ARTICLE AD
Novomeški občinski svetniki so na včerajšnji 21. redni seji sprejeli rebalans proračuna za leto 2025, ki predvideva zvišanje prihodkov za 512 tisoč evrov na 71,6 milijona evrov in povišanje odhodkov za milijon evrov na 77,3 milijona evrov. S spremembami proračunskih sredstev bo novomeška občina še naprej zagotavljala razvojno naravnan proračun in sledila cilju izboljšanja kakovosti bivanja občank ter občanov.
Rebalans med drugim upošteva prenos obveznosti iz preteklega leta zaradi spremenjene dinamike izvajanja investicij ter črpanja državnih in evropskih sredstev, vključuje tudi v proračunu nepredviden nakup objekta nekdaj zasebnega vrtca na območju Ločne, v katerem so že v začetku aprila odprli nova medletna oddelka. Rebalans bo omogočil še nadaljnjo podporo tekočim in bodočim investicijskim aktivnostim, kot so med drugim preureditev stare šole v Gabrju v vrtec, izgradnja naslednjega kraka večnamenske poti ob Težki vodi ter urejanja komunalne infrastrukture na območju stanovanjske soseske v Podbrezniku. Letošnji novomeški občinski proračun zagotavlja sredstva za prenovo Narodnega doma, gradnjo prizidka Vrtca Labod, zamenjavo parketa in tribune v Športni dvorani Marof ter prve faze izgradnje površin za kolesarje in pešce od Rateža do Gumberka, ohranjajo pa se številni ukrepi na področju družbenih dejavnosti, kot so npr. dodatni popusti pri izvajanju predšolske vzgoje, pomoč na domu, prevozi za starejše in zagotavljanje prehrane socialno šibkim starejšim.
Svetniki so sprejeli predlog zaključnega računa proračuna za leto 2024, ki izkazuje najvišjo realizacijo proračuna do sedaj ter povečanje prihodkov občine za 20 milijonov v primerjavi z letom 2017, Mestna občina Novo mesto pa ostaja tudi najmanj zadolžena mestna občina. Glede na leto 2014 je dolg nižji za 5 milijonov. V prvi obravnavi je bil potrjen še predlog odloka proračuna za prihodnje leto, v katerem se skupni prihodki planirajo v višini 78,2 milijonov evrov in skupni odhodki v višini 83,8 milijonov evrov.
Zaradi povečanih stroškov dela, ki predstavljajo večinski delež cen vrtčevskih programov in so posledica sprememb plačnega sistema ter minimalne plače, je občinski svet potrdil tudi nove cene novomeških vrtcev. Na dvig stroškov dela občine skoraj nimajo vpliva, saj odločitve o plačah v javnem sektorju sprejemajo na državni ravni, hkrati pa morajo zagotavljati finančno stabilnost vrtcev. Ker je za poslovanje vrtcev nujno, da je odziv ob znanih novih vplivih na ceno programa čim hitrejši in ustrezno finančno ovrednoten, je občinska uprava skupaj z vodstvi vrtcev predlagala uskladitev cene vrtcev skladno z do sedaj znanimi datumi uskladitve plač v javnem sektorju glede na lani usklajeno plačno reformo, ki jo je z zakonom potrdil Državni zbor. Dvigi cene predšolske vzgoje so tako predvideni letos 1. maja za 6,5 odstotkov in 1. oktobra za 3,5 odstotka, v letu 2026 pa 1. januarja za odstotek uskladitve minimalne plače, 1. junija in 1. decembra pa za 3,5 odstotka. Na Mestni občini Novo mesto kljub predvidenim dvigom pričakujejo, da bodo cene programa predšolske vzgoje otrok še vedno med nižjimi med mestnimi občinami, ohranili bodo tudi dosedanje ugodnosti za starše. Staršem tako omogočajo, da za prvega otroka v programu prvega starostnega obdobja plačajo za 10 odstotkov nižjo ceno, v programu drugega starostnega obdobja pa za 8 odstotkov nižjo ceno. Starši, ki imajo najet stanovanjski kredit plačajo za en dohodkovni razred nižjo ceno programa, ugodnosti nudijo tudi staršem ob bolezni otrok in počitniških odsotnostih.
V sklopu premoženjsko-pravnih zadev se je občinski svet seznanil s poročilom o realizaciji Načrta ravnanja s stvarnim premoženjem občine za leto 2024 in zadnjo dopolnitvijo Načrta ravnanja s stvarnim premoženjem, potrdili so tudi predlog Načrta ravnanja s stvarnim premoženjem za prihodnje leto. Svetniki so se seznanili z letnimi poročili o poslovanju javnih zavodov in potrdili izplačila delovne uspešnosti direktorjem oziroma ravnateljem javnih zavodov za leto 2024, zaradi uskladitve z veljavno zakonodajo so potrdili še prenehanje veljavnosti Pravilnika o varovanju osebnih podatkov pri izvajanju videonadzora na javnih površinah in spremenjene določbe v več predpisih in aktih Mestne občine Novo mesto.
Na področju kadrovskih zadev so zaradi odstopa občinskega svetnika Matjaža Pavlina potrdili mandat novi članici občinskega sveta Kaji Galič za preostanek mandatne dobe, podali soglasje k imenovanju Gregorja Blažiča za direktorja oziroma poveljnika Gasilsko–reševalnega centra Novo mesto za mandatno obdobje petih let, v občinski Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu pa imenovali Klemna Beličiča, Melito Rodman, Igorja Roliha, Primoža Puclja, Iva Šteblaja, Anko Zupančič in Darka Poštraka. V svet Zavoda za šport, kulturo, turizem in mladino Novo mesto so za petletno mandatno obdobje predstavnika izvajalcev letnega programa športa imenovali Primoža Kobeta, za predstavnika zainteresirane javnosti s področja kulture pa Stojana Pelka.