ARTICLE AD
Svetovni kvantni dan, ki je danes, je namenjen spodbujanju razumevanja kvantne znanosti in tehnologije v splošni javnosti. Letos poteka tudi v duhu mednarodnega leta kvantne znanosti in tehnologije. Ob tej priložnosti bo v Sloveniji potekalo več dogodkov.
Na Institutu Jožef Stefan bo danes potekala delavnica za dijake, na kateri jim bodo raziskovalci z IJS in Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani predstavili osnove kvantne fizike. Obiskali bodo lahko tudi laboratorije, kjer se raziskuje kvantne pojave in sestavlja kvantne naprave. Pridobljene osnove pa bodo udeleženci lahko tudi preizkusili in sami sestavili optične naprave.
V sredo bodo na Fakulteti za matematiko in fiziko prvič javno demonstrirali kvantno prepletenost. Gre za sodobno ponovitev zgodovinskega eksperimenta, ki pokaže, da je kvantno mehanski opis sveta pravilen, so zapisali na spletni strani fakultete. Ta značilnost kvantne mehanike omogoča popolnoma varno razdeljevanje skrivnega ključa, kar se uporablja pri kvantni kriptografiji za varovanje tajnih podatkov. Demonstracija sodi v okvir projekta SiQUID, pri katerem gradimo prvo slovensko demonstracijsko omrežje za kvantno šifriranje.
Na ta dan bodo na IJS in na Valu 202 organizirali tudi dogodek Kvantni dan, na IJS pa bo med drugim potekalo tudi gostujoče predavanje profesorja z Univerze v Melbournu Raymonda R. Volkasa, ki bo udeležence seznanil s fiziko onkraj standardnega modela.
Svetovni kvantni dan na pobudo svetovne mreže raziskovalcev World Quantum Day od leta 2022 obeležujemo 14. aprila, kar je sklicevanje na zaokrožene prve številke Planckove konstante 4,14. Ta je ime dobila po nemškem fiziku Maxu Plancku in predstavlja osnovno fizikalno konstanto, ki se pojavlja v enačbah kvantne mehanike za opisovanje velikosti kvantov.
Kot so zapisali na spletni strani World Quantum Day, je namen svetovnega dneva pritegniti širšo javnost k razumevanju in razpravi o kvantni znanosti in tehnologiji, predvsem pa iskanje odgovorov na vprašanja, kako fizikom in drugim kvantna znanost pomaga razumeti naravo na njeni najbolj temeljni ravni, kako je pomagala razviti tehnologije, ki so danes ključne za naše življenje in kako lahko privede do prihodnjih znanstvenih in tehnoloških revolucij ter kako lahko te vplivajo na našo družbo.
Svetovni kvantni dan bo letos potekal tudi v duhu mednarodnega leta kvantne znanosti in tehnologije, ki ga je razglasila Generalna skupščina Združenih narodov. V Letu 2025 namreč obeležujemo stoletnico rojstva sodobne kvantne teorije. V Sloveniji kot koordinator praznovanja mednarodnega leta in svetovnega kvantnega dneva nastopa Društvo matematikov, fizikov in astronomov (DMFA) Slovenije v sodelovanju s Slovensko skupnostjo za kvantne znanosti in tehnologije Qutes, v katero so združeni raziskovalci, organizacije in podjetja, ki delujejo na področju kvantnih raziskav.