Samsung Galaxy S25 Ultra: Z umetno inteligenco najbolj popolnjeni ANDROID!

6 days ago 12
ARTICLE AD BOX

Samsung je tudi letos oder predel umetni inteligenci, ki postaja osrednja tema predstavitve novih telefonov. S tem je malodane zakril običajne »tekovine« napredka: močnejši procesor, zglajene vogale in s »pikami« bogatejše tipalo širokokotne kamere.

Pri opisu tega telefona kolebam med optimističnim in pesimističnem pogledom. Ali je kozarec pol prazen ali pol poln in od tu, ali je napredek dovoljšen, za oznako S25 ali kvečjemu za S24s. Kdo bi vedel? V izogib prerekanja bom obrnil »ploščo«. Predlanska ultra je bila odlična. Takisto lanska. Kakšna je torej letošnja? Odlična, kako drugače, le da Samsungu (žal), kot že večkrat, ni uspelo doseči, da bi ob razkritju obsedel z odprtimi usti in bi se mi tresla roke, ko sem Galaxy S25 Ultra prvič vzel iz škatle.

Procesor in grafikaSnapdragon 8 Elite (3 nm); Adreno 830 (podprt Vulcan API)
Omrežja2G, 3G, 4G, 5G, nano Sim in eSim (v dvojnem stanju pripravljenosti)
ZaslonLTPO AMOLED, 17,5 cm (6,9 palca), 1.440 x 3.120 pik, točkovna osvetlitev 2.600 kandel, osveževanje od 1 do 120 Hz
Kamereglavna: 200 MP, f/1,7, 24 mm, optična stabilizacija;
širokokotna: 50 MP, f/1,9, 120˚;
telefoto: 10 MP, f/2,4, 67 mm, 3-kratna povečava, optična stabilizacija;
periskopska: 50 MP, f/3,4, 111 mm, 5-kratna povečava, optična stabilizacija;
sprednja: 12 MP, f/2,2, 26 mm
VmesnikiBluetooth 5,4, WiFi 7, NFC, satelitski sprejemnik
Biometrijačitalnik prstnih odtisov pod zaslonom (ultrazvočni)
SistemAndroid 15, One UI 7 (7 obljubljenih nadgradenj)
Pomnilnik12 GB RAM; 256, 512 GB ali 1 TB, ni ležišča za kartice
Baterija5.000 mAh, 45-vatno žično in 25-vatno brezžično polnjenje
Ohišjeokvir iz titana, utrjeno steklo (Armor 2); povečana odpornost IP68
Drugostereo zvočnika, video do razločljivosti 8K (30 sličic/s), pisalo S Pen
Mere in teža162,8 x 77,6 x 8,2 mm; 218 g
Geekbench 63212 (enojedro), 10130 (večjedr), 18826 (grafika, Open CL)
Cenaod 1.469 € (priporočena)

Precej podobna, a vendar pomembno drugačna

Še vedno je telefon velik. Delno zato, ker je v njem ležišče za elektronsko pisalo, kar je trenutno unikatno. Noben drug ga nima. To pa je edina razlika v primerjavi z lanskim letom. Na prvi pogled manj pomembno, a meni zelo všečno, je preoblikovanje vogalov in robov ohišja. Namesto pravokotno odrezanih so vogali lepo ukrivljeni, medtem ko robovi niso zaobljeni, temveč ravno odrezani. Videz je za moj okus sodobnejši in elegantnejši, a se zlahka strinjam z Matjažem, ki meni, da takšni telefoni ne ležijo enako v dlani kot tisti, ki imajo še vedno prijetno ukrivljene robove. Stvar okusa in percepcije.

Manj opazne so spremembe v merah. Še najbolj očitno je, da je spodnji rob za slaba dva milimetra ožji. Ohišje je še za las tanjše in lažje. Kljub rahlemu krčenju mer se je zaslon celo povečal. Diagonala je za milimeter in pol daljša od lanske. Nič od tega seveda ne boste opazili. Kot tudi ne, da je zaščiten z novo generacijo stekla Armor s premazom, ki preprečuje odseve.

Zaslona v drugih lastnostih niso spreminjali. Še vedno je izvrsten in udobno čitljiv v vseh svetlobnih razmerah. Prav je sicer povedati, da so kitajski tekmeci Samsung prehiteli v točkovni svetilnosti zaslonov in da nudijo širši barvni obseg ter hitrejšo frekvenco za zatemnjevanje. Ravno tako ni bilo sprememb osveževanja, četudi je tehnologija malenkost drugačna (za razliko od prej razvita »doma«). Dinamično prilagajanje na intervalu med 1 in 120 hercev deluje zares dobro in tam, kjer je smiselno. Kar se tiče porabe energije, to pride še posebej do izraza ob prikazovanju vedno prižganega zaslona, ko ni potrebno hitro osveževanje niti visoka svetilnost.

