ARTICLE AD
Dijaki trboveljske ekonomske šole so septembra odprli podjetje Talia, ki nudi podporne storitve osebam z intelektualno motnjo. “Iz dneva v dan opažamo, da je vse več oseb, ki so izključene iz družbe. S takšno izolacijo pa so povezane tudi razne bolezni. Mi pa vemo, da obstaja majhen korak, ki lahko pri njih naredi veliko spremembo. Talia vključuje zaposlene, ki jim ponudijo svoj čas, toplino, družbo in pomoč,” je podjetje predstavila direktorica Klavdija Delpin.
Ker se svet spreminja

Omenjeno dijaško podjetje trenutno šteje sedem zaposlenih, ki so sicer mladi, a so osamljenost in izolacijo že čutili na lastni koži. Da je diskriminacija še kako prisotna tudi med dijaki in da se je v takšni situaciji znašla tudi že sama, nam je priznala direktorica. In zato družabništvo in spremstvo osebam, ki so na robu družbe, prepoznala kot potrebo. Pri tem je pomagala tudi mentorica Špela Režun, sicer bivša direktorica zasavskega varstveno delovnega centra (VDC). Pri svojem delu je opazila, da se svet spreminja in da sistemskih rešitev za tovrstne težave ni.
Storitve Talie bi lahko koristil marsikdo. Starejši, osebe s posebnimi potrebami, intelektualnimi motnjami, tudi vse več osamljenih mladih. Ker obstaja financiranje s strani države za podporne storitve samo osebam z intelektualnimi motnjami, so se zaposleni v Talii sprva osredotočili na te. Začeli so sodelovati z VDC in njihove uporabnike popeljali v svet. Spremljali so jih na dogodke, izlete, pripravljali delavnice … “Vsak od naših zaposlenih ima najbrž svojo najljubšo zgodbo, zagotovo pa nam je vsem v spominu ostal obisk izbora za Miss Slovenije, na katerega smo se skupaj odpravili z avtobusom. Res smo se zabavali in spletli lepe prijateljske vezi.”
Pomanjkanje sistemskih rešitev
Ko pa so zaposleni razmišljali tudi o ostalih, ki bi potrebovali njihove storitve, so ugotovili, da dobrih sistemskih rešitev, ki bi poskrbele za financiranje ni. Ne za starostnike kot tudi ne za mlade in druge osebe, ki nimajo opredeljene intelektualne ovire, a so osamljene in izolirane. Vse manj je tudi povpraševanja po socialnih poklicih, je opozorila Režun. Zato so se z dijaki odločili, da bodo na to temo organizirali okroglo mizo.
O problemu je potrebno spregovoriti – jasno in glasno
“Družabništvo oziroma spremstvo oseb z intelektualnimi motnjami je dijakom ali študentom lahko plačano s strani države. Za druge osebe, ki bi to potrebovale, ni poskrbljeno. Bolj malo je znano, da bi za te storitve podjetja lahko pridobila evropska sredstva. Možne rešitve bomo predstavili na okrogli mizi, kjer bomo tudi jasno in glasno spregovorili o pomanjkanju podpore in finančnih rešitev s strani države,” je dogodek predstavila Režun. O temi bodo z različnimi gosti lokalnih organizacij in tudi tistih z državne ravni spregovorili jutri ob 12. uri v prostorih Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje. Udeleži se ga lahko kdorkoli, ki si želi graditi vključujočo družbo. “Navsezadnje se vsi iz leta v leto staramo, vsak je lahko kdaj osamljen. Zdaj mi kaj lepega naredimo za druge, ampak pozitivne učinke vsega tega pa bomo lahko v prihodnosti čutili tudi sami.”

Poleg tega Talia želi z javno razpravo na to temo za tovrstne storitve navdušiti tudi mlajše. Da bi se tudi sami odločili za podobno pot in v prihodnosti ustanovili še kakšno podobno dijaško podjetje, je poudarila Delpin. “Naše podjetje se sicer s koncem šolskega leta ukinja, upam pa, da bo v tej smeri še vedno deloval kakšen od zaposlenih in ohranil sodelovanje z varstveno delovnim centrom, saj se tako razširi mreža podpornih storitve in možnosti vključevanja vseh oseb v družbo.”
O njihovem sloganu “sreča je biti človek človeku” pa še, da bi se lahko “navezali na veliko stvari, ampak najpomembnejša je, da ne glede na to, kaj se dogaja na tem svetu – biti človek človeku je še vedno največja vrednota. Danes večina v družbi ni človek človeku. Se pa seveda najdejo tudi tisti, ki so sočutni, prijazni in želijo pomagati. Žal jih je zelo malo, mi pa jih bomo iskali še naprej.”
Sorodni članki:
IZJEMNO: Trboveljski dijaki z lastnimi idejami do podjetja in “šole za lajf”
The post Svoje inovacije ne bodo zaščitili – želijo, da jo uporablja čim več ljudi appeared first on ZON.