ARTICLE AD BOX
Vsako leto 4. februarja obeležujemo Svetovni dan boja proti raku, ki opozarja na pomen ozaveščanja, preventive in podpore bolnikom. Rak ostaja ena največjih zdravstvenih groženj sodobnega sveta, a s pravočasnim odkrivanjem, zdravim življenjskim slogom in ustreznim zdravljenjem lahko vplivamo na njegove posledice.
Po podatkih Registra raka Republike Slovenije, ki deluje na Onkološkem inštitutu Ljubljana, letno za rakom v Sloveniji zboli več kot 16.000 ljudi. Trenutno živi med nami več kot 124.000 oseb, ki so kadarkoli v življenju prejeli diagnozo rak.
Strokovnjaki ocenjujejo, da bi lahko v Sloveniji s preventivnimi ukrepi preprečili skoraj polovico vseh primerov raka. Dejavniki tveganja, kot so kajenje, prekomerno pitje alkohola, nezdrava prehrana, debelost in prekomerna izpostavljenost UV-sevanju, so pogosto vzroki bolezni.
Evropski kodeks proti raku priporoča 12 ključnih ukrepov za zmanjšanje tveganja, vključno z opustitvijo kajenja, zdravim prehranskim vzorcem, redno telesno dejavnostjo in udeležbo v presejalnih programih.
Pomembno vlogo pri zgodnjem odkrivanju raka igrajo presejalni programi DORA, ZORA in Svit. Ti programi omogočajo zgodnje odkrivanje raka dojk, materničnega vratu ter debelega čevesa in danke, s čimer bistveno zmanjšujejo umrljivost zaradi teh vrst raka.
Vsak posameznik lahko prispeva k zdravemu življenju ter podpira ukrepe za zmanjšanje vpliva raka na družbo.
Vir: onkologija.org
The post Svetovni dan boja proti raku: Zgodnje odkrivanje rešuje življenja! appeared first on domžalec.si.