Spletno nasilje in gaserji med mladimi: Grožnja, ki ogroža prihodnost naših otrok!

6 days ago 11
ARTICLE AD

Zaskrbljenost zaradi spletnega nasilja in “gaserjev” med mladimi: Čas je za dejanja

Spletno nasilje med mladimi je postalo ena izmed najbolj perečih problematik, s katerimi se soočamo v današnjem digitalnem svetu. S porastom družabnih omrežij in virtualne komunikacije so mladi izpostavljeni novim oblikam nasilja, ki so pogosto skrite, prefinjene in težje prepoznavne. To, kar se sprva morda zdi kot “samo šala” ali “neškodljiv komentar”, lahko privede do globokih psiholoških posledic za duševno zdravje mladih.

Poleg že znanih oblik spletnega nasilja, kot so cyberbullying, doxxing in sexting, moramo danes posebej izpostaviti tudi problematiko “gaserjev”, ki postaja vedno bolj pereča. Gaserji so posamezniki, ki z različnimi metodami manipulirajo z drugimi, jih ponižujejo, napadajo, včasih pa celo izkoriščajo njihovo ranljivost, da bi se poistovetili z močjo in kontrolo, ki jo pridobijo preko spleta. Povezujejo se v skupine in prevzamejo “oblast” na šoli, v kraju bivanja… Povezuje jih isti slog oblačenja, izbrane blagovne znamke, torbice, nakit in pa obvezen električni skiro. Prav tako jih povezuje balkanska glasba, uporaba svojega slenga z južnaškimi besedami. Preprodajajo ponaredke blagovnih znamk in elektronske cigarete kupljene prek spleta  in mladim predstavljajo resno zdravstveno grožnjo, ker niso ustrezno pregledane in vsebujejo neznane kemikalije. To predstavlja izjemno nevarnost za mlade, ki so v fazi iskanja lastne identitete in jih takšni vplivi lahko vodijo na zelo nevarna čustvena in psihološka potovanja.

Tega ne smemo spregledati: Spletno nasilje je resnično!

Spletno nasilje ni nekaj, kar se dogaja samo “nekomu drugemu”. To je problem, s katerim se soočajo naši otroci, najstniki, mladi odrasli. Od cyberbullyinga, kjer so mladi izpostavljeni nenehnim grožnjam, zasmehovanju in izzivanju, do sextinga, ki se sprevrže v izsiljevanje ali razkritje osebnih, intimnih vsebin, so mladi vsak dan tarče različnih oblik nasilja. Prav tako se nenehno soočajo z trolanjem in provokacijami, kjer namerno izzivajo čustvene reakcije in širijo sovraštvo, ali pa z virtualnim preganjanjem (stalking), ki ne pozna meja in zasebnosti.

Zaskrbljujoče je, da mnogi mladostniki pogosto ne prepoznajo teh oblik nasilja ali jih celo normalizirajo kot del digitalne kulture. Prav zaradi tega je toliko težje zanje poiskati pomoč. Na splošno je enostavno misliti, da je spletni svet zgolj “virtualen” in da to, kar se dogaja online, nima resničnih posledic. A to preprosto ni res. Duševno zdravje mladih je ogroženo, saj so nenehno izpostavljeni napadom, ki negativno vplivajo na njihovo samopodobo, čustveno počutje in socialne interakcije.

Gaserji: Manipulacija, nadzor in strah

Eden izmed najnovejših pojavov, ki dodatno ogroža mlade v digitalnem prostoru, so gaserji – posamezniki, ki se na spletu uporabljajo psihološke manipulacije za nadzor in zlorabo drugih. Beseda “gaser” izhaja iz psihološke zlorabe, imenovane “gaslighting”, ki vključuje manipulacijo, s katero zlorabljeni osebi spodkopavajo realnost in samopodobo, jo postavljajo v dvom o tem, kaj je resnično in kaj ni.

