ARTICLE AD BOX
Proizvajalec robotskih sesalnikov Roborock nadaljuje z inoviranjem pri teh izdelkih, v sklopu sejma CES v Las Vegasu je znova napovedal določene nove funkcionalnosti, od katerih je vsaj ena implementacija ideje, ki smo jo pred meseci že videli na sejmu IFA v Berlinu. Toda sprašujem se, koliko od teh »pogruntavščin« ima resnično vrednost v vsakdanji uporabi robota ali so namenjene predvsem nadaljnjemu višanju cen, ki so že tako ali tako vstopile skoraj v razred absurdnih.
Najnovejši model Saros Z70 (tovrstna nomenklatura je prav tako novost, če jo bodo uporabljali tudi v naših krajih) med drugim premore iztegljivo robotsko roko. Vendar ta ni namenjena čiščenju po robovih oz. tam, kamor sicer metlica sesalnika ne seže, kot pri lanskem S8 MaxV Ultra, temveč je petosna, pospravljena na zgornji strani robota in se iztegne, kadar slednji zazna kakšen predmet na tleh ter oceni, da ga lahko prestavi in tam posesa. Sanjski pripomoček za vse, ki se jim ne da »pripravljati terena,« preden gre robot na sesalni obhod? Morda, ali pa tudi ne.
Proces sesanja se bo namreč izrazito podaljšal, če se bo robot moral prebijati skozi nogavice in ostalo, kar je obležalo na tleh, namesto, da bi mu vse to umaknili ali da bi kakšno pozabljeno reč preprosto obvozil. Z novim načinom bo namreč najprej šel na ogled, v drugem obhodu bo pobiral in premikal predmete ter posesal, kjer so ležali, kar je še posebej dolgotrajno, mogoče pa bo dodati še tretjo rundo, v kateri bo vse to »znosil« na določeno mesto. Zanimivo bo videti tudi, kako natančno bo zaznavanje in prepoznavanje predmetov, kajti pri dozdajšnjih robotih so še vedno pojavljali primeri, da so spregledali nizke reči, tudi nogavice, pa denimo posamezne kocke Lego ali kable za polnjenje telefonov. Na sami roki bodo sicer tudi tipala, da ta ne bo zadela česa nad seboj oz. okrog sebe.
Poleg robotske roke ima Saros Z70, ki bo skoraj zagotovo stal najmanj dva evrska tisočaka (seveda skupaj s samopraznilno postajo), če bo dejansko prišel v prodajo, vsaj še dve zanimivi možnosti. Toda obe bosta tudi v modelih Saros 10 in 10R, ki naj bi bila naprodaj prej, za približno 1.500 evrov. Ena so »dvižna« kolesa, s katerimi lahko robot premaguje določene ovire. To je odlično za stanovanja z malce višjimi pragovi ali letvicami med posameznimi sobami, kakršnih v Sloveniji ne manjka, pa tudi za sesanje kakšnih debelejših preprog ali zlagoma dvigajočih se stopnic. Za razliko od pobiranja nogavic možnost »stopanja« čez pragove vidim kot dejansko pridobitev.
Nekje vmes pa je možnost, da robot za dobra dva cm dvigne nasproti se vrteči krpi za mokro čiščenje tal ali ju samodejno »odloži« na polnilni postaji, kadar gre sesat površine, kjer bi mu bili v napoto.
Fotografije: Roborock
The post Robotski sesalnik, ki bo zmogel »plezati« in umikati pozabljene kose oblačil ali igrače appeared first on Tehnozvezdje.