Šokantne razlike v plačah po Evropi: Koliko zaslužijo direktorji v primerjavi z delavci?

3 hours ago 9
ARTICLE AD BOX

Razlike v plačah med izvršnimi direktorji in običajnimi delavci v Evropi razkrivajo osupljivo sliko sodobnega gospodarstva. Medtem ko so izvršni direktorji 100 največjih evropskih podjetij leta 2023 zaslužili povprečno kar 4,15 milijona evrov na leto, povprečni delavec v Evropski uniji ni presegel 37.863 evrov letne plače. Razmerje? Direktorji zaslužijo več kot 110-kratnik povprečne plače svojih zaposlenih.

Direktorji v milijonskem klubu

Razumevanje teh razlik zahteva globlji vpogled v strukturo nagrajevanja najvišjih položajev v podjetjih. Osnovna mediana plača direktorjev je znašala 1,571 milijona evrov, pri čemer bonusi pogosto dvignejo skupni znesek nad 4 milijone evrov. A še bolj presenetljive so nagrade v podjetjih z izjemno visoko tržno kapitalizacijo, kjer lahko mediana plač preseže 2 milijona evrov.

Države z najvišjimi plačami izvršnih direktorjev so bile leta 2023 Nemčija (1,455 milijona evrov), Švedska (1,36 milijona evrov) in Francija (1,275 milijona evrov). Združeno kraljestvo in Italija sta, zanimivo, zaostajali za pričakovanji glede na velikost svojih gospodarstev, a vseeno ohranili mediano nad 1 milijonom evrov.

Kje so delavci v tej enačbi?

Medtem ko najvišje plače blestijo v milijonih, povprečne plače zaposlenih v EU ponujajo povsem drugačno sliko. Leta 2023 je povprečna prilagojena letna plača v EU znašala 37.863 evrov, a ta številka skriva ogromne razlike med državami.

V Bolgariji, najrevnejši članici EU, je povprečna plača znašala komaj 13.503 evrov – kar je manj kot mesečna plača mnogih direktorjev. Na drugem koncu spektra je Luksemburg, kjer povprečni zaposleni zasluži 81.064 evrov letno. Ta razkorak poudarja, kako raznolike so evropske ekonomije, a tudi, kako neenakomerno je razporejeno bogastvo.

Med največjimi gospodarstvi EU je bila Nemčija znova vodilna, z letno povprečno plačo 50.988 evrov, medtem ko so v Franciji zaposleni zaslužili 46.662 evrov. Italija in Španija sta ostali blizu povprečja EU, s plačami okoli 32.700 evrov.

Premoženjska neenakost: Brez dna za nekatere, nebesa za druge

Evropska konfederacija sindikatov (ETUC) opozarja, da takšna neenakost ni zgolj etično vprašanje, temveč predstavlja tudi ekonomski in demokratični problem. Generalna sekretarka ETUC Esther Lynch je poudarila: “Nespodobna razlika v plačah med direktorji in delavci kaže na potrebo po uravnoteženju gospodarstva. Bolj pravična porazdelitev bogastva bi lahko izboljšala konkurenčnost, zmanjšala pomanjkanje delovne sile in okrepila zaupanje v demokratične institucije.”

Poročila razkrivajo, da najbogatejših 10 odstotkov prebivalstva obvladuje kar 67 odstotkov premoženja v Evropi, medtem ko spodnjih 50 odstotkov prebivalstva skupaj poseduje le 1,2 odstotka bogastva. Ta številka ni zgolj hladna statistika, temveč realnost, ki vpliva na socialno kohezijo in zaupanje v institucije.

Kaj lahko storimo?

Razprava o plačnih razlikah ni nova, a njena intenzivnost narašča, saj postajajo razlike vedno bolj očitne. Rešitve, ki vključujejo kolektivne pogodbe, višjo minimalno plačo in omejitve nagrad na najvišjih položajih, postajajo nujne. Poleg tega je potrebno več osredotočenja na izboljšanje transparentnosti plač ter enotnejše obdavčevanje visoko plačanih posameznikov.

Evropa se sooča z izzivom, ki presega zgolj številke – gre za vprašanje pravičnosti, družbene stabilnosti in zaupanja v sistem. Ko izvršni direktorji prejemajo milijonske nagrade, povprečni delavec pa komaj shaja, se zastavlja ključno vprašanje: ali je tak sistem dolgoročno vzdržen? Odgovor na to vprašanje bo odločil, kakšna prihodnost čaka evropsko gospodarstvo in družbo kot celoto.

Napisal: E. K.

Vir: EuroNews, Freepik

The post Šokantne razlike v plačah po Evropi: Koliko zaslužijo direktorji v primerjavi z delavci? first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article