnjaki po prvem ogledu podajo priporočila in usmeritve za izdelavo kakovostnega popisa za izbiro projektanta za izdelavo projekta sanacije. Projektanti po prejemu naročila takoj odidejo na teren ter na podlagi ugotovljenega stanja začnejo z izvedbo geoloških raziskav, ki so pogoj za izdelavo kakovostnih sanacijskih načrtov. Vsak projekt moramo pred izvedbo posredovati v potrditev na Državno tehnično pisarno. Po potrditvi je izpolnjen pogoj, da lahko izvedemo naročilo, in smo upravičeni do državnih sredstev z naslova sanacij. V letošnjem letu imamo na Občini Kamnik v planu izvesti vsa evidenčna naročila za izdelavo projektov sanacij plazov in začeti z izvedbo nujnih sanacij.V Stahovici so bila vgrajene varovalne mreže. Pričelo se je z izdelavo odvodnjavanja vode z območja plazu ter posekom dreves, ki ogrožajo območje.
Za Prapreče so se pričela intenzivno izvajati dela na odvodni vode iz območja plazu ter stabilizaciji odlomnih robov. V teku so laboratorijske raziskave materialov pridobljenih iz vrtin ter izdelava projekta sanacije območja.
Za sanacijo plazov v Lanišah, Tunjicah ter Zagorici nad Kamnikom so bili potrjeni investicijski dokumenti, kateri so bili tudi posredovani na MNVP za sklenitev pogodb za financiranje sanacije. Takoj po prejemu pogodbe o financiranju se bodo pričela izvajati dela.
Tekoče se izvajajo tudi evidenčna naročila za strokovni nadzor nad izvedbo in koordinacijo varstva in zdravja pri delu na gradbišču. V pregled in recenzijo je bilo posredovanih več projektov, za katere čakamo recenzijsko poročilo in odobritev. Glede na prejete recenzije s strani Državne tehnične pisarne projektanti izvajajo popravke in odgovore.
V teku so izdelave projektov sanacije za plazove, ki so v različnih fazah izdelave v naseljih Laniše, Kamniška Bistrica, Stolnik, Stahovica, Krivčevo, Košiše, Potok v Črni, Zgornje Stranje, Žale, Zakal, Snovik, Poreber, Žaga, Podgorje, Kršič, Briše, Županje Njive, Stari grad, Hrib pri Kamniku ter več lokalnih cestah. V preteklem tednu smo dobili s strani Državne tehnične pisarne recenzije za projekte sanacij. Projektanti bodo izvedli dopolnitve v najkrajšem možnem času in jih bomo takoj po prejemu posredovali na Državno tehnično pisarno. Takoj po prejeti pozitivni recenziji se pričnejo postopki za izvedbo JN za izvedbo sanacije in izdelavo investicijske dokumentacije ter posredovanje vseh potrebnih dokumentov na MNVP, za sklenitev pogodbe o financiranju sanacije.
Sproti se z lastniki zemljišč, kjer potekajo sanacije, dogovarjamo in sklepamo pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij.
Aktivirana je tudi ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki opravlja oglede, ugotavlja stanje po izvedenih sanacijah ter delih in podaja nova poročila in priporočila.
Na plazu Blate in plazovih ob hudourniku Blate in Bistričica so aktivirani različni strokovnjaki ( geologi, hidrologi, vodarji, …). Na območju plazu Blate so bile izvedene prve osnovne geološke in geomehanske raziskave, ki bodo omogočale osnovo za pripravo projektne naloge za izbiro izvajalca geoloških in geomehanskih raziskav celotnega območja. Prav tako so strokovnjaki na območju plazov postavili različne sisteme za spremljanje stanja na plazu ter sonde za spremljanje temperature ter ostalih parametrov. S strani strokovnjakov je bila podana informacija, da so se razmere na samem plazu Blate umirile. Težavo predstavlja vodotok Bistričica, ki je spodkopal brežine, ki so postale nestabilne, zato se izvajajo pomiki ter manjši podori. Konec meseca junija je bil na pobudo Občine Kamnik ter Krajevne skupnosti Kamniška Bistrica sklican sestanek z državnima sekretarjema, predstavniki Državne tehnične pisarne, predstavnikom Direkcije Republike Slovenije za vode, projektantom in hidrologom. Ogledali smo si stanje na terenu, se dogovorili o aktivnostih in nalogah za naprej, da se projekt premakne iz mrtve točke in aktivno pristopi k sami sanaciji na plazu Blate, Korošaku ter hudourniku Bistričica in ukrepe izvede še pred obilnim dežjem, ki vsako leto prizadene to območje v poletnih in jesenskih mesecih. Dodatno je bila pregledana struga potoka Blatnica in območje tako imenovanega Tratnikovega grabna. Večji del gruščnatih nanosov po strugi Bistričica izvira iz območja potoka Blatnica. Večji del nanosov Tratnikovega grabna pa izvira iz večjega usada visoko v zaledju hudournika. Ocenjena prostornina tega usada znaša 8.000 kubičnih metrov. Izdelana je bila projektna naloga za projektiranje ureditev strug Bistričice in Korošaka, ki je v domeni Direkcije Republike Slovenije za vode. Projektna naloga za zgornji del plazu Bistričice je pripravljena. Pripravljena pa bo tudi projektna naloga za ukrepe na območju Tratnikovega grabna. V Klemenčevem je nameščena nova naprava za spremljanje stanja vodotoka Bistričica.
