ARTICLE AD BOX
Tedenski pregled trgov: rast nafte in padci v Evropi
Evropski delniški trgi so ta teden ostali v negativnem območju, čeprav so se v četrtek nekoliko okrepili. Glavni razlog za šibkejšo tedensko uspešnost so naraščajoče geopolitične napetosti, ki vplivajo na razpoloženje vlagateljev, navaja Euronews. Borze na obeh straneh Atlantika so sicer kazale razhajanja; medtem ko so evropske delnice ostale pod pritiskom, je Wall Street ohranil vzpon po obetavnih rezultatih podjetja Nvidia.
Geopolitične napetosti vplivajo na vlagatelje
Zaostritev vojne med Ukrajino in Rusijo je spodbudila razpoloženje za izogibanje tveganju, kar je vplivalo na rast cen zlata in ameriškega dolarja, ki velja za varno naložbo. Hkrati je evro padel na najnižjo raven v skoraj enem letu v primerjavi z dolarjem. Na trgu kriptovalut se je bitcoin, podprt z optimističnimi napovedmi, povzpel bližje meji 100.000 dolarjev. Cene surove nafte so se ta teden povečale za več kot 4 odstotke, kar je podprlo svetovne zaloge energije.
Pregled evropskih trgov
Vseevropski indeks Stoxx 600 je ta teden izgubil 0,12 odstotka, medtem ko je nemški DAX upadel za 0,34 odstotka, francoski CAC 40 pa je padel za 0,77 odstotka. Nasprotno je britanski FTSE 100 zrasel za 1,06 odstotka, predvsem zaradi rasti delnic naftnih in plinskih podjetij, ki so izkoristila skokovite cene surovin.
V četrtek so se delnice podjetij, kot so ASML in SAP, okrepile. ASML je zabeležil 2,4-odstotno rast, SAP pa je dosegel novo najvišjo vrednost z 1,86-odstotno rastjo dnevno in 3,86-odstotno rastjo tedensko. Kljub temu so potrošniške delnice, kot so LVMH, L’oreal in Hermers, ostale pod pritiskom zaradi skrbi glede gospodarskega vpliva geopolitičnih napetosti. Nasprotno pa so obrambne delnice, kot je Rheinmetall, doživele rast, saj Nemčija načrtuje povečanje obrambnih izdatkov.
Makroekonomski podatki in vpliv na trg
Inflacija v evroobmočju je za oktober ostala pri 2 odstotkih medletno, kar je skladno s ciljem Evropske centralne banke. Osnovna inflacija pa je bila nespremenjena pri 2,7 odstotka. V Združenem kraljestvu se je inflacija oktobra povečala na 2,3 odstotka, kar bi lahko podprlo bolj konservativen pristop Bank of England pri obrestnih merah.
Na trgu surovin so rudarji, kot sta Rio Tinto in Anglo American, zabeležili tedensko rast med 2 in 3 odstotki, medtem ko sta energetska velikana BP in Shell pridobila okoli 1,5 odstotka.
Wall Street: optimizem na ameriških trgih
Ameriški delniški trgi so se ta teden večinoma gibali v pozitivni smeri. Industrijski indeks Dow Jones je pridobil 1 odstotek, S&P 500 1,3 odstotka, Nasdaq Composite pa 1,6 odstotka. Glavni razlog za to je bila optimistična gospodarska pot in močni četrtletni dobički podjetij, vključno z Nvidio.
Nvidia je poročala o 94-odstotni medletni rasti prihodkov, čeprav je delniški tečaj zaradi skromnih obetov za prihodnje četrtletje sprva padel, preden se je vrnil. Medtem so delnice Tesle poskočile za 6 odstotkov po poročilih o možnih regulativnih spremembah za avtonomna vozila.
Indeks ameriškega dolarja je prvič po oktobru 2023 presegel vrednost 107, kar odraža naraščajoče razpoloženje za tveganje in optimizem, povezan s politiko nove administracije.
Mešani rezultati v Aziji
Azijsko-pacifiške borze so ta teden kazale mešane rezultate. Avstralski ASX 200 je zrasel za 1,4 odstotka, podprt z rastjo energetskega in komunalnega sektorja. Nasprotno pa so kitajske borze ostale pod pritiskom zaradi gospodarskih skrbi. Indeks Hang Seng je upadel za 0,5 odstotka, China A50 pa za 0,64 odstotka. Kitajski juan se je nadalje oslabil proti ameriškemu dolarju. Na Japonskem je Nikkei 225 upadel za več kot 1 odstotek zaradi rasti jena, ki je vplival na izvoznike.
Objava Tedenski pregled trgov: rast nafte in padci v Evropi je bila najprej objavljena na Portal24.