ARTICLE AD BOX
MADRID – Španski zakon ščiti neplačnike: kdo bo še oddajal stanovanja?
Španska levičarska vlada je s svojo novo zakonodajo močno razburkala nepremičninski trg. Po novem zakonu najemodajalci ne bodo smeli izseliti podnajemnikov, tudi če ti prenehajo plačevati najemnino. Reforma, ki naj bi zaščitila ranljive skupine, že sproža val kritik in vprašanj o njenem vplivu na trg nepremičnin, predvsem pa na pravice lastnikov stanovanj. Kaj to pomeni za prihodnost najemniških razmerij v Španiji?
Kaj prinaša nova zakonodaja?
Cilj reforme je zmanjšanje socialne neenakosti in zaščita najemnikov pred nenadno izselitvijo, še posebej v času finančne negotovosti. Zakon predvideva, da morajo lastniki kljub neplačevanju najemnin spoštovati pogodbo in pustiti najemnika v nepremičnini, dokler se spor ne reši sodno. Vlada s tem ukrepom stavi na bolj socialno naravnano ureditev nepremičninskega trga.
Toda kritiki opozarjajo, da zakon povsem ignorira interese lastnikov stanovanj, ki bodo po novem težje ščitili svojo lastnino. Očitno je, da reforma favorizira najemnike, vendar je vprašanje, ali to dolgoročno res pomaga ali pa le spodkopava stabilnost trga. Poročila španskih medijev kažejo, da vse več lastnikov razmišlja o umiku svojih nepremičnin iz najemniškega trga. (Vir: El País)
Posledice za nepremičninski trg
Analitiki opozarjajo, da bi zakon lahko močno zamajal ravnotežje na trgu nepremičnin. Manj lastnikov bo oddajalo stanovanja, saj tveganje neplačevanja postaja preveliko. To bi lahko zmanjšalo ponudbo najemniških stanovanj, kar bi vodilo do naraščanja najemnin. Paradoksalno, zakon, ki naj bi pomagal ranljivim skupinam, bi lahko dolgoročno še poslabšal dostopnost stanovanj.
Poleg tega se pojavlja vprašanje o učinkovitosti sodnega sistema, ki bo po pričakovanjih preobremenjen z reševanjem sporov med lastniki in najemniki. Če sodni postopki trajajo mesece ali celo leta, bodo lastniki obsojeni na dolgotrajne izgube prihodkov. Vir: analiza nepremičninske agencije Idealista.
Kaj pravijo nasprotniki zakona?
Nasprotniki zakona opozarjajo, da gre za populističen ukrep, ki poskuša pridobiti politične točke na račun lastnikov nepremičnin. “Zakon je namenjen predvsem pridobivanju simpatij volivcev, medtem ko bo njegova dejanska izvedba povzročila kaos,” je za španski časopis El Mundo povedal odvetnik specializiran za nepremičninske spore.
Prav tako se odpira vprašanje o moralnem tveganju: ali zakon ne spodbuja neplačevanja? Če najemnik ve, da ga lastnik ne more izseliti, ali se bo sploh trudil poravnati obveznosti? To bi lahko sprožilo val zlorab in nezaupanja na obeh straneh. (Vir: El Mundo)
Ima zakon povezavo s Slovenijo?
Čeprav se zakon uveljavlja za Španijo, bi njegove posledice lahko zanimale tudi druge države, vključno s Slovenijo. V Sloveniji so vprašanja o pravicah najemnikov in lastnikov prav tako aktualna. Nedavni podatki kažejo, da slovenski najemniški trg ni dovolj razvit, saj je večina stanovanjskih nepremičnin v zasebni lasti. Morebitna uvedba podobnega zakona bi lahko še dodatno zmanjšala ponudbo najemniških stanovanj, ki je že tako omejena.
Bo zakon resnično izboljšal stanje?
Ključno vprašanje je, ali bo zakon resnično dosegel svoj namen. Zaščita ranljivih skupin je pomembna, vendar ne na račun popolne zanemarjenosti pravic lastnikov. Čeprav vlada poudarja, da gre za socialni ukrep, analitiki opozarjajo, da bo dolgotrajno nezaupanje med lastniki in najemniki ter posledična destabilizacija trga morda večja težava, kot je zakon sprva reševal.
Za zdaj ostaja veliko odprtih vprašanj. Ali bodo najemodajalci zaradi zakona nehali oddajati stanovanja? Ali bo zakon prinesel pravične rešitve za obe strani? Odgovore bo prinesel čas, vendar je jasno, da gre za sporno in tvegano potezo vlade.
Napisal: N. Z.
Vir: www, X
The post Španija: lastnik ne bo smel vreči podnajemnikov iz stanovanja, če mu ti ne bodo plačevali first appeared on NaDlani.si.