ARTICLE AD
Solata je ena tistih živil, ki jih skoraj vedno kupimo z dobrimi nameni – da bo osnova za zdrave obroke, hitro kosilo ali večerjo. A kolikokrat se zgodi, da jo po nekaj dneh najdemo uvelo, mokro ali sluzasto, pozabljeno v kotu hladilnika? Čeprav jo kupimo svežo, hitro postane neuporabna.
Obstaja pa preprost trik, ki vam lahko prihrani denar in solato ohrani hrustljavo več dni – celo teden ali dva.
Zakaj solata tako hitro oveni?
Razlog tiči v njeni sestavi. Solata je v več kot 90 odstotkih sestavljena iz vode. Ko jo odrežemo od korena in prenesemo v hladilnik, se začne ta vlaga iz listov počasi izgubljati – listi ovenijo, postanejo gumijasti in neprivlačni. Poleg tega vlaga, ki se nabira v vrečki ali posodi, pospešuje razvoj bakterij in plesni, ki uničujejo strukturo listov. Napačna temperatura, prekomerna vlaga in zaprt prostor – kombinacija za hitro kvarjenje.

Trik s papirnato brisačo: rešitev iz kuhinjske omarice
Najbolj preprost in hkrati najbolj učinkovit trik za podaljšanje svežine solate je uporaba papirnate brisače. Deluje kot preprost, a učinkovit vpojni material, ki nase veže odvečno vlago in s tem prepreči mehčanje in gnitje listov.
Kako?
- Solato operite in osušite.
- Zavijte jo v suho papirnato brisačo.
- Shranite jo v plastični ali stekleni posodi s pokrovom ali vrečki z zadrgo.
- Posodo postavite v hladilnik – idealno v predal za zelenjavo.
- Brisačo menjajte vsakih nekaj dni, če postane vlažna.
S tem trikom lahko svežino solate podaljšate za vsaj 5 do 7 dni – včasih še dlje, odvisno od vrste solate in začetne svežine.
Dodatni triki za dolgotrajno svežino
1. Uporabite aluminijasto folijo za celo glavo solate.
Če imate še vedno neoprano glavo solate (npr. ledenko ali kristalko), jo zavijte v aluminijasto folijo. Folija prepreči prehajanje vlage in omogoča dihanje. Tako ostane sveža tudi do 3 tedne!
2. Ločite listnato zelenjavo od sadja.
Sadje, kot so jabolka, hruške in banane, oddaja plin etilen, ki pospešuje zorenje – in kvarjenje. Zato solate ne shranjujte blizu sadja v hladilniku.
3. Uporabite posebne posode za zelenjavo.
Nekateri hladilniki imajo poseben “zelenjavni predal”, v katerega lahko daste posodo, ki uravnava vlago. Posoda z mrežico ali zračnikom je idealna.
4. Ne perite vnaprej, če ne bo takojšnja poraba.
Perete le tisto, kar boste porabili v naslednjih dneh. Ostalo pustite neoprano – čim manj vlage pomeni daljšo svežino.
Kaj pa pripravljena solata iz trgovine?
Vnaprej narezane in oprane solate, ki jih kupite v plastičnih vrečkah, so še bolj občutljive. Ko jo enkrat odprete, jo porabite čim prej. A tudi tukaj lahko trik s papirnato brisačo pomaga, saj jo položite v vrečko po odprtju in shranite v hladilniku.

Sveža solata ni le estetska na krožniku. Vsebuje vitamine A, C in K, minerale, vlaknine in je odlična za hidracijo, saj vsebuje veliko vode. Ko jo uživamo svežo, ima več hranil in boljši okus. Ovenela solata ni samo manj privlačna, ampak tudi manj hranljiva in hitro postane leglo bakterij.
Enostavno, a učinkovito
Solata ni nujno živilo, ki ga moramo zavreči po dveh dneh. Če jo pravilno shranimo, lahko ostane sveža, hrustljava in okusna še dolgo po nakupu. Trik s papirnato brisačo je dokaz, da včasih za velike rezultate ne potrebujemo dragih pripomočkov, le malo pozornosti in nekaj vsakdanjih pripomočkov.
Napisal: K. J.
Vir: zps.si, You Tube
The post Solata vam oveni že po dveh dneh? S tem trikom ostane sveža cel teden (ali več) first appeared on NaDlani.si.