ARTICLE AD
Poslanci koalicijskih Svobode in Levice so pripravili predlog zakona o konoplji, ki bo urejal gojenje, proizvodnjo in promet s konopljo za medicinske in znanstvene namene. Poudarjajo, da zakon ureja dostop bolnikov do konoplje, prinaša pa tudi nove gospodarske priložnosti na tem področju. Poslanci SD podpisov za vložitev zakona niso prispevali.
“Predlog zakona o konoplji bo uredil gojenje konoplje za medicinsko rabo na ozemlju Slovenije, dal nove gospodarske možnosti na tem področju, tudi za izvoz medicinske konoplje v druge države, uredil bo tudi znanstveno rabo konoplje in spremenil določene pogoje za pridelovanje industrijske konoplje,” je v današnji izjavi za medije ob predstavitvi zakonskega predloga dejala poslanka Svobode Sara Žibrat.
S poslansko Levice Natašo Sukič, s katero sta prvi sopodpisani pod predlog zakona, sta poudarili, da z zakonskimi rešitvami slabo leto po lanskih posvetovalnih referendumih uresničujejo tudi na glasovanju izraženo voljo volivcev.
“V Levici smo trdno prepričani, da bomo s tem uredili nemoten dostop bolnikov, ki za lajšanje bolečin ali pa zdravljenje potrebujejo preparate tudi iz konoplje, in sicer gre za bolezni, kot so multipla skleroza, trdovratna epilepsija, različna rakava obolenja,” je izpostavila Sukič.
Predlog zakona bo urejal gojenje, proizvodnjo in promet s konopljo za medicinske in znanstvene namene, nadzorne mehanizme in organe, ki so zanj pristojni.
Dovoljenja za proizvodnjo in promet s konopljo za medicinske namene bo izdajala in odvzemala Javna agencija RS za zdravila in medicinske pripomočke, izdajala bo tudi dovoljenja za izvoz in uvoz konoplje za medicinske in znanstvene namene. Ministrstvo za zdravje pa bo izdajalo dovoljenje za proizvodnjo in promet s konopljo za znanstvene namene.
Za dovoljenje za proizvodnjo bodo lahko zaprosili le imetniki dovoljenja za proizvodnjo zdravil in učinkovin, konoplja za medicinske namene pa se bo lahko gojila v količinah, določenih z letnim strateškim programom agencije, in na podlagi izdanega dovoljenja.
Žibrat je ob tem pojasnila še, da bo kmetijski resor gojenje industrijske konoplje uredil v prihajajočem zakonu o kmetijstvu. Ministrstvo za kmetijstvo po njenih navedbah predvideva, da za posamezno žetev ne bo več treba izdajati dovoljenj, pač pa bo vzpostavljen register pridelovalcev. Imetniki dovoljenja za prvo fazo proizvodnje, torej za gojenje, pa bodo lahko tudi najeli podizvajalca.
Konoplja, ki bo pridelana za uporabo v zdravilih, bo morala v vseh fazah proizvodnje in distribucije izpolnjevati enake pogoje, kot veljajo za druge učinkovine po zakonu o zdravilih in zakonu o lekarniški dejavnosti, izdajati jo bo možno na zeleni ali beli recept po presoji zdravnika. Tako THC kot rastlina konoplja z ekstrakti in smolo pa z izjemo rabe v medicinske namene ostajajo na seznamu prepovedanih drog.
O kritikah na predlog zakona, da ta prinaša bolj restriktivno ureditev, kot je veljala doslej, pa sta obe koalicijski poslanki poudarili, da je trenutno na splošno prepovedano gojenje konoplje za medicinske namene, zdaj pa bo za bolnike v kritičnih in resnih bolezenskih stanjih odprta pot do oskrbe s konopljo.
Vlagatelji zakona računajo, da bo zakon sprejet še pred poletjem, jeseni pa bi se lotili tudi obravnave zakonskega predloga, ki bi urejal pridelavo in posedovanje konoplje za omejeno osebno uporabo. Že prihodnji teden pa bodo o tem stekla koalicijska usklajevanja, sta napovedali Žibrat in Sukič.