ARTICLE AD BOX
Podjetje Samsung je predstavilo družino telefonov Galaxy S25. Pri tej še bolj kot lani poudarjajo funkcionalnosti in storitve, ki jih omogoča umetna inteligenca. Nedvomno tudi zato, ker pri samih izdelkih ni veliko novega. Še najbolj se zdi spremenjen model Galaxy S25 Ultra, medtem ko sta »osnovni« Galaxy S25 in nekoliko večji, a pretežno identični Galaxy S25+, nadgrajena bolj ali manj v enem samem vidiku, pa še to le v Evropi.
Samsung je glavnino predstavitve namenil zmožnostim, ki jih omogoča umetna inteligenca (v kar seveda mečejo marsikaj). Nekatere od teh storitve bodo na začetku, morda kakšna celo kasneje, ekskluzivne na novih telefonih, toda glavnina bo nedvomno kasneje na voljo tudi na starejših, zagotovo na seriji Galaxy S24 in verjetno tudi S23.
Direktor oddelka za mobilne naprave Tae-Moon Roh je izpostavil, da je uporaba telefonov Samsung najbolj »intuitivna, naravna in personalizirana doslej.« Predvsem je poudarek na tem, da telefon pozna lastnika in mu denimo pripravlja pregled dneva ter že vnaprej opravi določena opravila. »Ne samo, da vas telefon razume, ampak predvideva naslednje korake.« Potem je tu izboljšana generativna umetna inteligenca pri fotografijah, v videu je mogoče »brisati« neželen hrup ali šum v zvoku, sprotno prevajanje deluje v 20 jezikih (prej 13), telefon zna pripraviti povzetek pogovora in še marsikaj.
Družina Galaxy S25, vsaj za zdaj, znova obsega tri modele. Poleg »osnovnega« še Plus in Ultra. Tudi v samih zunanjih razlikovalnih lastnostih ni pretresov glede na lani. Mali S25 premore 6,2-palčni zaslon OLED polne visoke ločljivosti, Plus 6,7-palčnega QHD in Ultra 6,9-palčnega (malce večjega v primerjavi s prejšnjim 6,8-palčnim), prav tako QHD. Za razliko od kitajskih proizvajalcev se Samsung ne hvali s svetilnostjo, visoko frekvenco pri zatemnjevanju ali barvno globino. Se pa z dinamičnim osveževanjem od 1 do 120 Hz, kar seveda ni letošnja novost. Ultra seveda vključuje pisalo S Pen.
Še enkrat več bodo torej tri velikosti telefonov, vsi so aluminijasti in stekleni ter nekoliko lažji od predhodnikov. Ter nudijo zaščito po standardu IP68, ne pa tudi IP69, ki dodaja odpornost proti pari pod pritiskom. Dizajn ni veliko spremenjen. Ultra je zdaj na vseh štirih robovih zaobljena, ne toliko kot ostala dva, vseeno pa verjetno dovolj, da ne bo več zajedala v dlan med dolgotrajnejšo uporabo. S tem sicer telefon izgublja svojo oblikovno posebnost, saj je bi prej videti, kot da bi spredaj in zadaj zaobljeno osnovo nasadili na podstavek in ji dodali pokrov. S25 Ultra je vsaj na risbah videti popolnoma generična, še najbolj jo zaznamujejo samostojni fotografski objektivi – bolj ali manj vsi proizvajalci jih združujejo na tak ali drugačen element, »podstavek,« »otok« -, toda s tem nima težav, če bo ergonomija bistveno izboljšana. Zaščitno steklo na tem telefonu je Gorilla Glas Armor 2, s katerim še enkrat več obljubljajo dodatno zaščito. Prav tako naj bi bil aluminij pri vseh treh trdnejši.
Največja pridobitev z gledišča evropskih kupcev, tudi tistih, ki morda še razmišljajo o nakupu lanskega modela po (bistveno) nižji ceni, je procesor Snapdragon 8 Elite v vseh treh modelih. Lani je, za razliko od serije Galaxy S23 (in enako kot pri seriji S22), cenejšo dvojico poganjal inferiorni procesor Exynos. Ni namreč dvoma, da je Snapdragon vedno znova zmogljivejši, letos pa je še posebej potenten v tem pogledu, hkrati pa tudi varčnejši in omogoča naprednejšo obdelavo fotografij, pa tudi umetno inteligenco. Kot Qualcomm za Samsung počne že nekaj let, je tudi tokrat svoj paradni procesor nekoliko (eno jedro) dodatno »navil« in s tem zagotovil še malo boljše rezultate v aplikacijah za merjenje zmogljivosti.
Fotografski del je pri »standardnem« in Plusu nespremenjen, kar pomeni glavni objektiv s 50-milijonskim tipalom, ultraširokokotnega z 12-milijonskim in teleobjektiv s trikratno optično povečavo in 10-milijonskim tipalom. Ta kombinacija bi bila že godna za kakšno resno nadgradnjo. Ultra ima pri glavnem objektivu še naprej 200-milijonsko tipalo in pri periskopskem teleobjektivu (5-kratna povečava) 50-milijonskega. Toliko pik ima po novem tudi ultraširoki objektiv. Fotografije bi morale biti vsaj za odtenek boljše od lanskih zaradi novega procesorja, kaj bo pripomogla UI ali kako bo z njo mogoče kasneje obdelati posnetke, bomo preverili med testiranjem. Letošnja novost je še »navidezna« zaslonka, ki seveda simulira pravo, ki jo premorejo določeni konkurenčni telefoni.
Vidiki, kjer Samsung ni uvedel opaznih novosti, pa bi jih moral (že zdavnaj), so kemija in kapaciteta baterije ter hitrost polnjenja. Slednja ostaja maksimalnih 45 W za Plusa in Ultro (z ustreznim polnilnikom, ki seveda ni priložen) ter borih 25 W za »osnovnega.« Tudi pri brezžičnem polnjenju ni omenjenega kakšnega napredka, čeprav so se v zadnjih tednih pojavljale govorice o (vsaj delni) podpori standardu Qi2.
Med barvami letos izstopa močna (»mornarska« modra pri cenejših dveh, ki bosta na voljo še v »ledeno« modri, »mentol« zeleni in srebrni, Galaxy S25 Ultra bo prihaja v srebrno-modri, črni, belo-srebrni in sivi barvi.
Cene se glede na lani niso bistveno spremenile, začnejo se pri 919 evrih za S25 s 128 GB pomnilnika. Nadgradnja na 256 GB naj bi stala 50 evrov in po mojem mnenju nihče ne bi smel kupiti »osnovne« različice, v času predprodaje pa bo tako ali tako veljala akcija podvojene količine za izhodiščno ceno. Torej bodo kupci za omenjeni znesek dobili različico z 256 GB (pri ostalih dveh pa 512 GB, saj je tam osnova 256 GB). Za izhodiščni S25+ bo treba odšteti 1.179 evrov, za S25 Ultra pa 1.469 evrov.
Risbe: Samsung
The post Samsung sestavine telefona zanimajo le še v povezavi z umetno inteligenco appeared first on Tehnozvezdje.