ARTICLE AD
Tragičen konec iskalne akcije na obrobju Ljubljane: Pogrešanega pohodnika našli mrtvega na pobočju Grmade
V sredo zvečer je stekla obsežna iskalna akcija za pohodnikom, ki se ni vrnil z Grmade. Naslednje jutro so ga našli mrtvega. Tragedija, ki je šokirala tudi izkušene reševalce.
Noč, v kateri ni nihče spal
Začelo se je povsem nedolžno. Pohod. Sredina tedna, pomladno vreme. Mnogi Ljubljančani ob takih dnevih uidejo iz mesta v naravo. Grmada, 898 metrov visoka vzpetina v Polhograjskih Dolomitih, je pogosta izbira.
Toda v sredo zvečer, 2. aprila, se je rutina spremenila v dramo. Pohodnik, ki se je sam odpravil proti vrhu, se ni vrnil. Želvčeni svojci so poklicali policijo. Ure so tekle. Tema je padla. Iskalna akcija je stekla – ponoči, na strmem, težko dostopnem terenu. Nič kaj prijetno.
“Takoj je stekla iskalna akcija, ki se je nadaljevala celotno noč. Naslednjega dne v dopoldanskem času je bila oseba najdena mrtva na strmem pobočju Polhograjskih Dolomitov,” so za 24ur.com potrdili na Policijski upravi Ljubljana.
60 ljudi, ena naloga
Vsega skupaj jih je bilo okrog 60. Prostovoljni gasilci PGD Dvor, policisti, vodniki s psi. Vsak s svojo nalogo. Vsak upal, da bo izid srečen. Ni bil.
Kot so zapisali pri PGD Dvor, so poleg terenske preiskave uporabljali tudi signal mobilnega telefona, ki so ga skušali izslediti. Tehnologija danes res pomaga – a narava ima svoje zakone.
Po doslej znanih podatkih je pohodnik zdrsnil. Padec je bil usoden. Natančni vzroki smrti bodo znani po obdukciji.
Grmada: hrib s pogledom in pastmi
Grmada ni najvišji vrh v okolici, ni najbolj strma gora – ampak zna biti zahrbtna. Sploh v mraku. Še posebej, če teren ni poznan, ali pa če pohodnik ni dovolj opremljen.
Za tiste, ki mislijo, da je Grmada le „hribček“ za nedeljski sprehod: v zadnjih desetih letih so tam reševalne službe posredovale več kot 20-krat. Podatke potrjuje tudi Gorska reševalna zveza Slovenije (grzs.si).
Strma pobočja, ki se zložno spustijo proti dolinam proti Savi, so lahko spolzka – še posebej po dežu ali zmrzali. V sredo je bilo sicer suho, a ponoči temperatura hitro pade.
Pohodništvo v Sloveniji: Številke, ki niso vedno spodbudne
Po podatkih GRZS je bilo v letu 2024 opravljenih 485 reševalnih akcij v gorah. Več kot polovica teh je bila posledica zdrsov.
“Večino nesreč bi lahko preprečili z boljšo pripravo pohodnikov,” so ob objavi letnega poročila lani sporočili iz GRZS (grzs.si, december 2024).
Med najpogostejšimi vzroki za nesreče: neprimerna obutev, pomanjkanje informacij o razmerah, slaba orientacija. In pretirana samozavest. „Saj sem bil že stokrat tukaj…“
Pogrešani niso številke
Reševalci o takih primerih ne govorijo zlahka. „Vsaka takšna akcija se nas dotakne, ker nikoli ne gre samo za slučaja. So življenja. In ko ne uspeš – si to zapomniš,“ je v enem izmed starejših intervjujev povedal izkušeni gorski reševalec Miha Potočnik.
Tudi tokrat ni bilo drugače. “Gre za znano in priljubljeno pohodniško točko, ki pa, če jo podcenjujemo, lahko hitro postane nevarna,” opozarjajo na PU Ljubljana (24ur.com, 4. 4. 2025).
Zahvala tistim, ki gredo prvi v temo
Gasilci, policisti, reševalci, vodniki psov. Vsi tisti, ki gredo na teren, ko drugi spijo. Ko je nevarno. Ko ni jasno, kaj jih čaka. Brez njih – tragedij bi bilo več.
Reševalne službe v Sloveniji temeljijo na solidarnosti. Veliko jih je prostovoljcev. Izurjeni, predani. Po besedah GRZS je več kot 70 % gorskih reševalcev v Sloveniji prostovoljcev (grzs.si).
In kaj zdaj?
Zdaj pridejo odgovori. Obdukcija, analiza. Morda kak dodaten sklep. Morda nova opozorila.
Toda nekaj ostane: življenje, ki ga ni več. In skupnost, ki ga bo pogrešala.
Naj bo ta dogodek opomin. Da narava, pa naj bo še tako lepa, ni nikoli povsem nežna. In da previdnost – nikoli ni odveč.
Pripravil: N. Z.
Vir: PU Ljubljana, PGD Dvor, GRZS, 24ur.com
The post Šel je na pohod nad Ljubljano – našli so ga mrtvega na strmem pobočju first appeared on NaDlani.si.