Skupaj si prizadevamo in želimo, da v najkrajšem možnem času pridobimo projekte sanacij plazov in odobritve s strani Državne tehnične pisarne, da bi zagotovitvi občankam in občanom, da bodo lahko varno živeli na svojih domovih.V primeru poslabšanja stanja občanke in občane prosimo, da nas o tem obvestijo, da bomo takoj po prejemu obvestila tudi ukrepali.
Na območju Občine Kamnik poteka
več delovišč sanacijskih obnov vodotokov in hudournikov. Direkcija RS za vode je na podlagi izdelanega programa sanacije za izvedbo ureditev vodotokov po poplavah, skupaj s podjetje
Hidrotehnik d. o. o. in Nivo Eko d.o.o., ter podizvajalci izvaja sanacijo po poplavah. Z urejanje in sanacijami vodotokov po poplavah se v prvi vrsti zagotavlja večja pretočnost, čiščenje naplavin in plavja ter zavarovanja poškodovanih brežin vodotokov. Direkcija Republike Slovenije za vode je pripravila posebno aplikacijo, preko katere lahko spremljate delovišča koncesionarja v občini Kamnik:
https://poplave2023.evode.si/%23.
Na Prisojni poti poteka prestavitev poškodovane fekalne kanalizacije in nadaljevanje sanacije zemeljskega plazu. Za zaključek sanacije plazu so bila potrebna dodatna dela za zavarovanje izkopa. Zaključena je bila izvedba armirano betonske stene za zavarovanje izkopa, ki je zajemala 21 mikropilotov, kateri so bili dodatno sidrani do globine 14 metrov. Gradbena dela izvaja podjetje VBT, d. o. o., gradbeni nadzor nad sanacijo vrši geomehanik Martin Vrabec s.p., na podlagi predhodno izdelanega načrta PZI. Vrednost dodatnih del je ocenjena na 41.500 evrov. Po končani sanaciji plazu na tem območju, bo sledila obnova javne infrastrukture na občinski cesti Prisojna pot JP660299 (t.j. fekalna kanalizacija, meteorna kanalizacija in ceste).
Na podlagi izdelane projektne dokumentacije se v kraju Špitalič izvaja ureditev prepusta preko Sedeljšakovega potoka. Nov prepust na občinski cesti bo hidravlično ustreznejši, predvidena je izvedba škatlastega prepusta 2 x 2 metra, dolžine 6 metrov. Dno prepusta bodo obložili s kamnom v betonu. Gradbena dela izvaja Komunalno podjetje Kamnik d.o.o., gradbeni nadzor nad sanacijo vrši podjetje Singrad d.o.o. Vrednost ureditve prepusta na Sedeljšakovem potoku znaša 39.223,61 evrov. Po končani ureditvi prepusta bo sledila sanacija celotnega Sedeljšakovega potoka ter na gorvodni in dolvodni strani prepusta, izvedba zavarovanja s kamnom v betonu s strani koncesionarja Nivo Eko d.o.o.
V preteklem tednu je izvajanje del izgradnje zunanjih površin na območju UN K9 Šole nadaljevalo podjetje GP Resnik, d. o. o., in sicer je na območju novih parkirišč ‘pod Metalko’ pričelo s polaganjem granitnih robnikov, ki omejujejo parkirišče, na delu zunanjih športnih površin pa je okrepil izvedbo izkopa zemljine in dovoza gramoza in kamnitega drobljenca. V tem tednu bo izvajalec del pričel z urejanjem območja med Knjižnico Franceta Balantiča Kamnik in Ljubljansko cesto. V namen ureditve območja Kajuhove poti, in sicer na območju okrog objekta Glasbene šole in knjižnice, bo spremenjen prometni režim, vzpostavljena bodo začasna parkirišča.
Uporabnike javnih ustanov na območju UN K9 Šole prosimo za potrpežljivost in razumevanje.
V preteklem tednu je izvajalec rušitvenih del na objektu stare šole Frana Albrehta nadaljeval z deli, in sicer je bil porušen ves južni del objekta, kljub vlaženju se je med rušitvijo pojavljajo dvigovanje prahu, zato je izvajalec del okrepil vlaženje območja rušenja z dodatno napravo za vlaženje (vodni top). S strani upravljavca toplovodnega omrežja – družbe Petrol, d. d. v kratkem pričakujemo rekonstrukcijo toplovodnega omrežja z ukinitvijo toplovodnega priključka stare šole, kar bo omogočilo porušitev še preostalega dela šole.
