ARTICLE AD BOX
Odločitev o tem, ali bodo Kijevu dovolile uporabo dobavljenega orožja za napade na rusko ozemlje, je v rokah posameznih članic Nata, je na vprašanje o odločitvi ZDA, da odpravijo omejitve, danes povedal generalni sekretar zavezništva Mark Rutte. Menil je sicer, da o pomoči Ukrajini ne bi smeli preveč govoriti.
“Zveza Nato je že večkrat povedala, da je bolje, da članice zavezništva pri dobavi orožja Ukrajini ne postavijo omejitev glede uporabe. Vendar pa odločitev, kaj bodo storile, sprejmejo posamezne članice,” je povedal Rutte ob prihodu na zasedanje obrambnih ministrov EU v Bruslju. Ob tem je opozoril na zaostritev ruske agresije na Ukrajino, v katero se vključuje tudi Severna Koreja, in napade na ukrajinsko energetsko infrastrukturo minuli konec tedna.
Poudaril je, da tudi odločitev o tem, ali bodo javnost obvestile o svoji pomoči Kijevu in morebitnih omejitvah, prepušča posameznim državam. “Vendar pa bi na splošno rekel, da je bolje, da ne govorimo preveč, da ne bi naš nasprotnik vedel več, kot je treba,” je povedal.
Odprava omejitev glede uporabe zahodnega orožja za ukrajinske napade na rusko ozemlje, za kar so se po poročanju ameriških medijev nedavno odločile ZDA, je sicer ena od tem današnjega zasedanja obrambnih ministrov članic unije.
“Danes bomo razpravljali o tem in upam, da bodo vse države članice sledile odločitvi ZDA,” je ob prihodu na ministrsko zasedanje, ki je verjetno njegovo povsem zadnje, povedal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell.
Ponovil je svoje stališče, da so ukrajinski napadi na cilje na ruskem ozemlju povsem v skladu z mednarodnim pravom, saj Rusija napade na Ukrajino izvaja s svojega ozemlja.
Po odločitvi ZDA, da Ukrajini dovolijo uporabo raketnih sistemov atacms za napade v Rusiji, se je okrepil pritisk na evropske države, da tudi one odpravijo omejitve pri uporabi orožja, ki so ga dobavile Kijevu, oziroma mu začnejo dobavljati orožje dolgega dosega.
Nemčija po besedah obrambnega ministra Borisa Pistoriusa trenutno ne namerava ponovno razmisliti o dobavi raket taurus Ukrajini, saj se za Berlin ni nič spremenilo.
“Mi svojega stališča nismo spremenili. Drugi so ga, kar je povsem legitimno. Govorimo o sistemu taurus, ki se precej razlikuje od vseh drugih, ki jih dobavljajo Ukrajini,” je poudaril ob prihodu na zasedanje v Bruslju.
Nadaljnja vojaška podpora Ukrajini je v središču zasedanja ministrov za obrambo držav članic EU, ki se ga prvič udeležuje tudi novi slovenski obrambni minister Borut Sajovic.