ARTICLE AD
Samozdravilno lunino steklo bi lahko zmanjšalo stroške gradnje
Znanstveniki so razkrili prelomno odkritje: v lunarnem materialu so identificirali samozdravilne lastnosti, ki bi lahko spremenile raziskovanje vesolja in trajnostno gradnjo. Preboj, podrobno opisan v nedavni študiji, vključuje »lunino steklo«, izdelano iz luninega regolita, ki služi kot zaščitna plast za perovskitne sončne celice – te pa imajo sposobnost samozdravljenja po izpostavljenosti močnemu sevanju. Odkritje, o katerem poroča Popsci, bi lahko znatno zmanjšalo stroške in logistične izzive gradnje infrastrukture na lunini površini.
Raziskava, ki jo vodijo strokovnjaki, vključno s Felixom Langom, se osredotoča na steklo, izdelano iz simuliranega luninega regolita, ki ga najdemo v visokogorskih predelih Lune. Za razliko od tradicionalnih materialov ima lunino steklo mehko mrežasto strukturo in v kombinaciji s perovskitom omogoča zaščito pred visokimi ravnmi sevanja. Prav perovskit pa se lahko po poškodbah deloma samostojno obnovi. Posledice so obsežne in ponujajo pot do trajnih lunarnih habitatov in opreme, ki zahteva minimalno vzdrževanje v neusmiljenem okolju Lune.
»Perovskiti … prenašajo zelo visoke količine sevanja brez poškodb. Imenujemo jih odporni na sevanje, saj njihova mehka mreža omogoča ne le prenašanje poškodb zaradi sevanja, temveč tudi dejansko samozdravljenje po tem,« je po navajanju The Cool Down za Popsci povedal Felix Lang, soavtor študije