SDS: Predlog zakona o pokojninskih dodatkih za umetnike je diskriminatoren

2 days ago 1
ARTICLE AD BOX

Poslanka Karmen Furman: “Predlog zakona deli državljane na prvo in drugorazredne.”

Slovenska demokratska stranka (SDS) je na novinarski konferenci predstavila pobudo za izvedbo posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o dodatku k pokojninam za umetnike z izjemnimi dosežki. Po besedah poslanke Karmen Furman predlog zakona ustvarja razlike med državljani in privilegira peščico posameznikov.

V Slovenski demokratski stranki predlagamo, da se o predlogu zakona o dodatku h pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti še pred sprejemom dokončne odločitve v državnem zboru izvede posvetovalni referendum. Naj torej državljanke in državljani povedo, ali so za to, da se v državnem zboru potrdi zakon, ki bi omogočal prejemanje dodatka h pokojnini zgolj za peščico privilegiranih državljank in državljanov,” je poudarila poslanka Furman.

Socialne razlike med upokojenci

Karmen Furman je v nadaljevanju izpostavila težave večine slovenskih upokojencev. Po njenih besedah danes 58 odstotkov upokojencev prejema pokojnino nižjo od praga tveganja revščine, medtem ko 52 tisoč posameznikov prejema pokojnine nižje od 500 evrov, poroča Nova24Tv. Kljub tem nizkim pokojninam vlada napoveduje pokojninsko reformo, ki naj bi še dodatno poslabšala položaj upokojencev.

Furman je opozorila na nesorazmerje, ki ga prinaša predlog zakona o dodatkih za umetnike. “V istem času pa si vlada dr. Roberta Goloba in ministrstvo za kulturo pod agendo stranke Levica dovoli predlagati zakon, ki privilegirani peščici dodeljuje ekstremno visoke dodatke k pokojninam. S temi dodatki bi lahko ta peščica privilegiranih državljank in državljanov dobila pokojnino z dodatki v višini tudi več kot 3 tisoč evrov,” je dejala. Po predlogu zakona bi lahko posamezniki prejeli dodatke tudi do 1.500 evrov.

Rušenje pokojninskega sistema in netransparentnost

V SDS opozarjajo, da predlog zakona ruši pokojninski sistem in diskriminira večino državljanov. “Izplačane pokojnine bi namreč morale biti odraz vplačanih prispevkov. Glede na predlog zakona pa bi takšno razdeljevanje davkoplačevalskega denarja izbranim umetnikom šlo na račun vseh tistih, ki so v pokojninski sistem vplačevali,” je poudarila Furman. Spomnila je tudi, da so kulturniki sami izrazili pomisleke o neenakopravnosti, ki jo zakon prinaša.

Furman je razkrila še pomanjkanje transparentnosti pri pripravi zakona. Po njenih besedah ministrstvo za kulturo ni objavilo seznama prejemnikov dodatkov, kljub obljubam o objavi priloge 1. Prav tako vlada ni predstavila držav s primerljivim sistemom, kar dodatno postavlja pod vprašaj smiselnost predloga.

V času, ko upokojenci živijo v vse večji revščini, ko tudi tisti, ki so 40 let plačevali v pokojninsko blagajno prejemajo pokojnino pod pragom revščine, pripravlja ministrstvo za kulturo zakon, ki dodeljuje posebne dodatke privilegiranim kulturnim izbrancem,” je zaključila Furman. SDS zato poziva vlado, da omogoči odločitev ljudstva z izvedbo posvetovalnega referenduma in tako zagotovi pravično obravnavo vseh državljanov.

Portal24; Foto: Zajem zaslona/SDS FB

Objava SDS: Predlog zakona o pokojninskih dodatkih za umetnike je diskriminatoren je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article