Še v začetku leta bi si malokdo mislil, da Samsung tako hitro
ne bo več največje in najpomembnejše podjetje v Južni Koreji. Pomnilniška mrzlica je poskrbela za takšno spremembo, pa četudi sta oba proizvajalca pomnilnika, a Samsung počne še kaj drugega, kar ta hip ni tako izjemno dobičkonosno. Delnice SK Hynixa so današnje trgovanje končale s 5,6-odstotno rastjo, s čimer je tržna kapitalizacija podjetja dosegla 1,19 bilijona evrov, medtem ko je Samsung izgubil 0,1 odstotka, s čimer je podjetje vredno 1,18 bilijona dolarjev. Južnokorejski indeks Kospi je zrasel za 0,7 odstotka in dosegel rekordno vrednost, samo letos pa je pridobil že 117 odstotkov. Japonski in tajvanski indeks sta v istem obdobju pridobila 44 in 65 odstotkov.
Prvo azijsko podjetje, ki je preseglo magično mejo bilijona dolarjev, je sicer TSMC, tako za njim pa sta sledila Samsung in SK Hynix. Slednji proizvaja pretežno hitri pomnilnik (HBM) za Nvidijine čipe, po katerih vlada noro povpraševanje. Pričakovati je, da bodo cene HBM v prihodnjih meesecih še rasle. Enako velja tudi za navadni pomnilnik, ki ga v večji meri proizvaja Samsung, a tam rast ni tako izjemna. Analitiki pričakujejo, da se bo tečaj delnic obeh podjetij še podvojil, a vsi vemo, kako je s temi napovedmi.
[st.slika 76455]