ARTICLE AD
V slikovitem švicarskem mestecu Pruntrut, ki leži v kantonu Jura ob meji s Francijo, je lokalno kopališče postalo središče evropske medijske pozornosti. Razlog? Nova uredba, ki tujcem omejuje vstop na kopališče, razen če v Švici živijo, delajo ali prenočujejo v lokalnem hotelu. Za slednje je obvezna posebna kartica, ki jo izdajo hoteli.
Občina trdi, da je ukrep nujen zaradi ponavljajočih se težav z mladimi Francozi z migrantskim ozadjem, ki naj bi nadlegovali obiskovalce in povzročali nemire.
Ta sprememba politike je odgovor na vedenjske težave skupin mladih iz bližnjih francoskih predmestij Belforta, vse od nadlegovanja deklet do napadov na varnostno osebje. Policija je morala včasih posredovati večkrat na uro. Ukrepi so posebej namenjeni tujim državljanom, a niso omejeni le na francoske obiskovalce. Občina si prizadeva zagotoviti varno in spoštljivo okolje za vse obiskovalce kopališča, poroča The Munich Eye.
Nova pravila, ki tujcem brez švicarske povezave prepovedujejo vstop, so po mnenju lokalnih oblasti rešila problem. “Zdaj je mir,” je za nemški Bild povedal 17-letni Alexi, ki podpira ukrep. “Švicarji včasih sploh nismo mogli noter, zdaj pa lahko normalno plavamo.” Tudi upokojenka Chantalle se strinja, da so mladi povzročitelji nemirov uničevali vzdušje.
Ta odločitev je sprožila razprave, ki so vzporedne s tekočimi razpravami v Nemčiji o varnosti in ravnanju v javnih bazenih, zlasti v zvezi z osebami z migrantskim ozadjem. Poročila iz Gelnhausna v Nemčiji kažejo, da je več mladih deklet domnevno nadlegovala skupina moških iz Sirije, zaradi česar so lokalne oblasti zavzele odločno stališče proti takšnemu vedenju. Po poročanju nemškega The Munich Eye se Nemčiji ideja o uvedbi omejitev dostopa za tujce na javnih bazenih zdi zelo kontroverzna in malo verjetna glede na družbene posledice in morebitne pravne izzive.

Od novih pravil naprej se incidenti niso ponovili
Medtem ko nekateri obiskovalci pozdravljajo mirnejše kopališče in več prostora, drugi opozarjajo na širše posledice, saj da bi ukrep lahko “prizadel” tudi nedolžne tujce. Nekateri osrednji mednarodni mediji so ukrep označili za diskriminatoren, nekateri pa ga branijo kot nujen korak za ohranjanje reda. Lokalni politik Lionel Maître, ki stoji za odločitvijo, je sprva ostro kritiziral nasprotnike ukrepa, zdaj pa se na temo noče več izjasnjevati. Policija in kopališki mojstri prav tako molčijo – po navodilih občine. Od uvedbe pravil se incidenti niso ponovili, kar oblasti navajajo kot dokaz uspešnosti ukrepa.
A. H.
The post Švicarsko mesto z novim ukrepom tujcem omejilo vstop na kopališče first appeared on Nova24TV.