ARTICLE AD
Wall Street na trhlih temeljih: inflacija, carine in ohlajena tehnologija udarile vlagatelje
New York/Ljubljana – Teden, ki je minil, bi lahko označili za klasičen primer, kako se lahko razpoloženje na svetovnih borzah obrne – hitro in ostro. Sveži inflacijski podatki, trgovinska napetost z Evropejci in hladen tuš za tehnološki IPO so udarili v samo srce tržnega optimizma.
Inflacija v ZDA? Spet na pohodu.
Petkova objava osnovnega indeksa PCE (cen izdatkov za osebno porabo) je prišla kot vedro mrzle vode. Februarja je ta znašal 2,8 % na letni ravni – več kot januarja (2,4 %) in precej nad ciljno mejo ameriške centralne banke. Poroča Reuters.
In to še ni vse.
Po raziskavi univerze v Michiganu so se dolgoročna inflacijska pričakovanja Američanov zvišala na 4,1 %. Najvišje po letu 1993. Resno? Ja, resno.
“To je čisto razblinjenje upanja, da se inflacija ohlaja. Fed bo moral ostati oster,” je za CNBC komentiral Michael Gapen, ekonomist pri Bank of America.
Ni presenetljivo, da so donosnosti 10-letnih ameriških obveznic švignile na 4,23 %. Dolar? Rahlo okrepljen, čeprav dolarski indeks vztraja pri 104 točkah.
Tehnološki sektor v škripcih: smrtni križ pri Nvidii
Spomnite se tistega obdobja, ko je bila Nvidia ljubljenka trgov. Zdaj pa – smrtni križ. Ne, to ni mistični simbol, temveč signal iz tehnične analize: 50-dnevno drseče povprečje pade pod 200-dnevno. In to ni dober znak.
Nvidiine delnice so zgrmele. In niso bile edine. Alphabet, Meta, Amazon – vsi so v petek zdrsnili v rdeče. Indeks Nasdaq je izgubil skoraj tri odstotke. V celem marcu? Več kot osem. To je njegov najslabši mesec po decembru 2022.
Kaj sledi? Še ni jasno. Ampak optimizma je vse manj.
CoreWeave: IPO brez iskrice
Pričakovali so zvezdniški nastop. Dobili… nekaj manj.
CoreWeave, podjetje, ki ga podpira Nvidia in se ukvarja z infrastrukturo za umetno inteligenco, je v IPO-ju zbralo 1,5 milijarde dolarjev. Ni slabo. Ampak – cena delnice je takoj padla pod začetnih 40 dolarjev.
To naj bi bil največji ameriški tehnološki IPO po letu 2021. Pa ni vžgal.
“Čas za vstop na borzo ni idealen. Investitorji bežijo iz tveganih naložb, še posebej, če podjetje še nima dobička,” je za Bloomberg ocenil Dan Ives iz Wedbusha.
Trgi so previdni. Preveč previdni, pravzaprav.

Trump spet udarja – tokrat evropske avtomobile
Donald Trump ni izgubil občutka za udarce. Tokrat je zadel avtomobilski sektor – napovedal je 25-odstotne carine na ves evropski uvoz vozil in nekaterih delov.
In odziv? Ni trajalo dolgo.
Delnice Volkswagna so izgubile šest odstotkov, tiste od francoskega dobavitelja Valeo pa celo osem. Valeo je takoj napovedal – cene svojih izdelkov bodo morali dvigniti. In niso edini.
Poroča Financial Times, da bi se lahko gospodarstvo EU zaradi teh carin letos skrčilo za 0,3 %, če pa pride še do povračilnih ukrepov Evrope, celo za 0,5 %. In to ni majhna stvar. Nemčija bi lahko znova zdrsnila v recesijo.
Za kontekst: lani je Nemčija v ZDA prodala več kot 13 % vseh proizvedenih vozil. To je daleč največji trg zunaj EU. In če ZDA zaprejo vrata? No, potem bo Evropa morala iskati nove poti.
Zlato – stara dobra varnostna mreža
Ko vse drugo zaniha, se vlagatelji zatečejo tja, kjer je… stabilnost. Zlato. V prvem četrtletju 2025 se je njegova cena povzpela za 16 %. Zdaj znaša 3.084 dolarjev za unčo. Po ocenah Bank of America lahko zlato v tem letu doseže tudi 3.500 dolarjev.
Najboljši začetek leta za zlato po 1986? Ja, tudi to.
In Evropa?
Presenetljivo stabilna.
Indeks STOXX 600 je letos v plusu za skoraj 7 %, kar pomeni njegovo najboljšo četrtletno predstavo v zadnjih dveh letih. Medtem pa se ameriški trgi sesedajo pod težo inflacije, carin in prevelikih pričakovanj.
DAX v Frankfurtu je padel za skoraj 2 %, a dolgoročno ostaja nad gladino. Tudi v Ljubljani presenetljivo dobro – indeks SBITOP se je v zadnjem tednu okrepil za več kot odstotek.
Kaj sledi?
Ali je to nov medvedji trend? Morda. Ali le korak nazaj za lažji skok naprej? Mogoče.
“To ni samo nihanje, to je sistemska negotovost, ki bo trajala do novembrskih volitev v ZDA,” opozarja Liz Ann Sonders iz investicijske hiše Charles Schwab – navaja CNBC.
Fed bo verjetno ostal pri višjih obrestnih merah, kar lahko še dodatno zavre rast. Obenem pa je vprašanje, ali bodo podjetja v okolju višjih stroškov poslovanja in manjše potrošniške samozavesti sploh lahko ohranila dosedanje dobičke.
Za zdaj velja eno: previdnost je nova norma.
Bodo vlagatelji še zaupali tehnologiji, kljub padcem? Se bo Evropa postavila po robu Trumpovim carinam? In kar je morda najpomembneje – je to začetek nečesa večjega?
Vprašanja ostajajo odprta. Odgovori? Morda šele po 5. novembru, ko bodo ZDA izbrale svojo prihodnjo pot.
Pripravil: N. Z.
Vir: Reuters, CNBC, Bloomberg, Financial Times, Bank of America, University of Michigan, Charles Schwab, Pexels
The post Ste pripravljeni na nov finančni pretres? Wall Street je že v rdečem first appeared on NaDlani.si.