Gradbeno obrtniška dela v ZD Kamnik (povezava osrednjega in južnega trakta ZD Kamnik) so se pričela 7. oktobra 2024.
Na objektu so izvedena vsa rušitvena dela, izolacija tlakov, talno ogrevanje in estrihi. Izvajajo se suhomontažna dela in elektro dela, groba inštalacija je zaključena. Trenutno se izvaja tudi menjava strehe in toplotna izolacija ostrešja. Dela bodo predvidoma dokončna spomladi.
V prihajajočih dneh se bodo na vseh otroških igriščih v občini izvajala redna vzdrževalna dela. Dosut bo nov prodec ter sanirani, prepleskani dotrajani deli igral in okolica igrišč. Na večih lokacijah bodo nameščene nove klopi in koši za smeti.
Za namen športne dejavnosti Občina Kamnik letos namenja 425.000 evrov. Posvet na temo javnega razpisa bo 21. 1. 2025 ob 17:00 uri, v sejni sobi Občine Kamnik (2. nadstropje).
Vabljeni vsi, še posebej tisti, ki bodo v društvih zadolženi za izpolnjevanje vlog.
S strani koncesionarke Ftičar Terezije, dr. med., spec. šolske medicine, je bila občina kot koncedent obveščena, da s 30. 6. 2025 vrača koncesijo. Prost program v osnovni zdravstveni dejavnosti na področju varstva otrok in mladine v obsegu 1,0 tima, bo od 1. 7. 2025 dalje prevzel Zdravstveni dom dr. Julija Polca Kamnik.
V petek, 17. januarja 2025, je na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj potekal sestanek v zvezi s projekti ODVAJANJA IN ČIŠČENJA ODPADNE VODE IN OSKRBE S PITNO VODO, ki so predlagani za sofinanciranje iz naslova Dogovora za razvoj regij. Sestanka se je udeležilo tudi pristojno ministrstvo za izdajo soglasij k predmetnim projektom – Ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP). Obravnavan je bil tudi projekt, ki ga je predlagala Občina Kamnik »Rekonstrukcija vodovoda Stahovica – Spodnje Stranje«. Predmet projekta je obnova salonitnega cevovoda od Stahovica do naselja Spodnje Stranje v skupni dolžini cca 2.944 metrov. Ocena celotne vrednosti projekta je 2.451.052 evrov. Projekt bo predvidoma sofinanciran v vrednosti 1.762.689 evrov. Pridobitev gradbenega dovoljenja se predvideva v začetku leta 2026, gradnja pa v letu 2027.
V sredo, 15. januarja 2025, je v prostorih Občine Kamnik potekalo srečanje Združenja Kamniško – Savinjske Alpe. Udeležili so se ga predstavniki vseh 6 občin. Kot gost je bil povabljen tudi Peter Lenarčič, ki je predstavil aplikacijo Slovenia Outdoor (aplikacija za pohodništvo in kolesarjenje). V nadaljevanju sta se srečanju priključila tudi Mija Bokal iz LAS Srce Slovenije in Marko Petek iz Planinskega društva Kamnik. Mija Bokal je predstavila pogoje sodelovanja pri mednarodnem projektu sodelovanja med LASi. V okviru projekta sodelovanja bomo nadaljevali z aktivnostmi projekta Mreža vodnih poti v Kamniško – Savinjskih Alpah. Gre za projekt, ki se ukvarja z ozaveščanjem o pomenu ohranjanja pitne vode. Eden od rezultatov je 190 km dolga vodna pot, razdeljena na 11 etap, ki poteka med izviri. Po poplavah je pot na nekaterih delih potrebno spremeniti oz. prilagoditi, za kar bo poskrbel Marko Petek iz PD Kamnik v sodelovanju z lokalnimi poznavalci. Na srečanju je tekla beseda tudi o ustanavljanju Zavoda KSA, kar bi bil pomemben korak pri nadaljnjem razvoju tega območja. Združenje se bo v letu 2025 predstavilo na sejmu FREE v Munchenu in na sejmu Alpe Adria.
V torek, 14. januarja 2025, je potekal sestanek glede projekta sodelovanja na temo vodnega bogastva in ohranjanja pitne vode. Sestanka so se udeležili projektni partnerji iz Italije (iz Umbrije), predstavniki LAS Srce Slovenije in predstavniki Občine Kamnik. Projekt bo povezoval območje Umbrije in območje Kamniško – Savinjskih Alp. Na območju Kamniško – Savinjskih Alp bomo v okviru projekta nadaljevali z aktivnostmi projekta Mreža vodnih poti v KSA. Še naprej bomo ozaveščali o pomenu ohranjanja pitne vode, izobraževali turistične vodnike, organizirali študijske ture za ponudnike, izvajali monitoring izvirske vode ipd. K projektu bodo pristopili vsi 3 LASi na območju Slovenije, ki pokrivajo območje (poleg LAS Srce Slovenije še LAS Gorenjska košarica in LAS ZSŠD). K sodelovanju bomo povabili tudi LAS Južne Koroške, ki pokriva območje občine Železna Kaplja.