ARTICLE AD BOX
Za zelo veliko Poljakov je pitje kave obvezen del dneva. Pri tem večkrat naredimo nekaj elementarnih, a zelo resnih napak. In ne gre samo za način priprave napitka. Nutricionist Bartek Kulczynski opozarja tudi na druga ravnanja. Bodite previdni, saj vas te navade lahko stanejo zdravja.
Kava je ena najbolj zdravih pijač na svetu. Blaži utrujenost, spodbuja aktivnost, krepi srce in zmanjšuje tveganje za številne zdravstvene težave. Varuje pred aterosklerozo, možgansko kapjo, srčnim infarktom in nevrodegenerativnimi boleznimi. Ima tudi močne antioksidativne lastnosti. Bori se proti odvečnim prostim radikalom, zmanjšuje vnetja tkiv in upočasnjuje proces staranja. Ni dvoma, da nam kava lahko pomaga, da ostanemo v dobri kondiciji še dolga leta. Na žalost pa se neredko zgodi, da škoduje našemu zdravju in ga uničuje. Vse zaradi napak, ki jih delamo pri uživanju te pijače, pogosto nevede in samodejno. Preverite, ali jih delate tudi vi. In če jih delate, čim prej spremenite svoje navade.
Katere so najhujše napake, ki jih delajo pivci kave?
Ena najhujših in najpogostejših napak, ki jih delajo pivci kave, je dodajanje sladkorja pijači. Presežek te sladke začimbe v prehrani prispeva k najrazličnejšim zdravstvenim težavam, kot so na primer sladkorna bolezen, odpornost na inzulin ali bolezni srca in ožilja. Poleg tega slabša spomin in koncentracijo, vpliva na strukturo kože in povečuje vnetje tkiv. Čim manj je je v naši prehrani, tem bolje je za telo. Kot poudarja doktor Bartek Kulczynski, je veliko boljša rešitev zamenjava sladkorja z eritritolom ali stevijo. Uporabite lahko tudi cimet, vanilijo, kardamom ali kakav.
Pogosta napaka je, da hkrati pijemo kavo in jemo različne vrste sladic. To se zgodi zato, ker kofein v pijači blokira zaznavanje sladkega okusa. To pa spodbuja uživanje prevelikega števila sladkarij v družbi „majhne črne kave“. Posledično zaužijemo tudi preveč kalorij, kar poveča tveganje za debelost, tako kot dodajanje sladkorja pijači.
Drugi „glavni greh“ pivcev kave je, da pijačo obogatijo z mlekom ali smetano. Te sestavine lahko oslabijo blagodejne učinke „male črne“ na telo in zmanjšajo biološko razpoložljivost aktivnih spojin, ki jih vsebuje napitek. Poleg tega po nepotrebnem povečujejo kalorično vrednost napitka.
Dr. Bartek Kulczynski, strokovnjak za prehrano, prav tako svari pred pitjem vroče kave. Uživanje tekočine pri previsoki temperaturi (nad 65 stopinj Celzija) draži sluznico požiralnika ter povzroča vnetje ustne votline in prebavil. Poveča tudi tveganje za druge bolezni, vključno z rakom.
Kdo ne sme piti kave?
Kava ni priporočljiva za nosečnice in bolnike s kroničnimi prebavnimi boleznimi. Tudi osebe, ki se zdravijo s farmakoterapijo, morajo biti previdne pri pitju kave. Spojine v napitku lahko vplivajo na zdravila, ki jih jemljete, in oslabijo ali okrepijo njihove učinke. Če ste v dvomih, ali lahko „malo črno“ vključite v svojo prehrano, se posvetujte s svojim zdravnikom.
The post Slovenski pivci kave vedno znova delajo te napake. Nutricionistka: če to počnete, pomeni, da uničujete svoje zdravje appeared first on Little Saturday.