Škoda po neurjih največja v piranski občini, pristojne pozivajo k ukrepanju

2 hours ago 17
ARTICLE AD

Torkova neurja na Obali so največ škode povzročila v piranski občini, njeno višino še ocenjujejo. Kot so danes na občini dejali za STA, nameravajo preučiti mesta, kjer je Dragonja, ki je v torek najmočneje poplavila, prebila bregove. Ob tem pristojne pozivajo, naj struge redno vzdržujejo in ponovno prečistijo. K ukrepom pozivajo tudi gasilci.

Na občini Piran so poudarili, da je na mestih, kjer je Dragonja prebila bregove, potrebno ukrepati čim prej. Posledično bodo preučili, kje je prišlo do najmočnejšega poplavljanja in prebijanja rečnih bregov. Med drugim bi bilo potrebno očistiti jarke ob reki v bližini mejnega prehoda, ocenjujejo.

Na piranskem Tartinijevem trgu, ki ga je voda tudi v torek znova zalila, načrtujejo namestitev fiksne črpalke, s katero bi lahko ob ponavljajočih se poplavah reagirali hitreje. Natančnejše ukrepe pa bodo načrtovali, ko bodo pridobili podrobnejša poročila o škodi, so sporočili z občine.

K ukrepanju pozivajo tudi gasilci. “Zagotovo se mora še več sredstev in dela nameniti za oskrbo struge reke Dragonje,” je dejal namestnik poveljnika prostovoljnega gasilskega društva Piran Jani Lesnik. Sam je v torek med drugim sodeloval v intervenciji, ko so gasilci osebo rešili iz avtomobila v vodi, medtem ko je bila zaradi poplav ogrožena tudi njegova hiša.

Struga Dragonje se hitro zaraste, kar ob večji količini vode predstavlja težavo, če se ji ne nameni dovolj sredstev, je povedal Lesnik. “Ob veliki količini vode je treba poskrbeti, da bo struga odvodnjavala vodo čim bolj stran, proti morju,” je poudaril.

Kot je za STA povedal strokovni delavec za civilno zaščito (CZ) v medobčinski upravi Istre Edi Pekica, ki je zadolžen za civilno zaščito v Piranu, bodo podatke o škodi po torkovih neurjih zbirali še skozi ves teden.

Poveljnik piranske civilne zaščite Robert Zirnstein je v torek ob številnih izvedenih intervencijah pohvalil gasilce in ostale sodelujoče na terenu. “Pri intervencijah smo poskušali biti čim bližje ljudem, ki so v takih trenutkih doživljali stisko,” je opisal.

Namestnik poveljnika CZ Mestne občine Koper Igor Rakar je navedel, da je bila torkova škoda v koprski občini precej manjša kot v piranski, kjer so neurja povzročila največ škode.

Kot je še poudaril, so bile razmere v koprski občini precej hujše ob neurju prejšnji petek, ko je močno deževje med drugim poškodovalo železniško progo med Rižano in Koprom. “Ocenjena škoda petkovega neurja v Mestni občini Koper presega tri milijone evrov,” je povedal za STA.

Read Entire Article