Starmer pozval mednarodno skupnost k skupnemu delovanju proti mrežam tihotapcev ljudi

1 day ago 16
ARTICLE AD

Britanski premier Keir Starmer je ob otvoritvi dvodnevnega mednarodnega vrha o boju proti organiziranemu kriminalu na področju migracij danes v Londonu pozval mednarodno skupnost, naj združi moči in enkrat za vselej uniči mreže tihotapcev ljudi. Tega, po navedbah Londona prvega tovrstnega vrha, se udeležujejo predstavniki 40 držav, tudi Slovenije.

“Tihotapske mreže lahko uničimo enkrat za vselej samo, če bomo delovali skupaj,” je dejal Starmer. Opozoril je, da “ta podla trgovina izkorišča razpoke med našimi institucijami”, nesoglasja med narodi ter politične delitve med prizadetimi državami, poroča britanski BBC.

Italijanska premierka Giorgia Meloni je v video sporočilu izpostavila, da je to tudi prednostna naloga njene vlade, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Starmerjeva laburistična vlada, ki se od nastopa julija lani doma sooča s kritikami opozicije, da je neuspešna v boju proti nezakonitemu priseljevanju, je ta boj uvrstila med svoje prednostne naloge. V Veliko Britanijo je namreč v zadnjih sedmih letih preko Rokavskega preliva na čolnih nezakonito prišlo več kot 157.000 priseljencev. Samo v prvih treh mesecih letošnjega leta jih je prispelo rekordnih 6600.

Starmer, ki želi, da bi imel London vodilno vlogo v boju proti nedovoljenim migracijam na globalni ravni, je ob odprtju vrh označil za doslej največje srečanje o tem vprašanju. Na njem naj bi oblikovali mednarodna prizadevanja za boj proti organiziranemu kriminalu na področju migracij.

Izpostavil je, da morajo države združiti svoje vire, deliti obveščevalne podatke in taktike ter se boriti proti problemu na vsakem koraku, od Severne Afrike in Bližnjega vzhoda do ciljnih držav.

Nemška notranja ministrica Nancy Faeser je ocenila, da bodo na vrhu tihotapskim mrežam poslali jasen signal, mednarodno skupnost pa je pozvala h končanju te okrutne trgovine.

Med udeleženci vrha so ob predstavnikih evropskih držav, med katerimi je tudi notranji minister Boštjan Poklukar, pa tudi ZDA in Kitajske, tudi predstavniki držav, od koder prihajajo migranti, kot so Vietnam, Albanija in Irak, ter tranzitnih držav, kot so balkanske. Udeležujejo se je tudi predstavniki tehnoloških podjetij, kot so Meta, X in TikTok, pa tudi Interpola in Europola ter britanske obmejne agencije, navaja AFP.

Vrh, na katerem Starmer želi priti do konkretnih rešitev za boj proti trgovini z ljudmi, ki je na leto vredna deset milijard dolarjev, sodi v okvir nadaljevanja pogovorov, ki jih je imela britanska notranja ministrica Yvette Cooper decembra lani s kolegi iz Belgije, Nemčije, Francije in Nizozemske. Takrat so podpisali akcijski načrt o okrepitvi sodelovanja.

Do vrha prihaja tudi v času, ko želi Evropska unija vzpostaviti migracijske centre izven meja povezave, da bi pospešila izgon nezakonitih migrantov.

Po navedbah britanskega notranjega ministrstva bodo na vrhu razpravljali o opremi, infrastrukturi in lažnih dokumentih, ki jih kriminalne združbe uporabljajo za tihotapljenje ljudi. Preučili bodo tudi delovanje sektorjev in skušali “vzpostaviti globalno soglasje o boju” proti novačenju migrantov na spletu.

Read Entire Article