ARTICLE AD
Slovenija na razpotju: Lekcije prvih stotih dni Trumpove vladavine
Vprašanje, ali slovenska desnica lahko posvoji lekcije Trumpovega načina delovanja v prvih stotih dneh, je danes še kako na mestu. Prepad, v katerega rine Slovenija s to vlado, postaja namreč vse bolj očiten tudi njenim najglasnejšim podpornikom. Večina mednarodnih kazalcev razvoja in napredka kaže osupljivo nazadovanje in padec Slovenije na lestvicah, sprehod po trgovinah in pogled na cene živil v razmerju do plač pa na vedno večjo revščino, v kateri smo se velika večina državljanov znašli po samo treh letih Golobove vlade.
Prihajajoče predčasne volitve jeseni ali redne spomladi zato predstavljajo priložnost, da desnica prevzame krmilo. Da se odplakne trenutna oblast, ki jo vedno večji del volivcev dojema kot slabo, neučinkovito in ujeto v ideološke skrajnosti levice. Da se popravi posledice Golobove vladavine. Oblasti, ki bo šla v anale slovenske politike kot ena daleč najslabših. A to ne bo lahka naloga. Potrebne bodo korenite spremembe, ki bodo vrnile zdravo pamet v politiko, gospodarstvo in družbo.
Navdih onkraj Atlantika
Pri tem lahko navdih in lekcije iščemo tudi onkraj Atlantika in sicer v prvih stotih dneh drugega mandata Donalda Trumpa. Njegova administracija je z odločno roko pretresla temelje politik raznolikosti, pravičnosti in vključenosti (ti. DEI). Po mnenju številnih kritikov so prav te politike postale orodje za vsiljevanje ideološkega enoumja. Trump je že prvi dan z izvršnim ukazom ukinil položaje uradnikov za raznolikost, prekinil pogodbe za usposabljanja o rasni občutljivosti in razveljavil ukaz iz leta 1965 o enakih zaposlitvenih možnostih. Okoljski ukrepi za zaščito temnopoltih skupnosti (karkoli že to pomeni) so bili močno oslabljeni, agencija za podporo manjšinskim in ženskim podjetjem pa je izgubila znatna sredstva.