ARTICLE AD
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je potrdil predlog novele zakona o delovnem času in obveznih počitkih mobilnih delavcev ter o zapisovalni opremi v cestnih prevozih. Z njim se po besedah Andreja Rajha z ministrstva za infrastrukturo povečuje nadzor nad spoštovanjem delovnega časa in obveznih počitkov poklicnih voznikov.
Predlog novele zakona v slovenski pravni red prenaša t. i. mobilnostni paket iz leta 2020, s katerim je Evropska komisija dopolnila pravila o časih vožnje, odmorih in počitkih poklicnih voznikov. Prav tako je uvedla uporabo pametnih tahografov, ki so od avgusta lani obvezni pri opravljanju mednarodnih cestnih prevozov.
Državni sekretar Rajh je pojasnil, da morajo vsi delodajalci za zaposlene voditi evidenco o izrabi delovnega časa, s predlaganimi spremembami zakona pa se bo jasneje določilo, da se vanjo dodatno vpisujejo tudi podatki iz tahografov. “V nadzorih se namreč ugotavlja, da so vozniki pogosto plačani na osnovi prevožene razdalje in ne na osnovi opravljenega dela, ki ga zabeležijo s pomočjo tahografa,” je dejal.
Tako dopolnjeno evidenco z vsemi aktivnostmi poklicnega voznika bodo morali delodajalci uporabiti za izračun plač, služila pa bo tudi kot osnova za izvedbo temeljitega nadzora na sedežu podjetja. “Plače bodo torej morale biti obračunane na osnovi opravljenega dela in ne na osnovi prevoženih kilometrov,” je poudaril Rajh.
Z novelo zakona se bo dopolnilo tudi določbe glede kazni za voznike in prevoznike, ki ne spoštujejo pravil o časih vožnje, odmorih in počitkih ter o uporabi tahografov, s čimer se zmanjšujeta varnost v cestnem prometu in medsebojna konkurenčnost v cestnem prevozu potnikov in blaga.
Uporaba tahografa bo po novem obvezna še v nekaterih vozilih, kjer doslej ni bila, kot so vozila za odvažanje mleka in prevoz živih živali s kmetij ter vozila za dostavo sveže betonske mešanice. “Spremembo smo uvedli, ker se je v praksi izkazalo, da vozniki teh vozil ne beležijo ustrezno podatkov o opravljenem delu,” je dejal Rajh. S tahografom bodo morali biti opremljeni tudi tovornjaki in avtobusi za učenje vožnje ter opravljanje vozniškega izpita.
Z novelo zakona se bo tudi določilo, da pravila glede polnega delovnega časa, časa nadurnega dela, načina razporejanja delovnega časa in plačila za čas odmora med dnevnim delom ureja zakon o delovnih razmerjih.
Predsednik Konfederacije sindikatov 90 Slovenije (KS 90) Damjan Volf je menil, da spremembe zakona prihajajo vsaj deset let prepozno, nadzor nad spoštovanjem delovne zakonodaje v panogi je namreč zelo slab. “Vsak voznik tovornjaka ali avtobusa bi moral imeti pri plačilni listi tudi izpisek tahografa, da bo lahko sam preveril, ali ga delodajalec plačuje v skladu z opravljenim delom,” je dejal.
Po drugi strani je Natalija Repanšek iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije menila, da gre zgolj za dodatno administrativno obremenjevanje delodajalcev, ki so v panogi cestnih prevozov v veliko večini mala in srednja podjetja. “Ne vidimo enega pozitivnega učinka ne pri zaščiti delavcev in ne pri varnosti v cestnem prometu,” je dejala.
Poslanka Levice Nataša Sukič je predlog novele zakona podprla z besedami, da prinaša dodatno zaščito delavcev. Za delodajalce ne predstavlja dodatne administracije, evidence so namreč elektronske in gre zgolj za nekaj klikov, je dejala.
Janez Žakelj (NSi) pa je menil, da bi morali ob zasledovanju cilja večje varnosti v prometu in zaščite delavcev upoštevati tudi konkurenčnost podjetij. “Nekomu nalagamo vodenje večjih evidenc, hkrati pa nimamo učinkovitega nadzora,” je opozoril. Ne zdi se mu prav, da se zaradi nekaj kršiteljev zakonodaje dodatno obremenjuje vse ostale, saj to vodi v zmanjšanje konkurenčnosti.
DZ bo predlog novele zakona obravnaval na aprilski seji, ki se začne 22. aprila.