Se toplotna črpalka res še splača ob novi omrežnini? Izračun, ki vas bo presenetil!

3 hours ago 6
ARTICLE AD BOX

Čeprav so toplotne črpalke še vedno sinonim za moderno, učinkovito in okolju prijazno ogrevanje, se med ljudmi – ob vseh govoricah o višji omrežnini – poraja dvom. Je torej toplotna črpalka res tako dobra naložba ali pa se za njenim bleščečim imidžem skriva še kak nepričakovan strošek? Poglejmo pobliže.

Nova omrežnina – strašilo ali realen strošek?

Spremembe v sistemu obračunavanja omrežnine so marsikoga zmedle. Namesto plačila po dejanski porabi elektrike, kot smo bili vajeni prej, se zdaj znesek določa tudi glede na priključno moč – to pomeni, da boste, če imate doma močnejšo toplotno črpalko, plačali nekaj več, tudi če je poraba nizka. Ampak koliko več? In ali je razlika res taka, da bi raje obdržali staro peč na kurilno olje?

Energetski svetovalec Matjaž Eržen je na predstavitvi prikazal dva konkretna izračuna. V dobro izolirani, nizkoenergijski hiši s talnim gretjem, kjer za ogrevanje in toplo vodo porabijo približno 10.000 kWh toplote na leto, bi črpalka z letno učinkovitostjo (SCOP) 4 porabila le 2500 kWh električne energije. To nanese okrog 600 evrov letno po tržnih cenah – ali še manj, če ste upravičeni do reguliranih tarif.

Dodatna omrežnina? Le 71 evrov na leto. Praktično enakovredno letni naročnini za internet – le da tokrat namesto hitrega brskanja po spletu dobite tople prostore vse do stropa.

Stare hiše, stare težave

Toda primer starejše, neizolirane hiše z radiatorji, kakršnih je v Sloveniji še vedno veliko, prikaže precej drugačno sliko. Takšne hiše imajo praviloma večje toplotne izgube, radiatorji pa zahtevajo vodo s precej višjo temperaturo – kar pomeni, da mora toplotna črpalka “delati s polnimi pljuči”. Tu lahko letna poraba elektrike za ogrevanje naraste tudi na 10.000 kWh ali več, dodatna omrežnina pa zraste na 341 evrov. Še vedno manj kot strošek za kurilno olje (ki lahko preseže 3500 evrov na sezono), a ne ravno drobiž.

Neizolirani domovi – toplotne pasti

Če se zdi strošek omrežnine še znosen, pa je druga zgodba, ko pogledamo na splošno porabo. “Najprej izolacija, potem tehnologija,” svetuje Eržen, saj je vgradnja toplotne črpalke brez energetske sanacije stavbe podobna poskusu ogreti odprto teraso – ogromno energije gre v nič. Zato je odločitev za toplotno črpalko v stari hiši brez izolacije smiselna le, če obenem načrtujete tudi zamenjavo oken, fasade ali druge ukrepe za zmanjšanje izgub.

Subvencije – ključni prihranek pri začetni investiciji

Pogosto se pozabi, da država prek Eko sklada še vedno ponuja nepovratna sredstva za toplotne črpalke – do nekaj tisoč evrov za vgradnjo črpalke, odvisno od vrste naprave in energijske učinkovitosti vašega doma. To lahko začetno investicijo bistveno zniža, saj kakovostna toplotna črpalka, skupaj z montažo, običajno stane med 8.000 in 12.000 evri.

Poleg subvencij je možno pridobiti tudi ugoden “zeleni kredit” z nižjo obrestno mero, kar olajša financiranje celotnega projekta. Toda pozor – preden se odločite za vgradnjo, preverite vse možnosti, saj se lahko zneski subvencij razlikujejo glede na regijo in tip naprave.

Kaj pa dolgoročna vzdržljivost?

Mnogi kupci se sprašujejo tudi o dolgi življenjski dobi črpalk. Kakovostna toplotna črpalka ob rednem vzdrževanju zdrži tudi 20 let ali več. Pomembno pa je, da redno preverjate filtre, hladilni sistem in delovanje kompresorja – podobno kot pri avtomobilu. Če črpalka ne deluje optimalno, se lahko stroški vzdrževanja povečajo, kar bo vplivalo na skupne letne stroške.

Sklep: pametna odločitev ali nepotreben strošek?

Ali se torej toplotna črpalka še vedno izplača? Odgovor ni enoznačen. Če imate novejšo, dobro izolirano hišo ali pa ste pripravljeni investirati v energetsko sanacijo starejšega objekta, bo toplotna črpalka gotovo znižala stroške ogrevanja in povečala udobje vašega bivanja. Če pa je vaša hiša energijsko potratna, se lahko zgodi, da bo razlika v prihrankih manjša, kot bi si želeli – predvsem v zimskih mesecih, ko elektrika postaja dražja.

A kot poudarja Eržen: “Ne gre le za finančne prihranke. Z uporabo obnovljive energije zmanjšujemo svoj vpliv na okolje, kar je dolgoročna naložba za prihodnje generacije.”

Na koncu je odločitev odvisna od tega, ali želite ogrevanje, ki je stabilno in dolgoročno bolj ekonomično – ali pa boste še naprej zanašali na “starega kurjača”, ki pri vsakem polnjenju rezervoarja spomni na prazno denarnico.

Napisal: E. K.

Vir: EnSvet, Freepik

The post Se toplotna črpalka res še splača ob novi omrežnini? Izračun, ki vas bo presenetil! first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article