Hitrejši procesor od standardnega?

Ni prvič, da je Qualcomm prilagodil procesor Samsungu. Tokrat naj bi povečali takt obeh zmogljivih jeder iz 3,32 na 3,47 gigahercev (rahla pohitritev) in nežno izboljšali zmogljivosti osrednjega procesorja. V primerjavi z Magicom 7 Pro gre za 3,7-odstotno izboljšanje Geekbench 6 metrike enojedrnih zmogljivosti in 4,6-odstotno večjedrnih. Grafične zmogljivosti in zmogljivosti nevronske enote naj bi ostale enake. Bolj kot to se mi zdi pomembno, da s tem čipom telefon s sistemom Android prehajajo na 3-nanometrski proizvodnji proces. Slabe dve leti za Applom.

Posledica večjih zmogljivosti je povečano segrevanje, zaradi česar so morali povečati komoro za razprševanje toplote za 40 odstotkov. Procesor se med polno obremenitvijo opazno segreva (celo do 92 stopinj Celzija), vendar manj izrazito kot v primeru Magica 7 Pro. Obremenitveni test je zanimiv še z vidika porabe energije. Ura igranja baterijo izprazni za 30 odstotkov oziroma v razumljivem jeziku približno tri ure delovanja. Magicu 7 Pro v takšnih razmerah zdrži pol ure manj. Ura uživanja v navideznem svetu igre Genshin Impact zmanjša napolnjenost baterije za 14 odstotkov (do 7 ur delovanja), ura gledanja videa na YouTubu na polovično svetlem zaslonu in povezavi na domače Wi-Fi omrežje pa za 4 odstotke (do 25 ur). Tekmec se je bolje odrezal med igranjem in ponovno slabše pri predvajanju videa. Moja ocena je, da bo Galaxy S25 Ultra s polno baterijo deloval do večera, tudi ob intenzivnejši uporabi.

Bolj kot ne v tišini je Samsung potegnil še eno potezo. Elektronsko pisalo ostaja, a je ostalo brez vmesnika Bluetooth. Spomnimo, da je bilo dodano zaradi uvedbe upravljanja z mahanjem z njim (zračne kretnje) nad zaslonom, nato je dobil še vlogo daljinskega sprožilnika. Letos je Bluetooth izginil. Uradno, ker nihče funkcije ni uporabljal. Bi bilo pa zanimivo izvedeti, kako to vedo?

Boljša integracija algoritmov umetne inteligence

Najopaznejša mehka nadgradnja je prehod na Android 15, ki prinaša globljo integracijo algoritmov umetne inteligence. Ti so zdaj še učinkovitejši in bolj vsestransko prisotni. Ključna sprememba je v tem, da ni več toliko pomembno, katera umetna inteligenca opravlja posamezno nalogo, temveč kako hitro in gladko deluje ter kako dostopna je uporabniku. Tako lahko za eno opravilo uporabljate Galaxy AI, za drugo Google Gemini, medtem ko Bixby ostaja zadolžen za sistemske ukaze. Meje med njimi so zabrisane, podobno kot med aplikacijami, ki jih razvijajo Google, Samsung in druga podjetja.

Ostajajo tudi funkcije, ki so bile predstavljene lani. Iskanje z obkroževanjem, tolmač za različne jezike, pomočnik pri oblikovanju zapiskov in pretvarjanje skic v slike. Letos so v nabor dodali še zvočno radirko, ki lahko poveča glasnost govora v posnetku ali zmanjša moteče zvoke vetra in hrupa v ozadju. Eden izmed najbolj zanimivih vidikov napredne umetne inteligence je njena sposobnost prilagajanja uporabniku ter ponujanja uporabnih vsakodnevnih nasvetov. To se odraža v novem gradniku Now Brief na domačem zaslonu, ki na prvi pogled deluje kot preprost in prilagojen informativni pripomoček. Vendar se z daljšo uporabo izkaže za vse bolj koristnega in prilagojenega navadam.

Pozna se, da ima širokokotna kamera boljše tipalo

Večina izboljšav na področju fotografije prihaja iz programske opreme. Nekaj novosti je na voljo v namenski aplikaciji Expert RAW, ki zdaj ponuja virtualne nastavitve zaslonke. S to funkcijo lahko umetno nastavite zaslonko med f/1,4 in f/16 ter prilagajate globinsko ostrino. Težko, da gre za pomembno novost, ob tem, da nekateri tekmeci omogočajo fizično nastavljanje zaslonke, kar daje boljše rezultate (na primer Huawei Pura 70 Pro).   

Read Entire Article