ARTICLE AD
Člani skupščine GZS so danes razpravljali o predlogih in načrtih ukrepov za dvig konkurenčnosti evropskega gospodarstva in o zaostrovanju razmer na področju globalnih trgovinskih odnosov, ki so posledica carinskih ukrepov ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Na seji je sodeloval tudi državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Dejan Židan.
Državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport je na seji spregovoril tako o trenutno aktualnih izzivih v mednarodnih ekonomskih odnosih, ki jih zaznamujejo posledice visokih dodatnih ameriških carin, kot o t. i. omnibus paketih ukrepov za poenostavitev zakonodaje EU z namenom krepitve konkurenčnosti gospodarstva.
Iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) so po seji skupščine sporočili, da je Židan Evropo označil kot tipično gospodarstvo, ki verjame v svetovno trgovino, vendar pa Svetovna trgovinska organizacija (WTO) zaradi blokade ZDA na žalost ni sposobna razrešiti trgovinskih sporov.
Na GZS so poudarili, da podpirajo pogajalska izhodišča na ravni EU v smeri ohranitve svobodne trgovinske menjave, ki je najboljše zagotovilo za rast blaginje v Sloveniji. Ob tem je vodilni organ zbornice podčrtal, da mora sedemindvajseterica ostati zavezana pravilom WTO in načelu države z največjimi ugodnostmi (Most-Favoured Nation – MFN), ki je temelj dosedanjega reda v svetovni trgovini.
To načelo pomeni, da mora država, ki eni državi dodeli določene trgovinske ugodnosti, enake ugodnosti ponuditi vsem drugim članicam WTO, s katerimi ima sklenjen status na podlagi načela MFN. Trump s svojimi ukrepi ta načela ruši.
V kontekstu pogajanj EU z ZDA na GZS nasprotujejo vsem ameriškim pobudam in predlogom, ki neposredno posegajo na področje notranjega trga, kot so standardi in davki na potrošnjo na čelu z DDV. Carinske stopnje na menjavo različnih izdelkov med ZDA in unijo bi lahko sčasoma postopno znižali, vendar je treba po prepričanju zbornice tudi v tem primeru opraviti analizo vpliva na evropske proizvajalce. Novo kompromisno trgovinsko ureditev z ZDA bi bilo najlažje doseči prek WTO, a je opcija tudi ločen sporazum o znižanju carinskih stopenj, so zapisali na GZS.
Glede ukrepov z povečanje konkurenčnosti je medtem Židan izpostavil delo novoustanovljene ad hoc delovne skupine ministrstva za odpravo administrativnih ovir, pri kateri sodelujejo tudi predstavniki GZS. Članom skupščine je pojasnil predvidene zamike pri pravilih glede trajnostnega poročanja, kar po njegovih zagotovilih ne pomeni odstopanja od trajnostne politike EU, temveč gre za to, da bo zelena politika na nek način bolj izvedljiva.
Na GZS podpirajo splošni družbeni premik v trajnostno poslovanje, a izpostavljajo, da bo dejanski prehod odvisen od tehnoloških zmožnosti, možnosti investiranja, dostopa do ustrezne podporne infrastrukture, razpoložljivosti kritičnih surovin ter hitrega pridobivanja upravnih dovoljenj, še posebej okoljevarstvenih.
Na zbornici so opozorili, da trenutni slabo pripravljen evropski okvir zakonodaje na področju trajnosti poslovanja močno otežuje sposobnost podjetij, da sledijo dinamiki in količini zahtevanih informacij in podatkov, s čimer se poslovno poročanje spreminja v zgolj formalno izpolnjevanje obveznosti in obenem negativno vpliva na osnovne dejavnosti.
GZS tako kot ključno slabost vidi dejstvo, da se kadrovski in finančni viri preusmerjajo v golo poročanje in zagotavljanje skladnosti namesto v povečanje produktivnosti in ustvarjanje nove vrednosti. Zato podpira načrtovane ukrepe na ravni EU, ki bi šli v smer določene poenostavitve v okviru poročanja o trajnosti in s tem povezanim skrbnim pregledom.
Pri tem so v zbornici posebej pozdravili sprejetje direktive, s katero so bili sprejeti določeni zamiki rokov začetka obveznosti priprav poročil o trajnosti oz. implementacije direktive o poročanju o trajnosti podjetij v nacionalne pravne rede. GZS poziva k čimprejšnji implementaciji direktive v slovenski pravni red.
Skupščina GZS je danes obravnavala tudi letno poročilo GZS za leto 2024.