Gaserji se pogosto skrivajo za anonimnostjo interneta in skozi manipulacije preoblikujejo prepričanja svojih žrtev. To lahko vključuje vse od nenehnega kritiziranja, podcenjevanja, do širjenja neresničnih informacij o žrtvi z namenom, da bi ji znižali samozavest in jo postavili v pozicijo, kjer se počuti nemočno. Vse to se lahko začne s preprostimi komentarji, kasneje pa preide v kompleksno manipulacijo, ki vodi do čustvene izčrpanosti in duševnih težav.

Primeri:

  • Gaserji lahko v klepetih ali na družabnih omrežjih žrtve prepričujejo, da so “preobčutljive” ali da “nimajo prav” glede svojih občutkov.

  • Lahko širijo laži o osebi in jo obtožujejo stvari, ki se niso zgodile, da bi jih postavili v osramočen položaj.

  • Včasih se gaserji uporabljajo kot “prijatelji” na spletu, da pridobijo zaupanje mladih, nato pa manipulirajo z njimi, kar jih vodi v nezdrave situacije.

Zaskrbljujoče posledice spletnega nasilja in vpliv gaserjev na mladostnike

Posledice, ki jih ima spletno nasilje, so lahko katastrofalne. Mnogi mladi, ki so žrtve cyberbullyinga ali gaserjev, začnejo razvijati resne duševne težave, kot so depresija, anksioznost, socialna izolacija, in celo samomorilne misli. Občutek nemoči, ki nastane, ko žrtev ni sposobna zadržati manipulacij ali je nenehno izpostavljena negativnim vplivom, lahko resno ogrozi njihovo psihološko zdravje.

Poleg tega pa takšne izkušnje mladi pogosto nosijo s seboj tudi v resničnem življenju. Pomanjkanje zaupanja, strah pred zavrnitvijo in negativna slika o sebi lahko ovirajo njihovo sposobnost za vzpostavitev zdravih odnosov, bodisi osebnih bodisi profesionalnih.

Kaj lahko storimo?

Če želimo zaščititi naše mlade pred spletnimi nevarnostmi, moramo začeti s pogovorom. Pomembno je, da jih izobrazimo o tem, kaj spletno nasilje dejansko je in kako se lahko pred njim zaščitijo. Odrasli, starši, učitelji, mentorji, moramo biti pozorni na znake, da je mlad človek izpostavljen spletnemu nasilju. Ponekod so to lahko subtilni znaki – izogibanje družbenim omrežjem, spremembe v vedenju ali celo fizične spremembe (pogosta utrujenost, slabo počutje).

Pomembno je tudi, da spodbujamo kritično mišljenje in razumevanje digitalnega sveta. Mlade moramo naučiti, da ni vse, kar vidijo na spletu, resnično. Naučiti jih moramo postavljati meje in se zavedati svojih pravic na spletu, predvsem pa jih moramo poučiti o tem, kako prijaviti sovražni govor, izsiljevanje, napade in druge oblike zlorab.

Vendar pa to ni dovolj. Potrebujemo širšo spremembo v kulturi. Digitalni svet mora postati prostor, kjer se spoštujejo meje in vrednote, kot so strpnost, razumevanje in odgovornost. Ob tem moramo zagotoviti ustrezne zakonodaje in platforme, ki aktivno preprečujejo in sankcionirajo vsakršne oblike nasilja na spletu.

Spletno nasilje in zlasti vpliv gaserjev postajajo vse večja grožnja za mlade. To ni problem, ki bi ga lahko prezrli ali čakali, da se bo rešil sam. To je resen družbeni problem, ki zahteva ukrepanje na vseh ravneh. Mladim moramo omogočiti varno digitalno okolje, v katerem se lahko izražajo, ustvarjajo in povezujejo brez strahu pred nasiljem. Odrasli imamo odgovornost, da to zaščito zagotavljamo. Brez aktivnega angažmaja nas vseh bo spletno nasilje še naprej trpelo in se širilo, ogrožajoč duševno zdravje in kakovost življenja mnogih mladih.

Zdaj je čas, da ukrepamo, zaščitimo naše mlade in ustvarimo bolj varen, strpen in odgovoren spletni svet.

Portal notranjska. si

Read Entire Article