Slovenija v ligi narodov brez presežka, a tudi prehudega padca (tema)

3 days ago 8
ARTICLE AD BOX

Slovenska nogometna reprezentanca je četrto izvedbo lige narodov končala v nedeljo z 1:1 na Dunaju. Po dve zmagi, poraza in remija sta pomenila tretje mesto v skupini z Norveško, Avstrijo in Kazahstanom. Kljub nekaj večjim željam, a tudi pričakovanemu padcu po evropskem prvenstvu, je to trenutna realnost reprezentančnega nogometa.

Pred septembrskim začetkom te izvedbe lige narodov so si v slovenskem taboru zaželeli nadgradnjo tistega, kar so pokazali na evropskem prvenstvu v Nemčiji, kjer so proti pričakovanjem mnogih prišli v osmino finala, dobili pa dodatne boje za obstanek v ligi B, kar ni posebej razveselilo strokovnega štaba, ne pa tudi posebej razžalostilo.

Začelo se je uspešno z domačim remijem proti Avstriji ter zmago proti Kazahstanu. Sledila sta oktobrska izziva, ki sta imela dodaten oteževalni element. Reprezentanco je zapustil pomočnik Boštjan Cesar, kar selektorju Matjažu Keku glede na način in čas nikakor ni bilo všeč. Glede na Cesarjeve zadolžitve in tudi avtoriteto je nastal določen primanjkljaj. Posebej na Norveškem (0:3) se je zdelo, da so vsi v slovenski vrsti malce v šoku, a so v Kazahstanu odgovorili z novo zmago ter ostali v igri za prvo mesto.

November pa je prinesel težka obračuna z obema favoritoma skupine. Norvežani so še enkrat pokazali, da s svojo čvrstostjo, agresivnostjo, neposrednostjo in ne nazadnje napadalno kakovostjo v obliki Erlinga Haalanda, Alexandra Soerlotha, Antonia Nuse in drugih niso po godu Kekovim izbrancem. Skandinavci so v Ljubljani zmagali s 4:1.

Prav rahel napadalni primanjkljaj pa je verjetno zmanjkal – po lestvici Mednarodne nogometne zveze prvim favoritom skupine – Avstrijcem za zmago proti Sloveniji. Ta je bila v nedeljo dve tretjini tekme na Dunaju v povsem podrejenem položaju, v zadnji pa pokazala del tistega, kar ji je prineslo letošnji uspeh na EP.

“Tako že dolgo nismo trpeli,” je po tekmi priznal Kek, ki pa je opravil prave menjave in z novo taktično zamislijo, kot je pojasnil, napolnil sredino z Dejanom Petrovičem. “Ko smo si nekajkrat žogo hitreje podali, smo dobili drznost, samozavest,” je še povedal ter igralcem sporočil, češ da so na koncu lahko videli, česa so sposobni. Opozoril pa je na preveč nihanj, nenazadnje tudi v javnosti.

“Razumem, da se javno mnenje hitro spreminja. A to so vseeno navijači, ki na to gledajo malo drugače. Dejstvo pa je, da bomo morali vse skupaj dobro analizirati, si naliti čistega vina, ne glede tega, kdo je kriv, ampak mora vsak prevzeti svojo odgovornost,” je pojasnil Kek.

“Moramo dvigniti raven dela z novimi ljudmi, novim znanjem. Tudi igralci pa morajo vedeti, da je kdaj treba kaj več tvegati, včasih malo manj in boš dobil nekaj več. Igralci so še dovolj mladi in upam, da jim je prvih 70 minut avstrijske igre pokazalo, kam gre nogomet. Samo tako lahko preživiš, ker boš že v kvalifikacijah za SP 2026 dobil še močnejše tekmece. In če nisi pripravljen fizično in psihično, ne bo šlo,” je opozoril.

Hkrati je opozoril tudi na zgoraj omenjeni trenerski primanjkljaj po Cesarjevem odhodu v Maribor. “Rabimo trenerja, neko osebnost, avtoriteto znanja. Kar se je dogajalo v zadnjem mesecu in pol, smo izgubili precej znanja in karakterja. Bodo pa tudi igralci še več morali žrtvovati,” je še povedal Kek.

Člansko vrsto že v petek čaka žreb, ki ji bo namenil tekmeca v dodatnih bojih za obstanek v ligi B. To bo eden od drugouvrščenih iz lige C. Za zdaj sta med gotovimi kandidati za to Slovaška in Armenija, v igri pa je še nekaj morebitnih tekmecev, kot so Severna Irska, Bolgarija, Belorusija, Romunija in Kosovo.

“Zdaj smo bili res vsak mesec skupaj, sledi pa kar dolg reprezentančni premor. Prihaja tudi prestopni rok, lahko bodo nekateri zamenjali sredine in več igrali, samo tako lahko Slovenija ostaja konkurenčna. Verjamem, da ko se bomo marca zbrali, bomo spočiti in imeli ta zagon, da ostanemo v ligi B,” pa je po koncu skupinskega lige narodov povedal bočni branilec Žan Karničnik.

Iz skupine B3 se je sicer neposredno v ligo A uvrstila Norveška, ki ima vsaj trenutno s Haalandom tudi prvega strelca lige narodov, dosegel je sedem zadetkov (Benjamin Šeško, Portugalec Cristiano Ronaldo in Šved Viktor Gyökeres po pet), Avstrija pa bo igrala dodatni tekmi za preboj v najvišji rang tekmovanja.

Read Entire Article