ARTICLE AD
Svetovni vojaški izdatki 2024: Kdo troši največ in zakaj?
Svetovni obrambni izdatki so lani skočili na vrtoglavih 2,72 bilijona dolarjev, kar je za 9,4 odstotka več kot v letu 2023, razkriva najnovejše poročilo Stockholmskega inštituta za mirovne raziskave (SIPRI). Največji letni porast po hladni vojni, pravijo, kot da bi svet potreboval še en opomnik, kako radi zapravljamo za orožje.
Evropa je bila, presenečenje, glavni motor te finančne norosti, saj so se izdatki – vključno z Rusijo – povzpeli za 17 odstotkov na 693 milijard dolarjev, kar je preseglo ravni iz časov, ko smo vsi trepetali pred jedrskim spopadom. Vojna v Ukrajini, ki se vleče kot neskončna telenovela, je države prisilila, da odprejo denarnice. Rusija je svoje vojaške izdatke povečala za 38 odstotkov na 149 milijard dolarjev, kar je 7,1 odstotka njenega BDP – očitno je vojna dražja, kot so pričakovali. Ukrajina, ki v času vojne skoraj ves svoj proračun meče v vojaške stroje, je izdatke povečala za 2,9 odstotka na 64,7 milijarde dolarjev, kar je 34 odstotkov njenega BDP.
Bližnji vzhod: denar za orožje, ne za mir
Na Bližnjem vzhodu so izdatki poskočili za 15 odstotkov na 243 milijard dolarjev, kar je, če vprašate, le še en dokaz, da je regija magnet za konflikte. Izrael, ki nadaljuje svojo ofenzivo v Gazi, je svoje izdatke povečal za 65 odstotkov na 46,5 milijarde dolarjev – največji skok od šestdnevne vojne leta 1967. Libanon, ki se očitno noče pustiti preveč zasenčiti, je svoje izdatke povečal za 58 odstotkov, čeprav 635 milijonov dolarjev v primerjavi z Izraelom izgleda kot drobiž za kavo. Iran, ki se kljub svoji vlogi regionalnega “bad boya” sooča z gospodarskimi sankcijami, je svoje izdatke zmanjšal za 10 odstotkov na 7,9 milijarde dolarjev. Očitno tudi provokatorji včasih ostanejo brez denarja.