ARTICLE AD
Poslanska skupina SDS je v skladu z 58. členom Poslovnika Državnega zbora vložila pobudo za sklic izredne seje Državnega zbora Republike Slovenije.
Glavni cilj te seje je obravnava dveh ključnih predlogov zakonov, ki si prizadevata odpraviti neupravičene privilegije v slovenskem pokojninskem sistemu.
Predlogi zakonov na dnevnem redu
Na izredni seji bosta obravnavana dva predloga:
- Predlog zakona o prenehanju veljavnosti Zakona o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge (ZPVZIPO), EPA 2097-IX.
- Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2O), EPA 2117-IX.
Zgodovinski kontekst in potreba po spremembah
Zakon ZIPO, ki izhaja iz leta 1974, omogoča podeljevanje posebnih pokojnin brez jasnih in preglednih meril. V letu 2010 je Računsko sodišče že opozorilo na številne nepravilnosti, vključno s samovoljnimi in netransparentnimi postopki ter celo nezakonitimi izplačili. Kljub tem odkritjem zakon doslej ni bil sistemsko odpravljen.
Nedavni referendum, na katerem je 92,56 % volivk in volivcev zavrnilo nadaljnje širjenje privilegijev z Zakonom o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti (ZDPIDU), jasno kaže, da državljani nasprotujejo posebnim pokojninskim statusom, ki niso utemeljeni na dejanskih prispevkih v pokojninsko blagajno. Zatorej SDS zahteva razveljavitev ZIPO, saj temelji na podobni logiki.
Celovita obravnava za pravičen pokojninski sistem
Ob dejstvu, da je koalicija že sprožila postopek za obravnavo sprememb ZPIZ-2, se zdi smiselno, da se oba predloga zakonov obravnavata na isti izredni seji državnega zbora. Ta pristop bo omogočil celovito razpravo o prihodnosti pokojninskega sistema v Sloveniji in zagotovil odpravo neupravičenih privilegijev ter vzpostavitev pravičnega in vzdržnega sistema za vse državljane.
Spletno uredništvo