Tedenski povzetek: Evropski trgi oživljajo, Wall Street izgublja zagon

6 days ago 13
ARTICLE AD BOX

Tedenski povzetek: Evropski trgi oživljajo, Wall Street izgublja zagon

Svetovni delniški trgi so se ta teden soočili z mešanimi rezultati. Medtem ko so v Evropi tehnološki velikani, kot sta ASML in Siemens, poskrbeli za pozitivne premike, je Wall Street beležil upad zaradi zbledelih optimističnih pričakovanj, povezanih z Donaldom Trumpom. Tudi na azijsko-pacifiških trgih so tržni kazalniki večinoma kazali na izgube.

Evropski delniški trgi so kljub začetnemu padcu proti koncu tedna našli nekaj optimizma, zahvaljujoč predvsem tehnološkemu sektorju, navaja Euronews. Vseevropski indeks Stoxx 600 je teden zaključil z minimalno izgubo 0,08 odstotka. Nemški DAX je zdrsnil za 0,25 odstotka, francoski CAC 40 za 0,37 odstotka, medtem ko je britanski FTSE 100 ostal skoraj nespremenjen.

Izstopala sta predvsem tehnološka velikana ASML in Siemens. ASML je v četrtek dosegel 7-odstotni dnevni skok – največji od julija – po napovedih izvršnega direktorja Christopheja Fouqueta, ki je poudaril hitro rastoče povpraševanje po tehnologiji umetne inteligence. Prihodki podjetja naj bi se v prihodnjih petih letih povečevali za 8 do 14 odstotkov letno. Siemens je prav tako zabeležil rast delnic za 5 odstotkov, kar predstavlja najvišjo vrednost v zgodovini podjetja. Podjetje je objavilo zanesljive četrtletne dobičke in napovedalo rast med 5 in 7 odstotki letno. V tem tednu so se delnice ASML in Siemensa povečale za 8,1 oziroma 2,8 odstotka.

Na drugi strani so rudarske delnice beležile znatne padce zaradi nizkih cen surovin, ki jih je dodatno potisnila navzgor vrednost ameriškega dolarja in nejasna prihodnost kitajske gospodarske podpore.

Ameriški trgi pod pritiskom zmanjšanega optimizma

V ZDA je Wall Street končal teden z negativnimi rezultati. Industrijski indeks Dow Jones je padel za 0,54 odstotka, indeks S&P 500 za 0,77 odstotka, medtem ko je tehnološko osredotočeni Nasdaq Composite izgubil 0,93 odstotka. Med enajstimi sektorji, ki sestavljajo ameriški tržni indeks, jih je osem zabeležilo izgube. Največji padci so bili zabeleženi v zdravstvenem in industrijskem sektorju, ki sta upadla za 3,16 oziroma 2,89 odstotka.

Na razpoloženje vlagateljev so vplivale tudi izjave predsednika Federal Reserve Jeroma Powella, ki je nakazal, da ni nujno pričakovati znižanja obrestnih mer. Donosi ameriških državnih obveznic so se povečali, kar je podprlo moč ameriškega dolarja, ki je dosegel vrednost 106,81 – najvišjo od novembra 2022, navaja Euronews. Oktobrski podatki o inflaciji so pokazali letno stopnjo inflacije v višini 2,6 odstotka, kar je več od pričakovanj, in poudarjajo verjetnost dolgoročne stabilnosti obrestnih mer.

Azijsko-pacifiška regija: Mešani rezultati in nadaljnje izgube

Tudi azijsko-pacifiški delniški trgi so sledili globalnim trendom upadanja. Kitajske obljube o gospodarskih spodbudah niso dosegle pričakovanj vlagateljev, saj niso bile podprte s konkretnimi finančnimi injekcijami. Hang Seng indeks je padel za 6,2 odstotka, kar kaže na vpliv nenehnih strahov pred morebitnimi Trumpovimi carinami.

Drugi pomembni indeksi v regiji so zabeležili podobne izgube. Avstralski ASX 200 je padel za 0,12 odstotka, japonski Nikkei 225 za 2,18 odstotka, južnokorejski KOSPI pa je izgubil kar 5,48 odstotka. Kljub temu so nekateri gospodarski kazalniki, kot je rast prodaje na drobno, pokazali optimistične znake, vendar niso bili dovolj močni, da bi vplivali na širše tržne trende.

Padec evra in rast dolarja

Na valutnih trgih se je ameriški dolar še okrepil, kar je povzročilo pritisk na druge glavne valute, vključno z evrom. Valutni par EUR/USD je padel tik nad mejo 1,05, kar predstavlja skoraj 6-odstotno depreciacijo evra od septembra. To je posledica rastoče inflacije v ZDA in močnejših gospodarskih podatkov, ki dajejo prednost ameriški valuti.

V Združenem kraljestvu so plače v zadnjem trimesečju do septembra narasle za 4,3 odstotka, medtem ko se je brezposelnost povečala na 4,3 odstotka. Vztrajna rast plač bi lahko okrepila politiko Bank of England, kljub prejšnjim znižanjem obrestnih mer.

Pogled naprej: Nejasna prihodnost tržnih trendov

Analitiki opozarjajo, da bodo svetovni trgi v prihodnjih tednih še naprej pod vplivom makroekonomskih podatkov in političnih odločitev. Posebej izpostavljena ostaja vloga Kitajske pri zagotavljanju gospodarskih spodbud ter gibanja na valutnih in surovinskih trgih.

Evropski trgi so sicer pokazali nekaj znakov okrevanja, vendar bo trajnost tega trenda odvisna od prihodnjih korakov tehnoloških podjetij in njihovega vpliva na širše tržne segmente. Ameriški in azijski trgi se medtem soočajo z nadaljnjo negotovostjo, kar postavlja vlagatelje pred izziv, kako se odzvati na hitro spreminjajoče se globalne tržne razmere.

Portal24; Foto: Vecteezy

Objava Tedenski povzetek: Evropski trgi oživljajo, Wall Street izgublja zagon je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article