Šparglji na krožniku: več kot samo modna muha pomladi

6 hours ago 10
ARTICLE AD

Pomlad. Tista sezona, ko narava pobere plašč z vej in polni tržnice s tem, kar bi babice imenovale zdravilo v rastlinski obliki. Med prvim dežjem in cvetočimi češnjami se vsako leto pojavi zanesljiv znak novega začetka, šparglji.

Ti elegantni poganjki, znani tudi kot beluši, so zvezde pomladne kulinarike, a njihova zgodba sega globoko v preteklost. Nič novega pod soncem. Stari Rimljani so jih shranjevali v snegu, Napoleon pa naj bi si jih privoščil tik pred bitko. In čeprav so nekoč krasili samo mize bogate gospode, danes šparglje kuhamo, pečemo in miksamo tudi v študentskih kuhinjah.


Zeleni, beli ali vijolični?

Če bi šparglje razvrščali po karakterju, bi beli bili aristokrati. Nežni, rahlo grenki, z rahlo masleno teksturo. Zeleni so robustni, zemeljski in bolj razširjeni, medtem ko vijolični, bolj redki, z nekoliko več naravnih sladkorjev, hitro izginejo iz trgovskih polic. A okus ni edino, kar jih ločuje. Način rasti vpliva na njihovo barvo. Beli rastejo brez sončne svetlobe, zakopani v zemljo, zeleni pa ob polni svetlobi.

Zakaj je to pomembno? Ker različni tipi zahtevajo različne pristope v kuhinji. Nepravilno kuhan bel špargelj postane vlaknast in grenek. Zeleni pa, če jih prekuhamo, izgubijo svoj značaj. Tako kot ljudje. Vsak ima svoj čas in način, kako zasije.


Šparglji in zdravje: več kot le vitaminski dodatek

Če ste se kdaj po mastnem kosilu počutili kot napihnjen balon, potem vam šparglji lahko priskočijo na pomoč. Polni vlaknin, ki v črevesju delujejo kot metla, so znani tudi po tem, da pospešujejo odvajanje vode iz telesa. Prav zato jih mnogi vključujejo v spomladanske razstrupljevalne diete.

Vlaknine

Kar ni zanemarljivo. Vsebujejo folno kislino, kalij, vitamin K in antioksidante, kot je glutation, ki po mnenju nutricionistov delujejo zaščitno na celice. Nekatere raziskave celo postavljajo šparglje med top 10 živil za boljše delovanje ledvic. Pomislite, da bi nekaj tako preprostega lahko imelo tako širok učinek.


Domače klasike s šparglji

Fritaja z divjimi šparglji

Ko gremo spomladi po gozdni poti, pozorni opazovalci ob robu poti hitro zagledajo tanke, divje šparglje. Istrani iz njih pripravljajo fritajo, kjer se okus po zemlji in grenkobi poveže z nežnostjo jajc. Na olivnem olju prepražimo čebulo, dodamo narezane šparglje, zalijemo z nekaj žlicami vode in kuhamo par minut. Ko se zmehčajo, prilijemo stepena jajca, začinimo in pustimo, da zakrkne. Zraven pa obvezno domača polenta ali kos kislega kruha. Ta jed ima okus po nedeljskem jutru na vasi.

Kuhani beli šparglji z jajčnim prelivom

Beli šparglji niso le dražji, ampak zahtevajo tudi nekoliko več spoštovanja. Najprej jih olupimo in kuhamo v rahlo soljeni vodi z rezino limone. Nato jih položimo na krožnik, dodamo drobno narezana trdo kuhana jajca, nekaj žlic oljčnega olja, ščepec soli in popra. Tisti, ki jih poznajo, vedo, da bolj kot komplicirana omaka šteje preprostost.


Moderni pristopi: ko kuharji eksperimentirajo

Rižota z zelenimi šparglji in kozicami

Če imate radi morje, a ne želite zapustiti podeželja, je tale kombinacija prava izbira. Na maslu prepražite čebulo, dodajte arborio riž in ga počasi zalivajte z ribjo osnovo. Proti koncu kuhanja vmešajte na koščke narezane šparglje in očiščene kozice. Tik pred serviranjem dodajte žlico parmezana in sesekljan peteršilj. Rezultat? Jed, ki poveže morje in zeleno pokrajino v enem grižljaju.

Solata z beluši, jagodami in mlado špinačo

Čeprav na prvi pogled kombinacija zveni skoraj nenavadno, deluje. Hrskavi beluši, sladke jagode in sveža špinača skupaj tvorijo popolno ravnotežje med sladkim, kiselkastim in zelenim. Za preliv zmešamo balzamični kis, med in olivno olje. Po vrhu posujemo mandljeve lističe. To je tista vrsta solate, ki jo naročite v Ljubljani v bistroju z lesenimi mizami in zvočnikom, iz katerega nežno donijo šansoni.


Zaključek: Zakaj šparglji niso modna muha, ampak stalnica

Ljudje pogosto rečejo, da je nekaj le sezonska muha. A šparglji niso modna kaprica. So del kulinarične identitete mnogih pokrajin, tudi slovenskih. Njihova sezona je kratka, zato je prav, da jih izkoristimo, dokler jih imamo. In čeprav so postali simbol fine kulinarike, ostajajo domači. Tako kot spomladanska nevihta. Pridejo, očarajo in izginejo. Do naslednjega leta.

Pripravil: J.P.

Vir: health.com, eatingwell.com, total-slovenia-news.com, beansandsardines.com, visitljubljana.com, Pexels

The post Šparglji na krožniku: več kot samo modna muha pomladi first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article