ARTICLE AD
Po spletu kroži posnetek domnevnega nedavnega ruskega napada z dronom na turško ladjo na Črnem morju. Zadeva je zaskrbljujoča, saj je Turčija članica Nata. Mediji sicer poročajo o več tovrstnih incidentih v zadnjih dneh. Spomnimo, da imata Turčija in Rusija dolgo zgodovino oboroženih spopadov. Pred leti pa je pozornost svetovne javnosti močno vznemirila turška sestrelitev ruskega vojaškega letala. Ruska vojna se očitno (namerno) širi tudi na območje Črnega morja.
Zadnje dni prihajajo poročila o domnevnih ruskih napadih z brezpilotniki na (turške) ladje v Črnem morju. 12. decembra je portal Proto Thema poročal, da je ruski dron zadel turško ladjo, ko je bila ta privezana v pristanišču v Odesi. Na kratkem videoposnetku lahko vidimo brezpilotnik, ki zadene ladjo in povzroči eksplozijo.
Zapisali so še, da je šlo za dron iranskega izvora (Shahed). Po navedbah ukrajinskih oblasti je ruski napad z droni in raketami povzročil škodo na skupno treh ladjah v turški lasti v pristaniščih v Odesi. Ukrajina meni, da Rusija sistematično napada pristaniško infrastrukturo, ki omogoča prevoz hrane in tovora na svetovne trge.
▪️Türk gemisinin vurulma anı.
İnanılmaz bir görüntü…
▪️Kargo gemisi CENK-T, Rus füzesiyle vuruldu.
▪️Sakarya-Karasu’dan Romanya’ya, oradan Ukrayna’nın Odesa Limanı’na giden Panama bayraklı yolcu ve konteyner gemisi CENK-T, Rus İskender füzesinin hedefi oldu.
▪️Türk CENK… pic.twitter.com/qKNgfb2EoS
— Zafer Şahin (@zafersahin06) December 12, 2025
Nato so 19. decembra mediji poročali, da je Ukrajina v Sredozemlju napadla z Rusijo povezano ladjo. Napad se je zgodil v nevtralnih vodah, žrtev napada pa naj bi bil tanker, ki naj bi bil del t. i. ruske flote v senci. Informacijo naj bi posredoval vir iz ukrajinske varnostne službe (SBU). Šlo naj bi za prvo ukrajinsko akcijo v Sredozemlju, približno dva tisoč kilometrov stran od ukrajinskih meja.
Ruska vojna se seli na območje Črnega morja
Zatem pa je 20. decembra (v soboto) Euronews poročal, da je Turčija v ponedeljek sestrelila dron, ki je priletel iz smeri Črnega morja, nato pa našla še dva strmoglavljena drona v bližini Istanbula – v nizu vse resnejših incidentov v turškem zračnem prostoru, ki jih Ankara povezuje z rusko vojno proti Ukrajini.
BREAKING:
It has now been revealed that a Russian drone attacked a Turkish cargo ship yesterday while it was sailing across the Black Sea from Ukraine to Turkey.
Turkey is a NATO member state. Russia is playing with fire 🇷🇺🇹🇷 pic.twitter.com/xdvTbMvACu
— Visegrád 24 (@visegrad24) December 23, 2025
O zadnjem tovrstnem napadu poroča Visegrad24. Medij navaja, da naj bi ruski dron napadel turško tovorno ladjo, medtem ko je plula čez Črno morje iz Ukrajine proti Turčiji. Turčijo vse bolj skrbi, da se širše območje Črnega morja spreminja v vojno območje. In medtem ko skuša Kijev oslabiti ruski transport nafte, skuša Moskva oslabiti ukrajinsko pomorsko logistiko, poroča BBC.
Domen Mezeg
The post Ruski brezpilotnik naj bi zadel ladjo članice Nata – se bo konflikt razširil? first appeared on Nova24TV.
2 hours ago
22









English (US)